AstraZeneca tvrdí, že vakcína môže byť až 90% efektívna.
AstraZeneca tvrdí, že vakcína môže byť až 90% efektívna.
Absolútna správa:
Britský výrobca liekov uviedol, že do konca roku 2020 bude mať až 200 miliónov dávok, čo je zhruba štyrikrát viac ako v prípade amerického konkurenta Pfizer. 700 miliónov dávok by mohlo byť globálne pripravených hneď na konci prvého štvrťroka 2021. „To znamená, že máme vakcínu pre celý svet,“ uviedol Andrew Pollard, riaditeľ výskumu vakcín na Oxfordskej univerzite, ktorá liek vyvinula. Vakcína v priemere zabránila 70% prípadov COVID-19 v neskorých štádiách skúšok v Británii a Brazílii, ale úspešnosť sa zvýšila na 90%, ak bola vakcína podaná v polovičnej dávke a potom v plnej dávke. Účinnosť bola 62%, ak sa celá dávka podala dvakrát, ako to bolo u väčšiny účastníkov štúdie. Akcie spoločnosti AstraZeneca klesli o 4% na ceste k ich najhoršej dennej výkonnosti za šesť mesiacov, pretože investori vnímali údaje o účinnosti ako sklamanie v porovnaní s konkurenciou. Spoločnosti Pfizer a Moderna, ktoré uviedli, že ich vakcíny zabraňujú približne 95% prípadov, nastavili latku úspechu veľmi vysoko.
Investori zarobili na
Spoločnosti Occidental Petroleum Corporation, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 16,83 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: -79,08 %). Spoločnosť vyvíja, vyrába a predáva ropu a zemný plyn. Akcie vzrástli vďaka ďalším pozitívnym správam ohľadom vakcíny.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Čínske akcie v pondelok vzrástli, k čomu prispel výrazný prírastok cyklických firiem v nádeji na oživenie domáceho a svetového hospodárstva, ktorý bol podporený pokrokom v oblasti vakcín COVID-19. Vicepremiér Liu Tvrdil, že Čína podľa neho prejaví „nulovú toleranciu“ voči zneužitiu úradnej moci po nedávnom reťazci zlyhaní dlhopisov. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +1,25 %, Hang Seng +0,13 %, Nikkei 225 -0,42 %.
Obchodná činnosť v eurozóne v novembri prudko poklesla, pretože nové vírusové obmedzenia v európskych krajinách prinútili mnoho spoločností v dominantnom priemysle služieb k dočasnému uzatvoreniu, ukázal prieskum. Francúzska banka Credit Agricole vyskočila o 4,1% po tom, čo jej talianska jednotka uviedla ponuku na kúpu talianskej banky Credito Valtellinese (Creval). Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,13 %, CAC 40 -0,07 %, DAX -0,08 %.
USA od začiatku pandémie prekonali 255 000 úmrtí a 12 miliónov infekcií, pričom denných infekcií bolo rekordných takmer 170 000 a denných úmrtí okolo 1 500. Americká ropa stúpla o 1,37% na 43,00 USD za barel a cena ropy Brent bola na úrovni 45,94 USD, čo je nárast o 2,18% v daný deň. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +1,12 %, S&P 500 +0,67 %, NASDAQ +0,22 %.
Prečítané: 1666x
V dennom komentári z 22. novembra 2024 sa zameria na najnovší vývoj trhov v USA, Ázii a Európe, pričom sa pozrieme na výkyvy v obchodovaní, pohyby v cenách ropy, zlata a kryptomien, ako aj na dopad aktuálnych geopolitických udalostí. Okrem toho sa budeme venovať aj ekonomickým ukazovateľom, ktoré ovplyvňujú náladu investorov.
Obchodovanie bolo dnes zmiešané, keďže náladu investorov ovplyvňovali údaje z trhu práce a hospodárske výsledky Nvidie. Tie boli lepšie ako sa očakávalo, rozvírili však obavy o možné spomalenie v sektore umelej inteligencie, zatiaľ čo spoločnosť Snowflake prudko vzrástla vďaka správam o fúzii a silným prognózam. Ceny energií a drahých kovov medzitým zaznamenali mierny nárast v dôsledku zvýšeného napätia medzi Ruskom a Ukrajinou.
Dnešné obchodovanie sa nesie v očakávaní hospodárskych výsledkov Nvidie, ktoré budú zverejnené po zatvorení trhu. Trhy ovplyvňovalo aj zvýšená eskalácia ukrajinsko-ruského konfliktu. V komentári sa pozrieme tiež na hospodárske výsledky ďalších spoločností a na pohyby na komoditnom trhu.
V dennom komentári z 19. novembra 2024 sa zameriame na pohyby globálnych trhov, kde americké indexy zaznamenali pokles, zatiaľ čo firmy Walmart a Medtronic zlepšili svoje výhľady. Pozrieme sa aj na reakcie ázijských a európskych trhov na geopolitické napätie a na dôležité makroekonomické správy, ktoré ovplyvňujú svetovú ekonomiku.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.