pred dňom

Zatiaľ čo Wall Street kolíše, tak Ázia a Európa naberajú na sile

Shutterstock_ (2)

Svetové trhy sa v utorok, 1. apríla 2025, nachádzajú v rozmanitých fázach, pričom americké indexy zažívajú zmiešaný vývoj, kým ázijské a európske trhy vykazujú rast. Tento rozdielny trend je ovplyvnený očakávaniami ohľadom nadchádzajúcich obchodných rozhodnutí a makroekonomických ukazovateľov, ktoré by mohli mať významný dopad na globálnu ekonomiku.

Absolútna správa

Napriek tomu, že hlavné americké indexy sa počas pondelkového obchodovania pohybovali v ziskoch, sa následne otočili do strát. S&P 500 a Nasdaq Composite sa cez noc znížili o 0,26 % a 0,45 %, zatiaľ čo Dow Jones Industrial Average stratil 0,29 %.  Tento zmiešaný vývoj bol spôsobený očakávaným oznámením prezidenta Donalda Trumpa o nových clách, ktoré budú podrobnejšie vysvetlené 2. apríla. Tieto clá sú považované za nástroj na zníženie obchodnej nerovnováhy a podporu návratu výroby do USA, avšak analytici varujú, že by mohli zvýšiť inflačné tlaky a viesť k stagflácii, čo negatívne ovplyvnilo trhový sentiment. Okrem toho sa tento týždeň očakáva zverejnenie kľúčových ekonomických ukazovateľov v USA, ako sú februárové údaje o voľných pracovných miestach, ktoré sú dôležité pre posúdenie dopytu po pracovnej sile. K tomu sa pridáva aj prejav šéfa Federálneho rezervného systému Jeroma Powella o stave americkej ekonomiky.  V reakcii na neistotu okolo obchodnej politiky, ceny zlata vzrástli na historické maximum, keď investori vyhľadávali bezpečné aktíva. Taktiež aj pri cenách ropy došlo k miernemu zvýšeniu po Trumpových vyhrážkach zavedenia ciel na ruskú ropu a sankcií voči Iránu, hoci obavy zo spomalenia globálneho rastu obmedzili tieto zisky. Taktiež v rámci kapitálových trhov, kým obchodovanie na Wall Street klesalo, ázijsko-pacifické trhy spracovávali nárasty. Austrálsky index S&P/ASX 200 stúpol o 1,04 %, juhokórejský Kospi o 1,62 % a hongkonský Hang Seng o 0,38 %. Rovnako aj index CSI 300 z pevninskej Číny a japonský Nikkei 225 sa uzavreli tesne nad nulou. Zverejnené ekonomické údaje o výrobnom sektore v regióne ukázali pokles v Japonsku, Južnej Kórei, Taiwane a Thajsku, zatiaľ čo Vietnam a Čína zaznamenali expanziu. Rastúci trend akciových trhov z Ázie prebrala aj Európe, pričom širokospektrálny index Stoxx 600 o 16:20 SEČ dosahoval 0,43 % zisk. S menej optimistickým výhľadom však prišla investičná spoločnosť Goldman Sachs, ktorá znížila tomuto benchmarku 12-mesačnú prognózu pre obavy z vyšších amerických ciel a slabšieho hospodárskeho rastu.

Makroekonomické údaje a správy

USA:   Výnosy amerických dlhopisov v utorok klesli, keď 10-ročný dosiahol 4,221 % (-3,3 bps) a 2-ročný 3,893 % (-2 bps). Očakávané stredajšie zavedenie ciel zvyšuje obavy zo spomalenia rastu HDP, ktoré odhadujú ekonómovia CNBC na 0,3 % v prvom štvrťroku 2025 v porovnaní s 2,3 % v štvrtom štvrťroku 2024.

Ázia: Výrobný sektor v Ázii v marci vykazoval rôzne trendy, keďže Japonsko, Južná Kórea, Taiwan a Thajsko čelili poklesu. V Japonsku sa PMI znížil na 48,4, čo znamená pokračujúcu kontrakciu s klesajúcou produkciou a slabým dopytom. Južná Kórea zaznamenala tiež pokles na 49,1 v dôsledku stagnujúcich objednávok, hoci zahraničný dopyt rástol. Taiwan a Thajsko prešli do kontrakcie s nižšími hodnotami PMI, keď slabší dopyt a pokles nových objednávok ovplyvnili výrobu. Naopak, Vietnam zaznamenal oživenie s rastom PMI na 50,5, podporený zlepšenou dostupnosťou tovarov a miernym nárastom objednávok. Čína vykázala štvormesačné maximum s rastom PMI na 51,2, čo naznačuje expanziu a pozitívny vývoj v dôsledku vyšších objednávok a zlepšených podmienok dopytu, čo prispelo k optimizmu medzi výrobcami.

Austrália: V Austrálii vzrástli maloobchodné tržby vo februári o 0,2 % na 37,129 miliardy AUD, čo bolo menej, než sa očakávalo, s pozitívnym rastom v oblastiach ako potraviny, oblečenie a kaviarne, no predaj tovaru pre domácnosť klesol. Zároveň Austrálska centrálna banka ponechala kľúčovú úrokovú sadzbu na 4,10 %, varujúc pred geopolitickou neistotou a jej dopadmi na ekonomiku. Napriek tomu, že inflácia klesá, menová politika zostáva reštriktívna, pričom sa očakáva, že v máji by mohla nasledovať ďalšia zmena úrokovej sadzby.

Európa: V marci sa v Spojenom kráľovstve ceny domov nezmenili, kým medziročný rast zostal na úrovni 3,9 %, čo súviselo s koncom daňových úľav na kolky. Očakáva sa však oživenie trhu počas leta, podporené nízkou nezamestnanosťou, rastom miezd a poklesom úrokových sadzieb. V Taliansku zas nezamestnanosť klesla na najnižšiu úroveň za posledné roky (5,9 %) a zamestnanosť vzrástla, čo naznačuje pozitívny trend na trhu práce. Okrem toho Inflácia v eurozóne v marci mierne spomalila na 2,2 %, pričom ceny potravín rástli o 2,9 % a ceny energií klesli. Súbežne sa v eurozóne zverejnili údaje o výrobe, ktorá sa v marci zvýšila prvýkrát za dva roky, čo naznačuje možné oživenie sektora, aj keď optimizmus medzi výrobcami klesol.

Prečítané: 114x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_no (3)
pred 7 hodinami

Napätie z ciel zatienilo silné pracovné dáta

Shutterstock_no (2)
pred 2 dňami

„Deň oslobodenia“ naďalej vyvoláva obavy. Globálne trhy pokračujú v poklese.

Shutterstock_2593865297
pred týždňom

Geopolitická situácia nakopla americké a európske trhy, Ázia stále v neistote

Shutterstock_no (36)
pred týždňom

Americké indexy odštartovali týždeň v znamení rastu

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.