Vyšiel predbežný pokles HDP za druhý kvartál v USA.
Vyšiel predbežný pokles HDP za druhý kvartál v USA.
Absolútna správa:
Americké hospodárstvo zaznamenalo v druhom štvrťroku bezprecedentnú anualizovanú mieru 32,9% , ministerstvo obchodu dnes oznámilo najhorší pokles od Veľkej hospodárskej krízy. Ekonómovia predpovedali o niečo väčší pokles a to o 34,1% po poklese o 5% v prvom štvrťroku, varovali však, že tento údaj výrazne prevyšuje samotný charakter poklesu. Pokles produkcie v absolútnom vyjadrení o 9,5% bol najostrejším poklesom produkcie od začiatku vlády v roku 1947. Aj keď sa hospodárska aktivita začala zvyšovať v máji, keď sa obmedzenia zamerané na zabránenie šírenia vírusu zmierňovali, v dôsledku oživenia v prípadoch, najmä na juhu a západe, ktoré viedli k zastaveniu alebo zrušeniu opatrení na opätovné otvorenie viacerých štátov, ubúdala dynamika. Ministerstvo práce zároveň uviedlo, že počet Američanov, ktorí požiadali o počiatočné dávky v nezamestnanosti, sa v týždni končiacom sa 25. júla zvýšil na 1,434 milióna , z revidovaných 1,422 milióna v predchádzajúcom týždni, čo poukazuje na obavy z spomalenia hospodárskeho oživenia. ,
Investori zarobili na:
Spoločnosti Apache Corporation, ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o 17,29 % (výkonnosť od vzniku spoločnosti: -3,15 %). Apache Corp. je nezávislá energetická spoločnosť, ktorá skúma, vyvíja a vyrába zemný plyn, ropu a kvapaliny zemného plynu. Pôsobí po celom svete. Akcie vzrástli po tom, ako prieskumník spoločnosti objavil ďalšie ložiská ropy na pobreží Surinamu.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Goldman Sachs odhaduje, že index Hang Seng Tech pritiahne pasívne nákupy v hodnote 2 miliárd dolárov v nasledujúcich 12 mesiacoch a 14 miliárd dolárov v nasledujúcich piatich rokoch. Medzitým vo svojej najnovšej strategickej správe výskumný tím spoločnosti UBS China identifikoval niektoré odvetvia, ktoré by mohli prekonať širší trh napriek zhoršujúcim sa čínsko-americkým vzťahom. Zahŕňajú prémiových výrobcov piva, popredné stavebné firmy, spoločnosti v oblasti infraštruktúry a čínskych hráčov v dodávateľskom reťazci spoločnosti Apple. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,49 %, Hang Seng -0,69%, Nikkei 225 -0,26 %.
Európske indexy sa dnes znížili na jednomesačné minimum, zasiahnuté ohromujúcimi správami o príjmoch, dôsledným čítaním zdravotného stavu nemeckej ekonomiky a americkým prezidentom Donaldom Trumpom, ktorý zvažuje možnosť odložiť novembrové prezidentské voľby. HDP Nemecka sa v druhom štvrťroku znížila o 10,1%, čo je horšie ako 9% pokles, ktorý predpovedali ekonómovia v prieskume Reuters. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -2,79 %, CAC 40 -2,13 %, DAX -3,45%.
Krátko po údajoch o americkom HDP Donald Trump vyzdvihol myšlienku odloženia samotných volieb. Túto myšlienku okamžite odmietli demokrati a jeho kolegovia, republikáni, vykonať túto zmenu. Kongres už schválil balíky pomoci v celkovej výške 3 biliónov dolárov na zmiernenie účinkov vírusu, ktorý zabil 150 000 Američanov. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index -0,85 %, S&P 500 -0,39%, NASDAQ +0,43%.
Prečítané: 5243x
Svetové trhy sa v utorok, 1. apríla 2025, nachádzajú v rozmanitých fázach, pričom americké indexy zažívajú zmiešaný vývoj, kým ázijské a európske trhy vykazujú rast. Tento rozdielny trend je ovplyvnený očakávaniami ohľadom nadchádzajúcich obchodných rozhodnutí a makroekonomických ukazovateľov, ktoré by mohli mať významný dopad na globálnu ekonomiku.
Posledný marcový deň priniesol na burzu ďalší pokles, keďže aprílový termín nového kola opatrení sa blíži. „Deň oslobodenia“ ako ho Trump nazýva je naďalej plný otáznikov a vyvoláva čoraz väčšie obavy. Akciové indexy sa naprieč globálnymi trhmi pohybovali v červených číslach, pričom zlato ako bezpečný prístav profitoval a dosiahol nové maximá, keď prekročil hranicu 3 100 USD.
Geopolitická situácia v posledných dňoch výrazne ovplyvnila globálne trhy. Zatiaľ čo investori na Wall Street a v Európe reagovali pozitívne na vývoj v obchodných vzťahoch, v Ázii sa výsledky ukázali byť zmiešané, čo signalizuje rozdielne reakcie na aktuálne makroekonomické faktory.
Americké akciové trhy odštartovali týždeň s výrazným optimizmom, ktorý podporili správy o obchodných clách a technologické inovácie, ktoré ovplyvnili najmä technologický index Nasdaq. Ťažiarske spoločnosti v Európe ťažili z rastu cien medi a ropa rástla na pozadí nových sankcií uvalených na Irán.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.