Začiatok stredajšieho obchodovania sa opäť niesol v negatívnom duchu, keď globálne trhy očakávali večerné vystúpenie amerického prezidenta. Napriek pozitívnym údajom zo súkromného pracovného sektora, zostáva nálada zmiešaná. V komentári sa tiež pozrieme na správy z korporátnej sféry a tiež na vývoj na komoditnom trhu.
Absolútna správa
Americké indexy otvorili v červených číslach s približne 0,3 % poklesom na nasledovných úrovniach. Dow Jones klesol na úroveň 41 858, S&P 500 mal hodnotu 5 618 bodov, zatiaľ čo technologický Nasdaq sa pohyboval okolo úrovne 17 400 bodov. Medzi investormi naďalej pretrvávali obavy z vyhlásenia nových obchodných opatrení Trumpa, ktoré by mali byť zverejnené vo večerných hodinách. Clá pritom zatienili najnovšie pracovné údaje zo súkromného sektora, ktorý pridal viac miest než sa očakávalo. V rámci podnikových správ bol dopyt po vozidlách Tesla sklamaním, keď bolo dodaných 336 tisíc áut čo bolo menej než očakávaných 390 tisíc kusov. Podobná situácia nastala aj pri konkurenčnom Riviane. Domino’s pizza a donášková služba DoorDash uzatvorili spoluprácu, čo sa odrazilo na akciách spoločností protichodnými pohybmi. Banková softvérová spoločnosť NCino sa prepadla o viac ako 23 %, keď nedokázala priniesť priaznivé hospodárske výsledky spolu s prognózami. Fanúšikovia Netflixu si po novom môžu pozrieť relácie s vylepšenými jazykovými možnosťami, keďže asi tretinu divákov tvoria neanglicky hovoriaci ľudia. Obchodovanie v Ázii bolo dnes zmiešané, ale viac menej tlmené. Čínsky Shanghai Composite ukončil obchodný deň máličko vyššie, zatiaľ čo Hang Seng nižšie. Japonský Nikkei 225 vzrástol o 0,3 % a Topix klesol o 0,4 %. Najväčší pokles zaznamenal Kospi v Južnej Kórei s 0,6 %. Na Starom kontinente sa index STOXX 600 obchodoval o viac ako 1 % nižšie, zatiaľ čo STOXX 50 iba s menšou stratou necelých 0,9 %. Prudko vzrástli akcie spoločnosti Svitzer o 30 %, po správe že dánsky AP Moller Holding navrhol hotovostnú kúpu zostávajúcich akcií spoločnosti. Obchodníci s ropou boli pred dnešným oznámením ciel a nadchádzajúcim zasadnutím OPEC+ opatrní a ropa preto o 16:00 vykazovala mierne pohyby. Zatiaľ čo ropa WTI vzrástla na 71,26 USD, ropa Brent klesla na 74,44 USD. Zlato ustúpilo z nedávnych maxím na úroveň 3 120 USD, pričom futures kontrakty sa obchodovali s cenou 3 157 USD.
Makroekonomické údaje
Ázia – Miera inflácie v Južnej Kórei v marci 2025 mierne vzrástla na 2,1 % z 2,0 % vo februári, čím prekonala očakávania. Stalo sa tak, keď Kórejská centrálna banka v súčasnom cykle uvoľňovania znížila sadzby celkovo o 75 bázických bodov, čím sa jej úroková sadzba dostala na dvojročné minimum 2,75 %. Na mesačnej báze vzrástli spotrebiteľské ceny v marci o 0,2 %, čo je spomalenie z februárového nárastu o 0,3 %, ale boli v súlade s prognózami.
Európa – Poľská národná banka ponechala na svojom zasadnutí 2. apríla 2025 svoju základnú úrokovú sadzbu na stabilnej úrovni 5,75 %, ako sa všeobecne očakávalo, čím sa predĺžila pauza v zmenách úrokových sadzieb od októbra 2023.
USA – Súkromné podniky v USA pridali v marci 2025 na výplatnú listinu 155 000 zamestnancov, po nahor revidovaných 84 000 vo februári a nad očakávaniami 105 000. Sektor služieb pridal 132 000 pracovných miest a sektor výroby tovaru vytvoril 24 000 pracovných miest. Medziročný rast miezd sa medzitým spomalil na 4,6 % v prípade osôb, ktoré zostali v zamestnaní, a na 6,5 % v prípade osôb, ktoré zmenili zamestnanie. Mzdové prémie pre ľudí, ktorí zmenia zamestnanie, boli 1,9 percentuálneho bodu, čo zodpovedá sériovej nízkej hodnote zaznamenanej naposledy v septembri.