Piatok 4. apríla 2025 priniesol úpadok kapitálových trhov v reakcii na obavy z obchodnej vojny medzi svetovými veľmocami, čo vyvolalo rastúcu volatilitu. Strach z globálnej recesie tlačí na investičné rozhodnutia, čo sa prejavuje v poklese akcií, nižších výnosoch dlhopisov a slabnutí cien ropy. Na druhej strane sa zlato dostáva do popredia ako bezpečný prístav.
Absolútna správa
Americké akciové indexy pokračujú v poklese po oznámení plánov ciel prezidenta Trumpa, ktoré vyvolali masívny výpredaj na trhoch. Wall Street zaznamenal najväčší pokles za posledných päť rokov, keďže Dow Jones Industrial Average, Nasdaq Composite a S&P 500 klesli v dôsledku obáv z globálnej obchodnej vojny, ktorá môže vážne obmedziť ekonomickú aktivitu a spôsobiť recesiu. Investori sa momentálne zameriavajú na marcové správy o pracovných miestach, ktoré naznačujú spomalenie rastu pracovných miest, a chystajú sa aj na prejav Jeromea Powella, predsedu Federálneho rezervného systému, ktorý sa bude zaoberať ekonomickými vyhliadkami. Zároveň zlato pokračuje v raste, pričom je na ceste k piatemu týždennému zisku za sebou, a jeho cena sa vyšplhala na rekordné úrovne v reakcii na zvýšenú neistotu. Na druhú stranu, ceny ropy sa nachádzali v červených číslach – futures na ropu Brent a WTI klesli o viac ako 6 %. K negatívnemu sentimentu okolo „čierneho zlata“ prispela aj správa, že osem členov OPEC + na čele s Ruskom plánujú urýchliť zvyšovanie produkcie. Medvedí sentiment pokračoval aj pri presune cez Tichý oceán do ázijsko-pacifického regiónu, kde japonský Nikkei 225 klesol o 2,75 %, čo znamená pokles o 20 % od svojho nedávneho vrcholu. Nižšie sa uzavrel aj austrálsky S&P/ASX 200 (-2,44 %) a kórejský Kospi (-0,86 %), aj keď v Južnej Kórei zároveň vzrástla malá kapitálová burza Kosdaq o 0,57 % po tom, čo ústavný súd potvrdil obžalobu prezidenta Yoon Suk Yeola a vyhnal ho z funkcie. Hongkonské a čínske trhy však zostali zatvorené kvôli festivalu Qingming. Medzitým európske akcie pokračovali naďalej v poklese, so širokospektrálnym Stoxx 600 evidujúcim stratu približne 3,5 % o 15:10 SEČ. Zasiahnutý bol aj sektor maloobchodu, v dôsledku čoho zaznamenali luxusné značky najhorší výkon za takmer štyri roky. Akcie lodných gigantov Maersk a Hapag-Lloyd klesli o viac než 9 %. Naopak, euro dosiahlo šesťmesačné maximum voči americkému doláru, hoci jeho hodnota sa v piatok ustálila.
Makroekonomické údaje a správy
USA: Výnos 10-ročných amerických štátnych dlhopisov sa dostal pod 4 %, najnižšie od októbra, po reakcii čínskych recipročných ciel na obchodnú politiku prezidenta Trumpa. Investori sa následne presúvali do dlhopisov ako bezpečného prístavu z obáv, že obchodná vojna môže viesť ku globálnej recesii, ktorej pravdepodobnosť nastátia v tomto roku odhaduje banka JPMorgan na 60 %. Výnosy 2-ročných dlhopisov zas klesli na 3,564 %,
Ázia: Filipínska inflácia sa v marci prepadla na 1,8 %, na najnižšiu úroveň od mája 2020, čo poskytuje centrálnej banke priestor na ďalšie uvoľňovanie menovej politiky. Ďalej v Singapure klesli maloobchodné tržby vo februári medziročne o 3,6 %, najmä kvôli načasovaniu čínskeho nového roka, ale tržby za prvé dva mesiace 2025 vzrástli o 0,8 %. V Indii naďalej rastie sektor služieb, aj keď rast medzinárodného predaja sa spomalil. Silný dopyt a nárast nových obchodov podporujú expanziu sektora, zatiaľ čo inflácia poplatkov klesla na najnižšiu úroveň za tri a pol roka. Tieto výsledky odrážajú zmiešané ekonomické trendy v Ázii, s pozitívnymi signálmi v niektorých krajinách a sektoroch, ale aj výzvami v maloobchode a exporte.
Európa: V Európe sa vo februári priemyselná produkcia vo Francúzsku zotavila, keďže vzrástla o 0,7 %, predovšetkým vďaka silnému výkonu výrobného sektora. Naopak, v Nemecku pokračoval pokles v stavebnom sektore, keď index nákupných manažérov klesol na 40,3, čo signalizuje pokračujúcu kontrakciu. Slabý dopyt a vysoké náklady na financovanie negatívne ovplyvnili dopyt po stavebných materiáloch. Okrem toho aj v Spojenom kráľovstve klesal stavebný sektor, pričom inflácia cien vstupov vzrástla kvôli rastúcim mzdovým nákladom. V Taliansku však maloobchodné tržby vo februári vzrástli o 0,1 %, no medziročne klesli o 1,5 %, čo naznačuje prvý pokles za osem mesiacov.