Moderna sa usiluje o získanie povolenia očkovať v USA a EÚ.
Moderna sa usiluje o získanie povolenia očkovať v USA a EÚ.
Absolútna správa:
Spoločnosť Moderna Inc. dnes požiada o americké a európske núdzové povolenie pre svoju vakcínu COVID-19 po tom, čo úplné výsledky štúdie v neskorom štádiu ukázali, že je 94,1% účinná bez vážnych obáv o bezpečnosť. Spoločnosť Moderna tiež uviedla, že miera účinnosti jej vakcíny bola konzistentná s demografickými údajmi o veku, rase, etnickej príslušnosti a pohlaví, rovnako ako so 100% úspešnosťou pri prevencii závažných prípadov choroby koronavírusu, ktorá zabila takmer 1,5 milióna ľudí. Prihlásením sa produkt spoločnosti Moderna stane druhou vakcínou, ktorá pravdepodobne v tomto roku získa povolenie na núdzové použitie v USA po výstrele vyvinutom spoločnosťami Pfizer a BioNTech, ktorý mal 95% účinnosť. Zo 196 ľudí, ktorí dostali COVID-19 z viac ako 30 000 dobrovoľníkov, 185 dostalo placebo a 11 dostalo vakcínu. Spoločnosť Moderna hlásila 30 závažných prípadov, všetky v skupine s placebom, čo znamená, že vakcína bola 100% účinná proti závažným prípadom. Akcie spoločnosti Moderna sa podľa výsledkov otvorili o 13% vyššie, na rekordných 144 USD, a potom dosiahli svoj vrchol 150,14 USD, čo je v tomto roku zatiaľ zisk až 668%.
Investori zarobili na
Spoločnosti IHS Markit Ltd., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 7,45 % (výkonnosť od vzniku spoločnosti: +103,94 %). Spoločnosť ponúka informácie, analýzy a riešenia novej generácie zákazníkom v oblasti obchodu, financií a štátnej správy, zvyšuje ich prevádzkovú efektivitu a poskytuje hlboké poznatky. Akcie vzrástli vďaka správe, že S&P Global sa chystá kúpiť podiel v spoločnosti v hodnote 39 biliónov dolárov.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Čínska továrenská činnosť v novembri rástla najrýchlejším tempom za viac ako tri roky, zatiaľ čo rast v sektore služieb tiež dosiahol viacročné maximum, keď sa zintenzívnilo ekonomické zotavenie krajiny po vypuknutí vírusu. Pozitívne údaje zverejnené v pondelok naznačujú, že druhá najväčšia ekonomika na svete je na ceste k tomu, aby sa stala prvou. Nedávne údaje o výrobe ukazujú, že výroba je teraz na predpandemickej úrovni. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,41 %, Hang Seng -2,06 %, Nikkei 225 -0,79 %.
Francúzsky CAC 40 vyskočil tento mesiac o 20%, zatiaľ čo španielsky IBEX a taliansky MIB vzrástli každý o viac ako 22%. Nemecké akcie a britské titulky získali viac ako 12%. Zásoby ropy a zemného plynu boli najväčšími poklesmi v Európe, poklesli o 3,4%, keď spoločnosti Total SE, BP a Royal Dutch Shell klesli okolo 5%, nakoľko ceny ropy sú v neistote, či OPEC+ súhlasí s rozšírením svojho výrazného zníženia produkcie na rokovaniach tento týždeň. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -1,00 %, CAC 40 -1,42 %, DAX -0,33 %.
Zvolený americký prezident Joe Biden v pondelok vymenoval do svojho najvyššieho tímu pre hospodársku politiku niekoľko žien, vrátane bývalej predsedníčky Federálneho rezervného systému, Janet Yellen, ako kandidátku na ministerku financií, ktorá pripravila pôdu pre rozmanitosť a zamerala sa na zotavenie z krízy. Americký minister zdravotníctva Alex Azar v pondelok uviedol, že prvé dve vakcíny proti novému koronavírusu môžu mať Američania k dispozícii pred Vianocami. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,89 %, S&P 500 -0,53 %, NASDAQ -0,06 %.
Prečítané: 2005x
Piatok 4. apríla 2025 priniesol úpadok kapitálových trhov v reakcii na obavy z obchodnej vojny medzi svetovými veľmocami, čo vyvolalo rastúcu volatilitu. Strach z globálnej recesie tlačí na investičné rozhodnutia, čo sa prejavuje v poklese akcií, nižších výnosoch dlhopisov a slabnutí cien ropy. Na druhej strane sa zlato dostáva do popredia ako bezpečný prístav.
Dňa 3. apríla 2025 prezident Spojených štátov oznámil zavedenie nových obchodných ciel, čo okamžite vyvolalo turbulencie na globálnych trhoch. Tento krok mal výrazný dopad na akciové indexy, dlhopisy a obchodné vzťahy medzi veľkými ekonomikami, čím vyvolal obavy z eskalácie obchodnej vojny.
Začiatok stredajšieho obchodovania sa opäť niesol v negatívnom duchu, keď globálne trhy očakávali večerné vystúpenie amerického prezidenta. Napriek pozitívnym údajom zo súkromného pracovného sektora, zostáva nálada zmiešaná. V komentári sa tiež pozrieme na správy z korporátnej sféry a tiež na vývoj na komoditnom trhu.
Svetové trhy sa v utorok, 1. apríla 2025, nachádzajú v rozmanitých fázach, pričom americké indexy zažívajú zmiešaný vývoj, kým ázijské a európske trhy vykazujú rast. Tento rozdielny trend je ovplyvnený očakávaniami ohľadom nadchádzajúcich obchodných rozhodnutí a makroekonomických ukazovateľov, ktoré by mohli mať významný dopad na globálnu ekonomiku.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.