Výpadky prúdu postihujú štáty od Severnej Dakoty po Oklahomu. Spotové ceny energie v Texase dosiahli štvrtý deň po sebe cenový strop 9 000 dolárov za megawatthodinu.
Výpadky prúdu postihujú štáty od Severnej Dakoty po Oklahomu. Spotové ceny energie v Texase dosiahli štvrtý deň po sebe cenový strop 9 000 dolárov za megawatthodinu.
Absolútna správa:
Energetická kríza ochromujúca energetické siete v celých Spojených štátoch nevykazovala v utorok ráno žiadne známky zlepšenia a výpadky prúdu spôsobili, že počas bezprecedentne chladného počasia zostalo takmer 5 miliónov zákazníkov bez elektriny. Aby sa zabránilo kolapsu ich sietí, musia dodávatelia zo Severnej Dakoty do Texasu už druhý deň po sebe zaviesť postupné znižovanie prúdu s cieľom obmedziť dopyt. Vážny nedostatok energie bude pravdepodobne pokračovať aj počas celého utorka a predpokladá sa, že chladné počasie zostane minimálne do stredy. Podľa agentúry Associated Press hlásia úradníci dvoch ľudí mŕtvych, pravdepodobne na zimu. Lekárske centrá sa ponáhľajú s podaním vakcín skôr, ako sa pokazia. Lety sú uzemnené. Produkcia viac ako milióna barelov ropy a 10 miliárd kubických stôp plynu denne je zastavená a masívne rafinérie zastavili produkciu benzínu a nafty. To pomohlo cene ropy dostať sa po dlhom čase nad úroveň 60 dolárov za barel. Studený front tento týždeň zaskočil vysoko decentralizovaný trh s elektrinou v Texase. Rozvodná sieť v regióne je navrhnutá na horúce leto, nie na ľadové zimy a veľa domácností sa pri vykurovaní domu spolieha na elektrinu. Takéto drastické poveternostné podmienky sú zriedkavé, najmä v častiach Texasu. Prezident Joe Biden schválil mimoriadnu pomoc.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Royal Caribbean Cruises Ltd., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 9,70 % (výkonnosť za 5 rokov: 2,01%). Spoločnosť Royal Caribbean Cruises Ltd. pôsobí ako globálna spoločnosť zaoberajúca sa výletnými plavbami, ktorá prevádzkuje flotilu lodí v odvetviach výletných dovoleniek.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Čínske trhy dnes boli zatvorené z dôvodu štátneho sviatku. Izraelská ekonomika vlani prvýkrát od roku 2002 klesla, pandémia choroby Covid-19 mala totiž negatívny vplyv na výdavky spotrebiteľov. Čína plánuje obmedziť export vzácnych kovov, aby nastavila prekážky americkému obrannému priemyslu. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Hang Seng +1,90 %, Nikkei 225 +1,28 %.
Ekonomika eurozóny podľa druhého odhadu v 4. kvartáli 2020 klesla o 0,6 % medzikvartálne (odhad bol -0,7 %) a na medziročnej báze o 5 %, oproti odhadu na úrovni -5,1 %. Podľa inštitútu ZEW sú experti na finančných trhoch optimistami ohľadom budúcnosti a veria, že nemecká ekonomika bude do šiestich mesiacov späť na ceste k rastu. Najhorší scenár ECB týkajúci sa nesplácaných úverov v bankách EÚ, podľa ktorého na konci pandémie dosiahnu objem 1,4 bil. eur „je menej pravdepodobný“, povedala členka dozornej rady Elizabeth McCaul. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,21 %, CAC 40 +0,00 %, DAX -0,32 %.
Spoločnosť Johnson & Johnson dnes požiadala Európsku agentúru pre lieky (EMA) o podmienečné schválenie svojej vakcíny proti Covidu-19. Banka Citigroup prehrala súdny spor o navrátenie 500 mil. dolárov, ktoré v auguste chybne previedla. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,20 %, S&P 500 -0,06 %, NASDAQ -0,34 %.
Prečítané: 1450x
Dňa 3. apríla 2025 prezident Spojených štátov oznámil zavedenie nových obchodných ciel, čo okamžite vyvolalo turbulencie na globálnych trhoch. Tento krok mal výrazný dopad na akciové indexy, dlhopisy a obchodné vzťahy medzi veľkými ekonomikami, čím vyvolal obavy z eskalácie obchodnej vojny.
Začiatok stredajšieho obchodovania sa opäť niesol v negatívnom duchu, keď globálne trhy očakávali večerné vystúpenie amerického prezidenta. Napriek pozitívnym údajom zo súkromného pracovného sektora, zostáva nálada zmiešaná. V komentári sa tiež pozrieme na správy z korporátnej sféry a tiež na vývoj na komoditnom trhu.
Svetové trhy sa v utorok, 1. apríla 2025, nachádzajú v rozmanitých fázach, pričom americké indexy zažívajú zmiešaný vývoj, kým ázijské a európske trhy vykazujú rast. Tento rozdielny trend je ovplyvnený očakávaniami ohľadom nadchádzajúcich obchodných rozhodnutí a makroekonomických ukazovateľov, ktoré by mohli mať významný dopad na globálnu ekonomiku.
Posledný marcový deň priniesol na burzu ďalší pokles, keďže aprílový termín nového kola opatrení sa blíži. „Deň oslobodenia“ ako ho Trump nazýva je naďalej plný otáznikov a vyvoláva čoraz väčšie obavy. Akciové indexy sa naprieč globálnymi trhmi pohybovali v červených číslach, pričom zlato ako bezpečný prístav profitoval a dosiahol nové maximá, keď prekročil hranicu 3 100 USD.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.