pred 2 dňami

„Deň oslobodenia“ naďalej vyvoláva obavy. Globálne trhy pokračujú v poklese.

Shutterstock_no (2)

Posledný marcový deň priniesol na burzu ďalší pokles, keďže aprílový termín nového kola opatrení sa blíži. „Deň oslobodenia“ ako ho Trump nazýva je naďalej plný otáznikov a vyvoláva čoraz väčšie obavy. Akciové indexy sa naprieč globálnymi trhmi pohybovali v červených číslach, pričom zlato ako bezpečný prístav profitoval a dosiahol nové maximá, keď prekročil hranicu 3 100 USD.

Absolútna správa

V pondelok po otvorení trhu americké indexy predĺžili straty, keď Dow Jones klesol o 0,8 % na 41 252 bodov, zatiaľ čo bolo S&P 500 nižšie o viac ako 1,4 nad úrovňou 50 500. Technologický index Nasdaq opäť s najväčším poklesom o viac ako 2,4 % na úrovni 16 907 bodov. Dôvodom bol nadchádzajúci dátum 2. apríl, kedy majú nielen začať platiť niektoré clá, ale majú byť zverejnené ďalšie opatrenia. O tých sa naďalej nevie veľa, keďže správy sa každým dňom rôznia, pričom najnovšie informácie hovoria, že sa tarify môžu týkať predsa len viacerých krajín. Výnosy dlhopisov klesli, zatiaľ čo v prípade doláru ide o najhorší začiatok roka za posledných 8 rokov. Navyše sú investori opatrní pred zverejnením výsledkov o pracovných miestach, ktoré sa očakávajú nižšie. Prognózy o poklese sa objavili aj v prípade dodávok nových áut od Tesly za prvý kvartál, čo spôsobilo prepad jej akcií o takmer 6 %. Investori do spoločnosti Palantir poslali jej akcie o 6 % nadol, keďže sa obávajú, že znižovanie vládnych výdavkov zasiahne aj firmu. Nováčik na burze, CoreWeave, sa po otvorení trhu pohyboval o 8 % nižšie a stiahol so sebou aj Nvidiu, ktorá za spoločnosťou stojí. Podobne ako obchodovanie v USA aj to vo zvyšných častiach sveta bolo zasiahnuté správami o clá na všetky krajiny. V prípade Európy zaznamenali indexy pokles o približne 1,4 % na úroveň 534,57 bodov v prípade STOXX 600, pričom STOXX 50 klesol na úroveň 5 253,63 bodov. Po odstúpení riaditeľa retailového giganta Primark, ktorý je vyšetrovaný za nevhodné správanie, klesli akcie materskej spoločnosti Associated British Foods. V Ázii boli najväčšie prepady zaznamenané v Japonsku a Južnej Kórei. Nikkei 225 uzatvoril o viac ako 4 % nižšie, širší index Topix stratil 3,6 % a Kospi klesol o 3 % a bol tak na najnižšej úrovni za posledné mesiace. O niečo lepšie boli na tom indexy v Číne, keď Shanghai Composite klesol o 0,5 % a Hang Seng o niečo viac ako 1 %. Zlato na pozadí neistoty vzrástol k novým maximám, keď dosiahlo 3 125 USD. Futures na zlato vzrástli k úrovni 3 158 USD. Obe neskôr ustúpili z tejto úrovne. Ropa WTI si o 16:00 pripísala zisk viac ako 1 % na úroveň 70,42 USD, zatiaľ čo v prípade ropy Brent to bolo na viac ako 73 USD, keďže Donald Trump varoval o možnosti ciel na kupcov ruskej ropy, ak nadobudne pocit, že ruské úsilie o mier nie je dostatočné.

Makroekonomické údaje

Ázia – Maloobchodné tržby v Japonsku vzrástli vo februári 2025 medziročne o 1,4 %, čo je pokles z 4,4 % v predchádzajúcom mesiaci a bolo pod očakávaniami trhu o 2 % náraste. Išlo o 35. mesiac expanzie maloobchodných tržieb za sebou a najpomalší rast od vlaňajšieho októbra, pričom rastúce mzdy naďalej podporujú spotrebu. Na mesačnej báze maloobchodné tržby vzrástli o 0,5 %, čím sa zmiernili z januárového rastu. Čínsky PMI pre výrobu vzrástol v marci 2025 na úroveň 50,5 z 50,2 v predchádzajúcom mesiaci, čo bolo v súlade s očakávaniami trhu. Išlo o druhý mesiac po sebe expanzie továrenskej aktivity a najrýchlejšie tempo za rok, čo naznačuje, že stimulačné opatrenia Pekingu podporujú oživenie ekonomiky.

Európa – Maloobchodné tržby v Nemecku vzrástli vo februári 2025 medzimesačne o 0,8 %, po revidovanom 0,7 % raste v januári a prekonali aj predpovede o stagnácii, pričom ide o najväčší nárast za päť mesiacov. Medziročne ide o rast o 4,9 %, čo je najväčší nárast za tri roky, po nahor revidovanom zvýšení o 3,3 % v januári. Podľa predbežných údajov, sa inflácia spotrebiteľských cien v krajine v marci 2025 spomalila na 2,2 %, čo predstavuje najnižšiu mieru od novembra 2024 a bola v súlade s očakávaniami trhu. Toto zmiernenie bolo spôsobené predovšetkým prudkým spomalením inflácie v službách, spolu s ďalším poklesom nákladov na energie. Jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa volatilné položky, ako sú potraviny a energie, sa tiež spomalila na 2,5 %, čo je najnižšia miera od júna 2021. Predbežné údaje v Taliansku ukázali, že inflácia spotrebiteľských cien sa v marci 2025 medziročne zrýchlila na 2,0 % z februárových 1,6 %, čím prekonala očakávania trhu vo výške 1,6 %. Išlo o najvyššiu mieru inflácie od septembra 2023, zatiaľ čo jadrová inflácia zostala v marci stabilná na úrovni 1,7 %.

USA – Výnosy z amerických dlhopisov klesli naprieč krivkou, pričom najväčší pokles zaznamenali 10-ročné výnosy na 4,21 %. Výnosy z 30-ročných dlhopisov mali úroveň 4,58 % a z 2-ročných dlhopisov 3,88 %.

Prečítané: 122x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_no (3)
pred 7 hodinami

Napätie z ciel zatienilo silné pracovné dáta

Shutterstock_ (2)
pred dňom

Zatiaľ čo Wall Street kolíše, tak Ázia a Európa naberajú na sile

Shutterstock_2593865297
pred týždňom

Geopolitická situácia nakopla americké a európske trhy, Ázia stále v neistote

Shutterstock_no (36)
pred týždňom

Americké indexy odštartovali týždeň v znamení rastu

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.