Štvormesačné prímerie je navrhnuté tak, aby vytvorilo priestor na rokovania o dotáciách. Dohoda nasleduje podobný krok vo štvrtok medzi USA a Veľkou Britániou.
Štvormesačné prímerie je navrhnuté tak, aby vytvorilo priestor na rokovania o dotáciách. Dohoda nasleduje podobný krok vo štvrtok medzi USA a Veľkou Britániou.
Absolútna správa:
Európska únia a USA sa dohodli na pozastavení ciel na tovary v objeme miliárd dolárov, čo posunulo 17-ročný transatlantický spor o nelegálnu pomoc najväčším výrobcom lietadiel na svete o krok vpred. Prezident Joe Biden a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen s týmto krokom súhlasili v piatok, uviedla komisia vo svojom vyhlásení. "Obaja sme sa zaviazali zamerať sa na riešenie našich leteckých sporov na základe práce našich obchodných zástupcov," uviedla. „Je to vynikajúca správa pre podniky a priemyselné odvetvia na oboch stranách Atlantiku a veľmi pozitívny signál pre našu hospodársku spoluprácu v nasledujúcich rokoch.“ Boj za pomoc spoločnostiam Airbus a Boeing vyústil do ciel schválených Svetovou obchodnou organizáciou, ktoré sa zameriavajú na transatlantický obchod v celkovom objeme 11,5 miliárd dolárov a ovplyvňujú celý rad priemyselného, poľnohospodárskeho a spotrebného tovaru. EÚ v novembri uvalila clá na americké výrobky v hodnote 4 miliárd dolárov - asi rok potom, čo administratíva Donalda Trumpa ignorovala európske žiadosti, aby upustila od uvalenia poplatkov na dovoz z bloku vo výške 7,5 miliárd dolárov. USA uvalilo clá na kľúčové európske výrobky, ako sú francúzske víno a španielske olivy, zatiaľ čo Európa zasiahla americké traktory, orechy a ovocie. Medzi spoločnosti ovplyvnené tarifami patria LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton, Caterpillar či Microsoft. Airbus uviedol, že rozhodnutie víta.
Investori zarobili na:
Spoločnosti NOV Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 12,13 % (výkonnosť za 5 rokov: -48,09 %). Tento prudký rast spôsobil rast cien ropy. Spoločnosť NOV Inc ponúka zariadenia a komponenty používané pri ťažbe ropy a zemného plynu a výrobných operáciách, služby ropných polí a služby integrácie dodávateľského reťazca do ropného a plynárenského priemyslu na prvom stupni. Spoločnosť slúži zákazníkom na celom svete.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Vlády by sa pri riešení Koronavirové krízy mali vyhýbať zvyšovaniu daní. Uviedla to podľa agentúry Reuters Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,34 %, Hang Seng -0,47 %, Nikkei 225 -0,23 %.
Nemecká vláda vyplatí prevádzkovateľom jadrových elektrární 2,4 miliardy eur ako odškodnenie za to, že ich donútila zavrieť ich zariadenia predčasne. Značka Volkswagen z rovnomenného koncernu plánuje, že do roku 2030 budú v Európe plne elektrické vozidlá tvoriť vyše 70 percent áut, ktoré predá. Slovenská ekonomika vlani kvôli dopadom pandémie klesla o 5,2 percenta. Išlo o prvý pokles od globálnej finančnej krízy v roku 2009. Európska komisia pravdepodobne oficiálne obviní americkú technologickú spoločnosť Apple z obmedzovania hospodárskej súťaže na trhu so streamovaním hudby. Informoval o tom Financial Times. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,95 %, CAC 40 -0,82 %, DAX -0,97 %.
Miera nezamestnanosti v USA klesla vo februári z úrovne 6,3 % na 6,2 %. Počet novo vytvorených pracovných miest mimo poľnohospodárstva vzrástol zo 166 tisíc na 379 tisíc. Počet lietadiel Boeing 737 MAX späť v prevádzke už presiahol stovku. Prevádzka týchto strojov bola pred dvoma rokmi v celom svete zastavená po tragických nehodách v Indonézii a v Etiópii, pri ktorých zomrelo celkovo 346 ľudí. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +1,86 %, S&P 500 +1,95 %, NASDAQ +1,55 %.
Prečítané: 1805x
Dňa 3. apríla 2025 prezident Spojených štátov oznámil zavedenie nových obchodných ciel, čo okamžite vyvolalo turbulencie na globálnych trhoch. Tento krok mal výrazný dopad na akciové indexy, dlhopisy a obchodné vzťahy medzi veľkými ekonomikami, čím vyvolal obavy z eskalácie obchodnej vojny.
Začiatok stredajšieho obchodovania sa opäť niesol v negatívnom duchu, keď globálne trhy očakávali večerné vystúpenie amerického prezidenta. Napriek pozitívnym údajom zo súkromného pracovného sektora, zostáva nálada zmiešaná. V komentári sa tiež pozrieme na správy z korporátnej sféry a tiež na vývoj na komoditnom trhu.
Svetové trhy sa v utorok, 1. apríla 2025, nachádzajú v rozmanitých fázach, pričom americké indexy zažívajú zmiešaný vývoj, kým ázijské a európske trhy vykazujú rast. Tento rozdielny trend je ovplyvnený očakávaniami ohľadom nadchádzajúcich obchodných rozhodnutí a makroekonomických ukazovateľov, ktoré by mohli mať významný dopad na globálnu ekonomiku.
Posledný marcový deň priniesol na burzu ďalší pokles, keďže aprílový termín nového kola opatrení sa blíži. „Deň oslobodenia“ ako ho Trump nazýva je naďalej plný otáznikov a vyvoláva čoraz väčšie obavy. Akciové indexy sa naprieč globálnymi trhmi pohybovali v červených číslach, pričom zlato ako bezpečný prístav profitoval a dosiahol nové maximá, keď prekročil hranicu 3 100 USD.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.