pred týždňom

Trh reaguje na nadchádzajúce partnerstvo Apple s OpenAI a ďalšie udalosti

FP (6)

V najnovšom vydaní denného komentára z 11.6.2024 vám prinášame prehľad viacerých udalostí, ktoré ovplyvnili finančné pozadie. Pozrieme sa na aktuálny stav amerických, ázijských a európskych trhov, kde sa odohrávajú zaujímavé udalosti. Okrem toho si priblížme vývoj akcií niektorých popredných spoločností, trendov na poli kryptomien a makroekonomických dát z rôznych častí sveta.

Absolútna správa

Americké akcie začali utorkové obchodovanie pozitívne, pripravujúc sa na dvojdňové zasadnutie Fedu, ktoré sa začína v utorok a končí v stredu. Index S&P 500 sa otvoril na 5 353,00 bodoch, čo predstavuje nárast o 0,22 % oproti pondelku. Dow Jones Industrial Average dosiahol 38 795,70 bodov, zatiaľ čo Nasdaq Composite dosiahol 17 160,40 bodov, pričom si pripísali 0,03 % a 0,45 %. Ázijské trhy mali zmiešaný výkon: čínske indexy Shanghai Shenzhen CSI 300 a Shanghai Composite sa uzatvorili s poklesom o 0,27 % a 0,36 %. Naopak, hongkongský index Hang Seng vzrástol o 0,17 % na 18 176,34 bodov. Japonské trhy zaznamenali pokles, kde Nikkei 225 sa znížil o 0,17 % na 39 134,79 bodov a TOPIX o 0,47 % na 2 776,80 bodov. Európske akcie pokračovali v poklese po predchádzajúcom dni, kedy ich ovplyvnilo oznámenie o predčasných voľbách vo Francúzsku. Miestny Euro Stoxx 50 dosiahol o 15:30 SELČ hodnotu 4 970,41 bodov, čo predstavuje pokles o 1,09 % od začiatku dňa.

Pozornosť investičnej verejnosti bola okrem iného upútaná správou spoločnosti Apple, ktorá oznámila partnerstvo s OpenAI na integráciu chatbotu ChatGPT do svojich produktov. Po zverejnení tejto spolupráce klesli akcie Apple o 1,9 %, čo naznačuje vlažnú reakciu investorov. Generálny riaditeľ Tesly, Elon Musk, označil zaradenie OpenAI za neprijateľné porušenie bezpečnosti. Medzitým, predajca videohier GameStop čelí poklesu hodnoty akcií, keďže vyprcháva platnosť opčných zmlúv Keitha Gilla, ktorý minulý týždeň svojimi správami poháňal akcie GameStop o desiatky percent. Na druhej strane, americká farmaceutická spoločnosť Eli Lilly zaznamenala úspech, keď jej akcie vzrástli o 3 % po tom, čo poradcovia Úradu pre potraviny a liečivá (FDA) odporučili schválenie donanemabu, ich lieku na Alzheimerovu chorobu. Ďalšou novinkou je, že automobilka General Motors oznámila schválenie plánu spätného odkúpenia akcií v hodnote 6 miliárd USD, čo jej umožňuje odkúpiť zostávajúce kmeňové akcie. Po tomto oznámení vzrástli akcie spoločnosti počas pondelkového obchodovania o 4,47 %.

Vo virtuálnom svete kryptomien pokračuje trend červených čísel s cenou Bitcoinu pohybujúcou sa tesne nad hranicou 67 000 USD, čo predstavuje pokles o 3,69 % od začiatku týždňa, a Ethereum kleslo o 4,98 % na 3 527,27 USD. Na komoditnom trhu sa ceny ropy mierne znížili, keď termínované obchody na ropu Brent klesli v utorok o 0,29 % na 81,39 USD za barel, zatiaľ čo WTI klesol o 0,42 % na 77,41 USD za barel. Investori okrem správ zo Spojených štátov napäto očakávajú aj makroekonomické údaje z Číny, ktorej dovoz zo Saudskej Arábie klesol už tretí mesiac po sebe. Čína je zároveň hlavným oficiálnym nákupcom zlata, pričom v máji pozastavila pridávanie do svojich rezerv, očakávajúc ďalší pokles hodnoty. Augustové futures na zlato momentálne dosahujú 2 327,35 USD za trójsku uncu.

Makroekonomické dáta a správy

USA: Prílevy do amerických fondov s pevným výnosom minulý týždeň dosiahli 14 miliárd USD, čo je najrýchlejší nárast od roku 2020 podľa Bank of America Securities. Investori sa viac zaujímajú o dlhšie pozície, očakávajúc, že Federálny rezervný systém (Fed) udrží náklady na pôžičky na vyššej úrovni dlhšie. Pri výnosoch štátnych dlhopisov sa evidoval poklesl, keďže výnos z 10-ročnej pokladnice sa znížil o 3 bázické body na 4,437 % a výnos z 2-ročnej pokladnice o 4 bázické body na 4,845 %.

Ázia: V Japonsku sa zaznamenal nárast peňažných zásob vo všetkých kategóriách. M2 vzrástlo o 1,9 % na 259,0 bilióna jenov, M3 o 1,3 % na 611,3 bilióna jenov a peniaze L o 3,3 % na 182,8 bilióna jenov. Okrem toho sa v krajine zaznamenal rast objednávok obrábacích strojov v máji o 4,2 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku. Tento nárast bol podnietený zahraničným dopytom, ktorý sa zvýšil o 9,8 %. Naopak, domáce objednávky klesli o 7,9 %.

Austrália: V Austrálii sa v máji zaznamenal pokles podnikateľského sentimentu, pričom index dôvery klesol z hodnoty +2 v apríli na -3. Investície sa znížili na úroveň +4, ale využitie kapacity vzrástlo na 83,3 %. Rast mzdových nákladov sa zvýšil na 2,3 % oproti aprílovým 1,5 % a rast nákupných nákladov sa zvýšil na 1,9 % z predchádzajúcich 1,3 %.

Európa:  Inflácia spotrebiteľských cien v Dánsku sa v máji zvýšila na 2,2 %, čo predstavuje najvyššiu úroveň za posledných deväť mesiacov. Tento nárast bol pozorovaný v cenách energie (o 3,8 %), dopravy (o 1,8 %) a potravín s nealkoholickými nápojmi (o 0,7 %). V Holandsku sa inflácia za minulý mesiac udržala na stabilnej úrovni 2,7 %. Náklady na energiu vzrástli o 1,5 %, zatiaľ čo ceny potravín a nealkoholických nápojov stúpli o 1,0 %. Naopak, ceny nábytku klesli o 7,1 % a ceny odevov o 3,9 %.

Prečítané: 241x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FP (9)
pred 2 hodinami

Microsoft prekonal Nvidiu, Boeing sa pripravuje na kúpu Spirit AeroSystems a Huawei je na vzostupe

Shutterstock_2251022959 no mnyman
pred dňom

Guzman y Gomez výrazne vzrástol pri svojom debute na burze, zatiaľ čo ďalšie spoločnosti uzatvárali nové partnerstvá

FP (8)
pred 2 dňami

V USA sú svedkami rastu hlavných indexov poháňaných úspechom Nvidia, európske akcie stagnujú

Shutterstock_1315667918 no mnyman
pred 3 dňami

Indexy v Spojených štátoch sa dostali na nové historické maximá, ázijské preukázali rôznorodosť a európske zaznamenali rast.

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.