Slovensko čaká prudké zvýšenie rastu, budúci rok budeme na čele Únie, očakáva Brusel
Slovensko čaká prudké zvýšenie rastu, budúci rok budeme na čele Únie, očakáva Brusel
Absolútna správa:
Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 a postupné uvoľňovanie ochranných opatrení by malo umožniť prudké zvýšenie ekonomického rastu Slovenska, keď v druhej polovici roka 2021 by rast HDP mal dosiahnuť úroveň 4 %. Slováci by sa na predpandemickú úroveň produkcie mali dostať do konca tohto roku a v tom nasledujúcom by mal byť rast HDP na úrovni 5,4 %. Uvádza sa to v zimnej prognóze na rok 2021, ktorú vo štvrtok zverejnila Európska komisia. Na rozdiel od sektora služieb sa slovenský priemysel ukazuje ako odolnejší. Do veľkej miery bol chránený pred obmedzeniami súvisiacimi s pandémiou. To je dobré znamenie pre priemyselný exportný sektor, ktorý by mal profitovať aj zo zlepšeného zahraničného dopytu. Vďaka veľkému podielu dovážaných medziproduktov silný vývoz by mal zaistiť aj rýchlejší rast dovozu, a to aj napriek pôvodne slabším domácim výdavkom.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Zebra Technologies, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o vyše 8 % (výkonnosť za 5 rokov: + 707,06 %). Dôvodom tohto rastu boli výsledky za 4 kvartál roku 2020. Tie výrazne prekonali očakávania analytikov. Zisk na akciu prekonal očakávania o 17,37% a tržby o 5,02%. Spoločnosť vyrába spotrebnú elektroniku.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Riaditeľ spoločnosti Tencent bol v Číne zadržaný súvislosti s korupciou, uviedol denník DJ. Čína zakázala britskej spravodajskej stanici BBC World Service vysielať na čínskom území. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Hang Seng +0,45.
Nemecký finančný ústav Commerzbank vlani čiastočne kvôli dopadom koronavirusovej pandémie hospodáril s konsolidovanou stratou 2,87 miliardy eur , zatiaľ čo rok predtým mal zisk 585 miliónov eur. Druhá najväčšia banka v Nemecku začala s reštrukturalizáciou, ktorá počíta so zrušením zhruba 10 000 pracovných miest a s uzatvorením stoviek pobočiek. Banka ale dnes tiež uviedla, že tento rok počíta na prevádzkovej úrovni so ziskom. Európska komisia odhaduje, že inflácia v eurozóne vlani bola 0,3%. V roku 2021 má zrýchliť na 1,4% a v roku 2022 má dosiahnuť 1,3%, čo je stále relatívne ďaleko od strednodobého cieľa ECB. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 + 0,64 %, CAC 40 - 0,02 %, DAX + 0,77 %.
Výnos amerického 2-ročným dlhopisu sa dotkol rekordného minima 0,0972%. Predseda Fedu Powell povedal, že USA je stále veľmi ďaleko od silného trhu práce. Fed bude držať tempo QE, kým nedôjde k značnému zlepšeniu. Pondelkové oznámenia Tesly, že presunula takmer 8% svojich rezerv do Bitcoinu, poslalo cenu tejto kryptomeny na historické maximá, zatiaľ čo akcie Tesly klesli takmer o 6%. Finančný riaditeľ spoločnosti Twitter navyše povedal pre CNBC, že spoločnosť uvažuje pridať Bitcoin do svojej súvahy. Americká ministerka financií Janet Yellenová varovala pred "prudkým nárastom rizika" kriminality spojenej s digitálnymi technológiami. Pandémia covidu-19 podľa nej problém umocnila, pretože zločin sa vo väčšej miere presunul na internet. Kryptomeny sú podľa americkej ministerky financií sľubné, ale príliš často sa využívajú na nezákonné činnosti. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones - 0,05 %, S&P 500 + 0,11 %, NASDAQ + 0,27 %
.
Roman Lechovič, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.
Prečítané: 1525x
Dňa 3. apríla 2025 prezident Spojených štátov oznámil zavedenie nových obchodných ciel, čo okamžite vyvolalo turbulencie na globálnych trhoch. Tento krok mal výrazný dopad na akciové indexy, dlhopisy a obchodné vzťahy medzi veľkými ekonomikami, čím vyvolal obavy z eskalácie obchodnej vojny.
Začiatok stredajšieho obchodovania sa opäť niesol v negatívnom duchu, keď globálne trhy očakávali večerné vystúpenie amerického prezidenta. Napriek pozitívnym údajom zo súkromného pracovného sektora, zostáva nálada zmiešaná. V komentári sa tiež pozrieme na správy z korporátnej sféry a tiež na vývoj na komoditnom trhu.
Svetové trhy sa v utorok, 1. apríla 2025, nachádzajú v rozmanitých fázach, pričom americké indexy zažívajú zmiešaný vývoj, kým ázijské a európske trhy vykazujú rast. Tento rozdielny trend je ovplyvnený očakávaniami ohľadom nadchádzajúcich obchodných rozhodnutí a makroekonomických ukazovateľov, ktoré by mohli mať významný dopad na globálnu ekonomiku.
Posledný marcový deň priniesol na burzu ďalší pokles, keďže aprílový termín nového kola opatrení sa blíži. „Deň oslobodenia“ ako ho Trump nazýva je naďalej plný otáznikov a vyvoláva čoraz väčšie obavy. Akciové indexy sa naprieč globálnymi trhmi pohybovali v červených číslach, pričom zlato ako bezpečný prístav profitoval a dosiahol nové maximá, keď prekročil hranicu 3 100 USD.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.