pred 3 rokmi

Rúti sa ekonomika opäť do recesie?

shutterstock_1718565376

Dôležitý indikátor PMI sa stále nachádza pod kľúčovou úrovňou 50 bodov

Absolútna správa:

Ekonomika eurozóny sa zrejme opäť dostala do recesie, ukázal to prieskum spoločnosti IHS Markit. Dôvodom sú protiepidemické opatrenia, ktoré majú stále negatívny vplyv na služby. Zložený index nákupných manažérov (PMI), ktorý zahŕňa služby aj výrobný sektor, vo februári stúpol na 48,8 bodu zo 47,8 bodu v januári. IHS Markit tak revidovala svoj prvý odhad, ktorý počítal s nárastom len na 48,1 bodu. Index však zostáva hlboko pod 50-bodovou hranicou, ktorá oddeľuje pokles aktivity od jej expanzie. Dôvodom zvýšenia indexu bol takmer rekordný rast v priemysle, keďže väčšina výrobných závodov zostala otvorená. Počet prípadov ochorenia COVID-19 v eurozóne bol aj vo februári vysoký a vládne reštrikcie prinútili hotely, reštaurácie či kultúrne podujatia zostať zatvorené.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Lumen Technologies, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o viac ako 6 % (výkonnosť za 5 rokov: - 55,96 %). Spoločnosť pôsobí v technologickom sektore, kde poskytuje najrýchlejšiu a najbezpečnejšiu platformu pre obchodné aplikácie a dáta novej generácie.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Juhokórejský výrobca elektroniky Samsung v USA vyberá miesto pre svoj nový závod na výrobu čipov za 17 miliárd USD . Rozhoduje sa medzi dvoma miestami v štáte Arizona a jednou lokalitou v štáte New York, v hre je ale aj Texaská metropola Austin. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 + 1,92 %, Hang Seng + 2,70 %, Nikkei 225 + 0,51 %.

Európska komisia začala vyšetrovať, či Nemecko neporušilo pravidlá EÚ, keď ponúklo firmám RWE a Leag odškodné za to, že rýchlejšie skončí s výrobou elektriny z hnedého uhlia. Komisia dnes uviedla, že sa zameria na to, či ponúknutá kompenzácia neporušuje únijné pravidlá o štátnej pomoci. EÚ plánuje razantne navýšiť kapacity pre výrobu vakcín proti COVID-19. Podľa európskeho komisára pre priemysel a vnútorný trh Thierry Bretona by mohli európske závody do konca roka 2021 vyrábať dve až tri miliardy dávok ročne. V rozhovore pre taliansky denník Corriere della Sera ďalej uviedol, že už teraz sa produkčnej kapacity týždeň od týždňa zvyšujú a členské štáty by tak mali zrýchliť proces očkovanie. Predaj nových osobných áut v Nemecku vo februári medziročne klesol o 19 %. Dnes to oznámil Spolkový úrad pre motorové vozidlá (KBA), podľa ktorého registrácia nových áut klesali v súkromnej i firemnej sfére. Najväčší rast v predaji vykázala automobilka Tesla, najsilnejšou dovážanou značkou zostala Škoda Auto. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 + 0,14 %, CAC 40 + 0,35 %, DAX + 0,29 %.

Americké hypotekárne sadzby vyskočili minulý týždeň na najvyššie úrovne od júla. 30 ročná hypotekárna sadzba vzrástla o 0,15 % na 3,23%. Americký prezident Joe Biden sa vyjadril, že USA bude mať do konca mája dostatok vakcín na Covid-19 pre každého dospelého Američana. Americký výrobca procesorov Intel porušil dva patenty týkajúce sa výroby čipov, ktoré vlastnila spoločnosť VLSI Technology. Musí preto svojmu konkurentovi zaplatiť odškodné 2,18 miliardy USD. Rozhodol o tom v utorok federálny súd. Intel s verdiktom nesúhlasí. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones - 0,255 %, S&P 500 – 1,15 %, NASDAQ – 2,53 %.

Roman Lechovič, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Prečítané: 1682x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
F (4)
pred 8 hodinami

Výsledky Nvidie ukázali spomalenie a vyvolali obavy

Shutterstock_2130799610
pred dňom

Trhy ovplyvnené napätím medzi Ukrajinou a Ruskom a nadchádzajúcimi výsledkami Nvidie

F (3)
pred 2 dňami

Investičné výhľady: Walmart a Medtronic zlepšujú prognózy, S&P 500 má vzrásť o 10 %

Shutterstock_556282549
pred 3 dňami

Trhy v neistote na začiatku týždňa: Očakávané údaje ovplyvňujú indexy a zlato dosahuje rekordný pokles

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.