Americké akciové trhy zažívajú optimizmus vďaka silnému rastu spoločnosti Broadcom, ktorá predpovedá zvýšený dopyt po čipoch pre umelú inteligenciu. Naopak, trhy v Ázii zažívajú pokles, pričom najmä Čína ovplyvnila negatívne obchodovanie. V Európe sú zas trhy rozdelené a čelia rôznym politickým a ekonomickým výzvam, čo vytvára neistotu na starom kontinente.
Absolútna správa
Akcie spoločnosti Broadcom vzrástli o viac ako 14 % po vydaní pozitívnych prognóz týkajúcich sa rastu dopytu po čipoch pre umelú inteligenciu, zatiaľ čo firma dosiahla tržby 14,05 miliardy USD a zisk na akciu 1,42 USD. Tento rast podporil optimizmus na trhu, najmä v sektore čipových spoločností ako Marvell a Micron, čo viedlo k vzostupu akcií Nasdaq 100. Následne do piatkového obchodovania vstúpili akciové indexy so zelenými číslami, keďže S&P 500 a Nasdaq Composite sa zvýšili o 0,27 % a 0,46 %. Trhy okrem iného očakávajú zníženie úrokových sadzieb Federálnym rezervným systémom, čo podporuje pozitívny sentiment. Na druhú stranu sa v Ázii ukončil týždeň prevažne v červených číslach, pretože investori ostali sklamaní z aktualizácií čínskej Centrálnej ekonomickej pracovnej konferencie, ktorá neoznámila agresívne stimuly pre ekonomiku. Čínske indexy, vrátane Shanghai Composite a Hang Seng, zaznamenali výrazné poklesy presahujúc dvojpercentné straty. Rovnako aj japonský TOPIX klesol, a to o 0,95 %, pred očakávaným zasadnutím Bank of Japan, ktorá pravdepodobne ponechá úrokové sadzby nezmenené. S poklesom sa predstavil aj austrálsky index ASX 200, ktorý sa prepadol o 0,41 %, avšak juhokórejský KOSPI sa odklonil od nastaveného trendu v regióne a pripísal si 0,50 %. V Európe sa do centra pozornosti dostalo hneď niekoľko udalostí, pričom francúzsky prezident Emmanuel Macron vymenoval Francoisa Bayroua za nového premiéra, aby riešil politickú krízu a predložil zákon na predĺženie rozpočtu na rok 2024 popritom, ako čelí rozdelenému parlamentu. Ďalej po tom, čo ECB znížila úrokové sadzby o 25 bázických bodov na 3 %, niektorí guvernéri podporili myšlienku ďalšieho znižovania, ak sa inflácia stabilizuje. Vo Veľkej Británii zas ekonomika zaznamenala v októbri pokles HDP o 0,1 %, čo sa pripisuje negatívnym trendom v sektore služieb a priemysle. Vzápätí týchto správ vykázali európske trhy odlišné trendy, keď o 15:15 SEČ evidoval francúzsky index CAC 40 nárast o 0,30 % a britský FTSE 100 miernu stratu 0,02 %, ktorej predchádzala zvýšená volatilita. Pokles sa registroval aj pri širokospektrálnom Stoxx 600, ktorý sa znížil 0,17 %.
Makroekonomické údaje a správy
USA: Dovozné ceny v USA v novembri nečakane vzrástli o 0,1 %, čo bolo v rozpore s predikciami analytikov, ktorí naznačovali pokles o 0,2 %. Tento rast bol v súlade s revidovaným údajom z októbra. Medzitým vývozné ceny zostali nezmenené po predchádzajúcom náraste o 1 %, čím tiež neodpovedali očakávaniam poklesu o 0,2 %.
Ázia: V októbri 2024 Japonsko zaznamenalo rast priemyselnej produkcie o 2,8 % medzimesačne. Medziročne sa produkcia zvýšila o 1,4 %. Dodávky sa zlepšili o 2,6 %, ale zásoby zostali stabilné. Podnikateľský sentiment v Japonsku bol pozitívny, keďže veľké výrobné podniky vykázali lepší než očakávaný index, ktorý dosiahol hodnotu +14. Investície v priemyselných podnikoch vzrástli o 11,3 %, čo prekonalo prognózy, a investície v malých podnikoch stúpli na 4 %.
Európa: V októbri 2024 stagnovala priemyselná produkcia v eurozóne po septembrovom poklese. Sektor investičného tovaru vykázal rast o 1,7 %, ktorý kompenzoval poklesy v energetike a výrobe spotrebného tovaru. V rámci EÚ 27 produkcia vzrástla o 0,3 % v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom, ale medziročne klesla o 0,8 %. Okrem toho, nemecký export zaznamenal najväčší pokles za posledných 10 mesiacov, klesol o 2,8 %, čo bolo spôsobené slabým dopytom z USA a Číny. V Spojenom kráľovstve ekonomika v októbri klesla o 0,1 %, najmä kvôli poklesu priemyselnej produkcie a stavebníctva, pričom HDP medziročne vzrástol o 1,3 %.