J.P. Morgan zaplatí 920 miliónov dolárov za manipuláciu s drahými kovmi.
J.P. Morgan zaplatí 920 miliónov dolárov za manipuláciu s drahými kovmi.
Absolútna správa:
JPMorgan Chase & Co súhlasil s vyplatením viac ako 920 miliónov dolárov a priznal sa k priestupkom pri urovnávaní manipulačných vecí federálneho amerického trhu s obchodom s futures na kovy a s cennými papiermi štátnej pokladnice. Medzi rokmi 2008 a 2016 sa JPMorgan zapojila do modelu manipulácie na termínových trhoch s drahými kovmi a na amerických futures trhoch, uviedla CFTC. Obchodníci by umiestňovali objednávky na jednu stranu trhu, ktorú nikdy nemali v úmysle vykonať, aby podľa vyrovnania vytvorili falošný dojem o kúpe alebo predaji úroku, ktorý by zvýšil alebo stlačil ceny. Táto manipulatívna prax, ktorá slúži na vytvorenie ilúzie dopytu alebo jeho nedostatku je známa ako „spoofing“. Niektoré z obchodov sa uskutočňovali na vlastný účet JPMorgan, zatiaľ čo obchodníci občas manipulovali s trhom, aby uľahčili obchody klientmi hedžových fondov, uviedla CFTC. JPMorgan zaplatí pokuty vo výške 436,4 milióna dolárov, reštitúcie 311,7 milióna dolárov a viac ako 172 miliónov dolárov v prípade vyvrhnutia, uviedla v utorok Komisia pre obchodovanie s komoditnými futures (CFTC), ktorá bola vôbec najvyšším vyrovnaním uloženým regulátorom derivátov.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Paycom Software, Inc., ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o 4,47 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: +746,09 %). Spoločnosť poskytuje softvérové produkty na analýzu údajov na správu životného cyklu zamestnania od náboru po odchod do dôchodku. Softvér Paycom slúži zákazníkom v Spojených štátoch.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Čínska továrenská činnosť sa v septembri pravdepodobne zvýšila mierne rýchlejším tempom, ukázal prieskum agentúry Reuters, ktorý prispel k dôkazom o stabilnom zotavení z pandémie COVID-19. Svetová banka, ktorá podčiarkuje skoré oživenie Číny, predpokladá v tomto roku rast v Číne na úrovni 2%, zatiaľ čo vo zvyšku východnej Ázie a Tichomoria dôjde k poklesu o 3,5%. Sentiment podporil aj prudké oživenie domáceho cestovania počas nadchádzajúcich sviatkov Zlatého týždňa, keď sa niektoré lety vypredali a cestovné kancelárie hlásili prudký nárast rezervácií hotelov. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,22 %, Hang Seng -0,85 %, Nikkei 225 +0,12 %.
Európske akciové trhy sa v utorok otvorili nižšie, keď došlo k prudkému odrazu v predchádzajúcom zasadnutí, pričom investori zostali pred prvou americkou prezidentskou debatou opatrní. Mnoho investorov stále rátalo s pokračujúcim stimulom centrálnych bánk a vlád s cieľom podporiť globálnu ekonomiku, ktorá sa spamätáva zo zdravotnej krízy. Britský distribútor inštalatérskych dielov Ferguson vzrástol o 6,3%, keď obnovil svoju dividendu po sérii opatrení na zníženie nákladov, jeho predaje v USA mu pomohli vykázať rast ročného zisku o 4,1%. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,28 %, CAC 40 -0,23 %, DAX -0,35 %.
Federálny rezervný systém bude musieť zámerne dočasne prekročiť svoj 2%-ný inflačný cieľ, aby vyrovnal obdobia, keď je inflácia nižšia, ako je požadované, a bude musieť byť vo svojom prístupe flexibilný, uviedol prezident Federálnej rezervnej banky v New Yorku, John Williams. Dnes o 09:00 PM (03:00 nášho času) sa bude konať prvá prezidentská debata medzi Donaldom Trumpom a Joe Bidenom. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,48 %, S&P 500 -0,27 %, NASDAQ -0,29 %.
Prečítané: 2132x
Piatok 4. apríla 2025 priniesol úpadok kapitálových trhov v reakcii na obavy z obchodnej vojny medzi svetovými veľmocami, čo vyvolalo rastúcu volatilitu. Strach z globálnej recesie tlačí na investičné rozhodnutia, čo sa prejavuje v poklese akcií, nižších výnosoch dlhopisov a slabnutí cien ropy. Na druhej strane sa zlato dostáva do popredia ako bezpečný prístav.
Dňa 3. apríla 2025 prezident Spojených štátov oznámil zavedenie nových obchodných ciel, čo okamžite vyvolalo turbulencie na globálnych trhoch. Tento krok mal výrazný dopad na akciové indexy, dlhopisy a obchodné vzťahy medzi veľkými ekonomikami, čím vyvolal obavy z eskalácie obchodnej vojny.
Začiatok stredajšieho obchodovania sa opäť niesol v negatívnom duchu, keď globálne trhy očakávali večerné vystúpenie amerického prezidenta. Napriek pozitívnym údajom zo súkromného pracovného sektora, zostáva nálada zmiešaná. V komentári sa tiež pozrieme na správy z korporátnej sféry a tiež na vývoj na komoditnom trhu.
Svetové trhy sa v utorok, 1. apríla 2025, nachádzajú v rozmanitých fázach, pričom americké indexy zažívajú zmiešaný vývoj, kým ázijské a európske trhy vykazujú rast. Tento rozdielny trend je ovplyvnený očakávaniami ohľadom nadchádzajúcich obchodných rozhodnutí a makroekonomických ukazovateľov, ktoré by mohli mať významný dopad na globálnu ekonomiku.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.