pred 4 mesiacmi

Pokus o atentát na Trumpa, rastúce americké trhy a európske hospodárske problémy formujú globálnu ekonomickú scénu

FP (16)

Po pokuse o atentát na bývalého prezidenta Donalda Trumpa reagovali kapitálové trhy po celom svete so značnou volatilitou, ktorá odráža hlboké prepojenie politických udalostí s hospodárskymi výsledkami. V dnešnom komentári sa zaoberáme bezprostredným vplyvom na americký akciový trh, výzvami na európskych trhoch a širšími dôsledkami na globálnu finančnú stabilitu.

Absolútna správa

 

Situácia na kapitálových trhoch sa mení v dôsledku nedávnych geopolitických udalostí a ekonomických noviniek, ktoré nepochybne ovplyvňujú aj náladu investorov. V Spojených štátoch akciové futures signalizujú opatrne optimistický výhľad, čoho dôkazom je nárast futures na index S&P 500 o 0,4 % po pokuse o atentát na bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Táto znepokojujúca udalosť paradoxne zvýšila dôveru investorov v potenciálne znovuzvolenie D. Trumpa a jeho politický rámec, ktorý je vnímaný ako priaznivý pre nižšie korporátne dane a dereguláciu. Rally sa rozširuje aj mimo akcií, pričom spoločnosť Trump Media & Technology Group Corp. zaznamenala v pred burzovom obchodovaní dramatický nárast o 67 %. Okrem toho sa na trhu s dlhopismi prejavil pozoruhodný posun, keď výnos 30-ročných amerických štátnych dlhopisov prvýkrát od januára prekonal dvojročný výnos, čo bolo spôsobené stávkami na expanzívnejšiu fiškálnu politiku za potenciálnej Trumpovej vlády.

 

Naopak, európske trhy čelia protivetru, keďže index Stoxx 600 mierne klesol, vzhľadom na zaťaženie slabej výkonnosti sektora luxusného tovaru. Hodnoty špičkových značiek, ako napríklad Burberry Group Plc a Swatch Group AG, sa prepadli po vydaní varovaní pred ziskom, resp. po zverejnení neuspokojivých finančných správ. Tento pokles je príznačný pre širšie hospodárske obavy v Európe, ktoré ešte zhoršujú slabé údaje o čínskom hospodárskom raste, ktoré sa odrazili aj na globálnych komoditných trhoch. Kovy ako železná ruda a meď zaznamenali nárast cien, k čomu prispeli očakávania, že Čína v reakcii na svoje najpomalšie tempo rastu za viac ako rok možno oznámi nové stimulačné opatrenia v oblasti hospodárstva.

 

Situácia v Ázii vykresľuje negatívny obraz, pričom čínske akcie v Hongkongu rozšírili svoje straty po tom, ako údaje odhalili, že druhá najväčšia ekonomika sveta rástla najpomalším tempom za posledných päť štvrťrokov. Táto slabšia výkonnosť je súčasťou širšieho trendu regionálnej nestability, ktorý výrazne kontrastuje s optimistickejším výhľadom na americkom trhu. Na druhej strane trh s kryptomenami zaznamenal výrazný nárast, keď Bitcoin vzrástol o 4,5 % a Ethereum o 4,9 %. Tento prudký nárast kryptomien môže odrážať rastúci príklon investorov k alternatívnym investíciám v situácii pretrvávajúcej neistoty na tradičných kapitálových trhoch.

 

Okrem toho je nadchádzajúci týždeň nabitý kľúčovými ekonomickými udalosťami, ktoré by mohli ďalej ovplyvniť situáciu na trhoch. Patria k nim prejavy predsedu Fed-u Jeroma Powella a prezidentky Fed-u San Francisco Mary Dalyovej spolu s viacerými ekonomickými správami z USA a eurozóny. Tieto udalosti pravdepodobne poskytnú ďalší pohľad na hospodársky výhľad a úpravy menovej politiky, čo môže ovplyvniť dynamiku trhu v rôznych sektoroch.

 

Makroekonomické dáta a správy

 

USA: Makroekonomické prostredie v regióne New York vykazuje známky poklesu, ako sa podrobne uvádza v nedávnej správe Federálnej rezervnej banky v New Yorku. Index všeobecných podnikateľských podmienok sa v júli mierne znížil na -6,6 z júnovej hodnoty -6,0, čo signalizuje rýchlejšie tempo poklesu aktivity ako v predchádzajúcom mesiaci. Tento pokles bol neočakávaný, pričom ekonómovia pôvodne predpokladali, že oproti júnovým údajom nedôjde k žiadnej zmene. Napriek súčasnému poklesu si firmy v regióne stále zachovávajú určitý optimizmus, pokiaľ ide o budúcnosť. Ich dôvera sa však mierne znížila, pričom index budúcich podnikateľských podmienok klesol v júli na 25,8 z júnovej hodnoty 30,1, čo naznačuje, že hoci očakávania zlepšenia zostávajú, sú v porovnaní s predchádzajúcimi mesiacmi trochu zmiernené.

 

Ázia: Podľa údajov Národného štatistického úradu vykazovalo čínske makroekonomické prostredie v druhom štvrťroku 2024 zmiešané signály. Rast HDP krajiny sa medziročne spomalil na 4,7 %, čím zaostal za očakávanými 5,1 % a znamenal spomalenie oproti predchádzajúcemu štvrťroku, keď dosiahol 5,3 %. Táto slabšia dynamika rastu sa odrazila aj v medzi kvartálnych údajoch, keď HDP vzrástol len o 0,7 %, čo je menej ako očakávaných 1,1 %. Napriek tomuto spomaleniu priemyselná výroba mierne prekonala očakávania a medziročne vzrástla o 5,3 %, hoci išlo o pokles z májových 5,6 %. Zaostával aj rast maloobchodných tržieb, ktoré v júni medziročne vzrástli len o 2,0 %, čo bolo menej ako sa predpokladalo a taktiež menej ako v predchádzajúcom mesiaci, keď dosiahli 3,7 %. Okrem toho sektor nehnuteľností naďalej zápasil s problémami, pričom ceny nehnuteľností medziročne klesli o 4,5 %. Miera nezamestnanosti zostala stabilná na úrovni 5,0 %, čo sa zhodovalo s očakávaniami.

 

Európa: Priemyselné prostredie eurozóny zaznamenalo v máji pokles, ktorý bol prvým poklesom za posledné štyri mesiace, hoci pokles bol menej výrazný, ako sa očakávalo. Podľa Eurostatu priemyselná produkcia medzimesačne klesla o 0,6 %, čo je lepší výsledok, ako sa predpokladalo, a to pokles o 1,0 %. Najvýraznejší pokles zaznamenala výroba tovarov dlhodobej spotreby a kapitálových produktov, ktorá sa znížila o 1,8 %, resp. o 1,2 %. Pokles o 1,0 % zaznamenala aj výroba medziproduktov. Naopak, výroba energetických tovarov a tovarov krátkodobej spotreby zaznamenala nárast o 0,8 % a 1,6 %, čo naznačuje, že niektoré odvetvia zostali odolné. Na medziročnej báze sa celkový pokles priemyselnej produkcie mierne zmiernil z aprílových 3,2 % na 2,9 %. V rámci širšej EÚ27 sa priemyselná výroba tiež prejavovala podobným negatívnym trendom, pričom medzimesačne klesla o 0,8 % a medziročne sa znížila o 2,7 %. Výrazný pokles zaznamenali najmä Nemecko a Francúzsko, zatiaľ čo Taliansko vykázalo mierny rast, čo poukazuje na rozdielne výsledky jednotlivých krajín v rámci Európy.

Prečítané: 317x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2130799610
pred 18 hodinami

Trhy ovplyvnené napätím medzi Ukrajinou a Ruskom a nadchádzajúcimi výsledkami Nvidie

F (3)
pred dňom

Investičné výhľady: Walmart a Medtronic zlepšujú prognózy, S&P 500 má vzrásť o 10 %

Shutterstock_556282549
pred 2 dňami

Trhy v neistote na začiatku týždňa: Očakávané údaje ovplyvňujú indexy a zlato dosahuje rekordný pokles

Shutterstock_no (7)
pred 5 dňami

Trhy po celom svete reagujú na zmesi hospodárskych údajov a ziskov spoločností

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.