Európska centrálna banka verí vo svoje prognózy. Najbližšie zasadnutie nás čaká už budúci týždeň.
Európska centrálna banka verí vo svoje prognózy. Najbližšie zasadnutie nás čaká už budúci týždeň.
Absolútna správa:
Posledné prognózy Európskej centrálnej banky pre hospodársky rast v eurozóne sú stále „veľmi zreteľne vierohodné“ aj napriek eskalujúcemu koronavírusu a najnovšiemu lockdownu, povedala prezidentka Christine Lagardová. Šéfka ECB zdôraznila, že mnohé z neistôt, ktoré predtým zahmlili vyhliadky, sú už objasnené, vrátane volieb v USA, obchodnej dohody o brexite s Veľkou Britániou či začatia očkovania. "Začíname na pozitívnejšej báze, ako sa niektorí domnievajú," uviedla na internetovej akcii organizovanej agentúrou Reuters a dodala, že bude stále potrebná trvalá menová a fiškálna podpora. Hospodárstvo eurozóny je na dobrej ceste, aby začiatkom roku 2021 opäť pokleslo, pretože ožívajúca sa pandémia vrhá región do dvojitej recesie. Mnoho ekonómov v posledných dňoch znížilo prognózy, aby zohľadnili obnovené obmedzenia, ktoré sú na niektorých miestach prísnejšie ako kedykoľvek predtým. Na podporu ekonomiky v turbulentných časoch predĺžila centrálna banka svoj program nákupu dlhopisov do marca 2022. Prezidentka tiež uviedla, že tvorcovia politiky budú „mimoriadne pozorní“ pri raste eura voči doláru, ktorý tlačí na infláciu znižovaním dovozných nákladov. Nasledujúce zasadnutie Európskej centrálnej banky je na programe budúci týždeň.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Intel Corp., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 6,97 % (výkonnosť za 5 rokov: +80,25 %). Dôvodom tohto rastu bola výmena na poste generálneho riaditeľa, kde bol terajší CEO Bob Swan nahradený riaditeľom VMware Inc. Patom Gelsingerom, ktorý sa vracia do spoločnosti po takmer 10 rokoch. Spoločnosť Intel Corporation navrhuje, vyrába a predáva počítačové komponenty a súvisiace produkty. Pôsobí celosvetovo.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Taiwanský dodávateľ elektroniky Foxconn a čínska automobilka Geely vytvoria spoločný podnik, ktorý bude ostatným automobilkám ponúknuť zmluvnú výrobu áut. Firmy dnes tiež uviedli, že spoločný podnik bude automobilkám poskytovať tiež poradenstvo v oblasti technológií pre elektromobily. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,33%, Hang Seng -0,15 %, Nikkei 225 +1,04 %.
Nemeckému automobilovému koncernu Volkswagen vlani klesol odbyt o 15% na 9,31 milióna vozidiel. Akcie Carrefour dnes vzrástli o 11% po tom, čo kanadský reťazec Couche-Tard uviedol, že začal rokovania o jeho kúpe. Nemecko bude musieť ešte po určitú dobu uplatňovať prísne koronavírusové obmedzenia, nepotrebuje však ďalší balík opatrení na podporu ekonomiky. Uviedol to nemecký minister hospodárstva Peter Altmaier. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,12 %, CAC 40 +0,21 %, DAX +0,11 %.
Spotrebiteľská inflácia v USA vzrástla v decembri o 0,2 p.b. na 1,4 % na medziročnej báze a prekonala tak očakávania trhu. Zásoby ropy v USA klesli predchádzajúci týždeň o 3,247 mil. barelov oproti odhadu - 2,266 mil. barelov. Ide už o piaty týždeň poklesu v rade. Výrobca elektromobilov Tesla je o krok bližšie k pôsobeniu v Indii, teda na piatom najväčšom automobilovom trhu. Americká automobilka v indickom meste Bangalúr, kde sídli mnoho technologických firiem, registrovala dve dcérske spoločnosti. Americká spoločnosť Boeing vlani dodala zákazníkom iba 157 lietadiel, teda najmenej za 43 rokov. Dodávky boli o zhruba 60 percent nižšie ako v roku 2019. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,03 %, S&P 500 +0,23 %, NASDAQ +0,43 %.
Prečítané: 1439x
Dňa 3. apríla 2025 prezident Spojených štátov oznámil zavedenie nových obchodných ciel, čo okamžite vyvolalo turbulencie na globálnych trhoch. Tento krok mal výrazný dopad na akciové indexy, dlhopisy a obchodné vzťahy medzi veľkými ekonomikami, čím vyvolal obavy z eskalácie obchodnej vojny.
Začiatok stredajšieho obchodovania sa opäť niesol v negatívnom duchu, keď globálne trhy očakávali večerné vystúpenie amerického prezidenta. Napriek pozitívnym údajom zo súkromného pracovného sektora, zostáva nálada zmiešaná. V komentári sa tiež pozrieme na správy z korporátnej sféry a tiež na vývoj na komoditnom trhu.
Svetové trhy sa v utorok, 1. apríla 2025, nachádzajú v rozmanitých fázach, pričom americké indexy zažívajú zmiešaný vývoj, kým ázijské a európske trhy vykazujú rast. Tento rozdielny trend je ovplyvnený očakávaniami ohľadom nadchádzajúcich obchodných rozhodnutí a makroekonomických ukazovateľov, ktoré by mohli mať významný dopad na globálnu ekonomiku.
Posledný marcový deň priniesol na burzu ďalší pokles, keďže aprílový termín nového kola opatrení sa blíži. „Deň oslobodenia“ ako ho Trump nazýva je naďalej plný otáznikov a vyvoláva čoraz väčšie obavy. Akciové indexy sa naprieč globálnymi trhmi pohybovali v červených číslach, pričom zlato ako bezpečný prístav profitoval a dosiahol nové maximá, keď prekročil hranicu 3 100 USD.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.