pred 2 mesiacmi

Po turbulentnom týždni zaznamenali trhy úľavu

Shutterstock_2467305003

Piatkové pohyby (9.8.2024) zostali po turbulentnom týždni relatívne mierne. Globálne trhy boli ovplyvnené štvrtkovými údajmi, vďaka ktorým si trhy vydýchli. Investori sledovali aj pokračujúce údaje hospodárenia jednotlivých firiem. Jednou z takých bola aj Marathon Digital Holdings, ktorá ťaží Bitcoiny, ktorej výsledky neočarili jej investorov. Tí poslali akcie firmy nadol, s ktorými kleslo aj digitálne zlato.

Absolútna správa

Na konci dramatického týždňa bol objem akcií aj pohyby na trhu v USA iba mierne a indexy otvorili v jemnom poklese približne 0,1 %. Index S&P 500 sa po otvorení trhu pohyboval na úrovni 5 318, technologický Nasdaq mal úroveň 16 648 bodov, zatiaľ čo blue-chip index Dow Jones bol na hodnote 39 395. V rámci hospodárskych výsledkov, akcie Paramount Global  vzrástli o takmer 3 % poháňané prvým kvartálnym ziskom za posledné tri roky. Kvôli neuspokojivým výhľadom do ďalšieho obdobia klesla o viac ako 15 % spoločnosť Array, zaoberajúca sa solárnou technológiou a kozmetická spoločnosť ELF Beauty. Včerajšie údaje o žiadostiach v nezamestnanosti pozitívne ovplyvnili aj ázijské trhy. Najväčší nárast zaznamenali kórejský Kospi a hongkonský Hang Seng s 1,2 %. Japonské indexy Nikkei 225 a Topix vzrástli o 0,6 %, resp. o 0,9 %. Japonský výrobca elektrických zariadení Fujikura vzrástol o 20 %, zatiaľ čo kozmetická spoločnosť Shiseido po neuspokojivých výsledkoch klesla o 12 %. Silné výkony ťažiarov a bánk pomohli austrálskym indexom S&P/ASX 200 a All Ordinaries uzavrieť o 1,3 % vyššie. Čínsky Shanghai Composite klesol o 0,3 %. Obchodovanie v Európe bolo zmiešané. Paneurópske indexy STOXX 600 a STOXX 50 vďaka včerajším údajom z USA výrazne vzrástli, ale neskôr počas dňa opäť klesli. STOXX 600 v poobedných hodinách obchodoval na úrovni 497, čím si udržal rast, ale STOXX 50 vymazal zisky z rána sa pohyboval na nižšej úrovni 4 662. Talianska poisťovňa Generali oznámila vyšší zisk za prvý polrok, čo bolo v súlade s očakávaniami, ale jej neživotný segment, poznačený prírodnými katastrofami, vykázal vyššie straty. Najväčší ukrajinský útok na Rusko od začiatku invázie, obavy z odvety Iránu a Hamasu proti Izraelu spolu s opadnutím obáv z recesie spôsobili, že sa ropa o 16:30 SEČ pohybovala mierne v zisku. Futures na ropu Brent sa pohybovali na úrovni takmer 80 USD, kým kontrakty na ropu WTI sa obchodovali s cenovkou vyššou ako 76 USD. Darilo sa aj zlatu, ktoré bolo na cene 2 432 USD v prípade spotového zlata a kontrakty mali v spomínanom čase hodnotu 2 472 USD. Bitcoin bol ovplyvnený hospodárskymi výsledkami najväčšieho ťažiara meny Marathon Digital Holdings. Ten síce vykázal enormný nárast výnosov aj vyťažených Bitcoinov, ale potýka sa s ďalšími výzvami, ktoré znižujú jeho ziskovosť. Klesli nielen akcie spoločnosti, ale stiahli so sebou aj Bitcoin, ktorý klesol o viac ako 3,3 %.

Makroekonomické údaje a správy

Ázia – Ročná miera inflácie v Číne sa v júli vyšplhala na 0,5 % z júnovej úrovne 0,2 %, čím prekonala prognózy trhu vo výške 0,3 %. Ide tak o najvyššiu hodnotu od februára, keďže Peking zvýšil stimuly na podporu spotreby. Jadrové spotrebiteľské ceny po odpočítaní nákladov na potraviny a energie vzrástli medziročne o 0,4 %. CPI medzimesačne vzrástol o 0,5 %, čo je prvý nárast od apríla a nad konsenzom 0,3 %.

Európa – Ročná miera inflácie v Nemecku v júli mierne vzrástla na 2,3 % z 2,2 % v predchádzajúcom mesiaci, čo bolo v súlade s predbežnými odhadmi. Na mesačnej báze vzrástlo CPI o 0,3 %, čo je najväčší nárast za tri mesiace, po 0,1 % zvýšení v každom z predchádzajúcich dvoch mesiacov.  Ročná miera inflácie v Taliansku vzrástla v rovnakom období na 1,3 % z 0,8 % v predchádzajúcom mesiaci, čím dosiahla nové 4-mesačné maximum a bola v súlade s predbežnými odhadmi. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom talianske spotrebiteľské ceny mierne vzrástli o 0,4 %, čo bolo nižšie než predbežných 0,5 %.

USA – Výnosy z 10-ročných amerických štátnych dlhopisov klesli o šesť bázických bodov na 3,93 %. Miera nezamestnanosti v Kanade bola v júli na úrovni 6,4 %, pričom sa oproti predchádzajúcemu mesiacu nezmenila a bola nižšia ako očakávaných 6,5 %. Výsledok naznačuje, že kanadský trh práce naďalej vykazuje zmiernenie, ktoré predpovedala Rada guvernérov Bank of Canada. Čistá zamestnanosť klesla o 2 800 osôb na 20 513 600 osôb, čo predstavuje druhý pokles za sebou a je v ostrom kontraste s očakávaniami nárastu o 22 500 osôb. Napriek tomu počet nezamestnaných v sledovanom období klesol o 8 600 na 1 398 500 osôb.

Prečítané: 352x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
F (2)
pred 3 hodinami

Korporátne aktuality: Tesla zvyšuje zisky, kým Boeing zápasí so stratou

Shutterstock_2393856077
pred dňom

Zlato prelomilo ďalší rekord. Investori sú pred voľbami neistí, vojna pridáva ďalší nepokoj.

Shutterstock_no (4)
pred 2 dňami

Nvidia dosahuje nové historické maximu, avšak širší trh zostáva nestabilný

Shutterstock_1902476206
pred 3 dňami

Začiatok týždňa na trhoch: Očakávania pred výsledkovou sezónou

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.