Spoločnosť Pfizer znížil distribúciu vakcíny o polovicu.
Spoločnosť Pfizer znížil distribúciu vakcíny o polovicu.
Absolútna správa:
Spoločnosť Pfizer uviedla, že očakáva, že dodá polovičné dávky svojej vakcíny Covid-19, vyvinutej v spolupráci s BioNTech SE, pretože materiály použité pri včasnej výrobe vakcíny neboli na úrovni štandardu, informoval Wall Street Journal s odvolaním sa na neznáme zdroje. Spoločnosť Pfizer klesol takmer o 2% nižšie. Spoločnosť uviedla, že tento rok očakáva dodanie asi 50 miliónov dávok, čo ochladzuje nádej na skoršie a rozsiahlejšie zavedenie vakcín, ktoré sú potrebné na znovuotvorenie ekonomík na celom svete.
Investori zarobili na
Spoločnosti Occidental Petroleum Corporation, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 13,42 % (výkonnosť za 5 rokov: -74,07 %). Spoločnosť skúma, vyvíja, vyrába a predáva ropu a zemný plyn. Spoločnosť tiež vyrába a predáva rôzne základné chemikálie, vinyly a výkonné chemikálie. Akcie vzrástli na základe pozitívneho sentimentu na trhu, kvôli vakcíne a rýchlej obnove ekonomiky.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Čínsky regulátor cenných papierov v piatok uviedol, že americká legislatíva zameraná na čínske spoločnosti kótované na burze v USA je „jednoznačne diskriminačná“. Kongres USA prijal legislatívu, ktorá by čínske firmy prinútila vyradiť z amerických trhov, pokiaľ nebudú dodržiavať účtovné pravidlá USA. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,18 %, Hang Seng +0,40 %, Nikkei 225 -0,22 %.
Ropné akcie v piatok zdvihli európske akcie, pričom londýnsky index blue chipov dosiahol deväťmesačné maximá, zatiaľ čo neuspokojivý rast pracovných miest v USA posilnil nádeje na fiškálny stimul. Pokrok v obchodnej dohode po brexite bol stále neistý. Úradníci Európskej únie uviedli, že dohoda by sa mohla konečne uzavrieť tento víkend, Londýn však trval na tom, že rokovania sú stále „veľmi ťažké“. Piatkové údaje ukazujú, že nemecké priemyselné objednávky v októbri vzrástli viac, ako sa očakávalo, čo zvyšuje nádej, že výrobný sektor v najväčšej európskej ekonomike začal štvrtý štvrťrok na pevnom základe. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,63 %, CAC 40 +0,62 %, DAX +0,35 %.
Ostro sledovaná správa ministerstva práce ukázala, že mzdy v nefarmárskom sektore sa v novembri zvýšili o 245 000 pracovných miest, čo je najmenší prírastok od začiatku obnovy pracovných miest v máji. V októbri vzrástli mzdy pre poľnohospodárov mimo farmy o 610 000. Zvolený americký prezident Joe Biden uviedol, že novembrová správa o pracovných miestach v USA zdôraznila potrebu okamžitých opatrení na zmiernenie koronavírusu, akýkoľvek balík prijatý teraz Kongresom nebude stačiť a že v januári bude treba vyvinúť viac úsilia. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,83 %, S&P 500 +0,74 %, NASDAQ +0,70 %.
Prečítané: 1886x
Piatok 4. apríla 2025 priniesol úpadok kapitálových trhov v reakcii na obavy z obchodnej vojny medzi svetovými veľmocami, čo vyvolalo rastúcu volatilitu. Strach z globálnej recesie tlačí na investičné rozhodnutia, čo sa prejavuje v poklese akcií, nižších výnosoch dlhopisov a slabnutí cien ropy. Na druhej strane sa zlato dostáva do popredia ako bezpečný prístav.
Dňa 3. apríla 2025 prezident Spojených štátov oznámil zavedenie nových obchodných ciel, čo okamžite vyvolalo turbulencie na globálnych trhoch. Tento krok mal výrazný dopad na akciové indexy, dlhopisy a obchodné vzťahy medzi veľkými ekonomikami, čím vyvolal obavy z eskalácie obchodnej vojny.
Začiatok stredajšieho obchodovania sa opäť niesol v negatívnom duchu, keď globálne trhy očakávali večerné vystúpenie amerického prezidenta. Napriek pozitívnym údajom zo súkromného pracovného sektora, zostáva nálada zmiešaná. V komentári sa tiež pozrieme na správy z korporátnej sféry a tiež na vývoj na komoditnom trhu.
Svetové trhy sa v utorok, 1. apríla 2025, nachádzajú v rozmanitých fázach, pričom americké indexy zažívajú zmiešaný vývoj, kým ázijské a európske trhy vykazujú rast. Tento rozdielny trend je ovplyvnený očakávaniami ohľadom nadchádzajúcich obchodných rozhodnutí a makroekonomických ukazovateľov, ktoré by mohli mať významný dopad na globálnu ekonomiku.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.