Saudská Arábia odmieta obavy z inflácie a prehriatia trhu. Ropa Brent vrástla až o 5,7 % na takmer 68 dolárov za barel.
Saudská Arábia odmieta obavy z inflácie a prehriatia trhu. Ropa Brent vrástla až o 5,7 % na takmer 68 dolárov za barel.
Absolútna správa:
Saudská Arábia a jej spojenci z krajín OPEC+ šokovali trh s ropou rozhodnutím udržať ponuku na uzde, čím spôsobili prudké zvýšenie cien a zvýšenie inflačného tlaku na globálnu ekonomiku. Kráľovstvo rok po vypuknutí cenovej vojny, ktorá spôsobila pokles ceny ropy pod nulu, ukázalo, že jeho prioritou je skôr zachovanie ťažko získaného ropného zotavenia, ako prílišná starosť o trh. "Nemyslím si, že sa trh prehreje," povedal saudský minister energetiky princ Abdulaziz bin Salman novinárom po štvrtkovom stretnutí. Minulý rok „sme trpeli sami, my ako OPEC+“ a teraz „je to o bdelosti a opatrnosti,“ uviedol. Organizácia krajín vyvážajúcich ropu a jej spojenci diskutovali o tom, či v apríli obnovia produkciu až 1,5 milióna barelov ropy denne. Členovia OPEC+ súhlasili s udržaním stabilnej produkcie na súčasnej úrovni - s výnimkou mierneho zvýšenia poskytovaného Rusku a Kazachstanu. Saudský minister zašiel o krok ďalej a uviedol, že ďalší 1 milión barelov za deň zníženia dobrovoľnej produkcie, ktoré kráľovstvo zaviedlo minulý mesiac, je teraz možný. To znamená, že kartel bude stále držať mimo trhu asi 7 miliónov barelov denne - čo zodpovedá asi 7 % globálneho dopytu - aj keď sa v mnohých krajinách obnoví spotreba paliva. Keďže trh s dlhopismi je už na pokraji známok inflácie, agresívny krok z OPEC+ by mohol problém pre Federálny rezervný systém USA a Európsku centrálnu banku. A nejde len o ropu, ktorá prudko stúpa. Od medi a ocele po kukuricu a sójové bôby ceny mnohých komodít rýchlo rastú.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Diamondback Energy, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 9,16 % (výkonnosť za 5 rokov: +8,16 %). Tento prudký rast spôsobilo rozhodnutie kartelu OPEC+. Spoločnosť Diamondback Energy Inc pôsobí ako nezávislá ropná a plynárenská spoločnosť, ktorá sa v súčasnosti zameriava na získavanie, vývoj, prieskum a ťažbu nekonvenčných ložísk ropy a zemného plynu v permskej panve v západnom Texase.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -3,15 %, Hang Seng -2,15 %, Nikkei 225 -2,13 %.
Nezamestnanosť v eurozóne v januári stagnovala na úrovni 8,1 %, očakával sa rast na úroveň 8,3 %. Spoločnosť Siemens Energy nahradí v nemeckom akciovom indexe DAX doterajšieho člena Beiersdorf. Podľa WHO, po skoro šiestich týždňoch klesajúcich počtov nových prípadov koronavírusu v Európe, tieto čísla kvôli nákazlivejším mutáciám vírusu opäť stúpajú. Taliansko zablokovalo vývoz 250 000 dávok vakcíny proti Covidu-19 od firmy AstraZeneca do Austrálie. Európska lieková agentúra (EMA) začala revíziu ruskej vakcíny proti koronavírusu Sputnik V kvôli možnému schváleniu pre použitie v regióne. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,21 %, CAC 40 +0,01 %, DAX -0,17 %.
Počet nových žiadostí o dávku v nezamestnanosti v USA bol predchádzajúci týždeň na úrovni 745 tisíc oproti očakávaným 750 tisícom. USA pozastaví na štyri mesiace odvetné clá na britský tovar, ktorý uviazol v dlhotrvajúcom spore kvôli nelegálne pomoci spoločnostiam Boeing a Airbus. Rozhodnutie je vzpruhou pre britské pobrexitové obchodné plány. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -1,11 %, S&P 500 -1,34 %, NASDAQ -2,11 %.
Prečítané: 1820x
Dňa 3. apríla 2025 prezident Spojených štátov oznámil zavedenie nových obchodných ciel, čo okamžite vyvolalo turbulencie na globálnych trhoch. Tento krok mal výrazný dopad na akciové indexy, dlhopisy a obchodné vzťahy medzi veľkými ekonomikami, čím vyvolal obavy z eskalácie obchodnej vojny.
Začiatok stredajšieho obchodovania sa opäť niesol v negatívnom duchu, keď globálne trhy očakávali večerné vystúpenie amerického prezidenta. Napriek pozitívnym údajom zo súkromného pracovného sektora, zostáva nálada zmiešaná. V komentári sa tiež pozrieme na správy z korporátnej sféry a tiež na vývoj na komoditnom trhu.
Svetové trhy sa v utorok, 1. apríla 2025, nachádzajú v rozmanitých fázach, pričom americké indexy zažívajú zmiešaný vývoj, kým ázijské a európske trhy vykazujú rast. Tento rozdielny trend je ovplyvnený očakávaniami ohľadom nadchádzajúcich obchodných rozhodnutí a makroekonomických ukazovateľov, ktoré by mohli mať významný dopad na globálnu ekonomiku.
Posledný marcový deň priniesol na burzu ďalší pokles, keďže aprílový termín nového kola opatrení sa blíži. „Deň oslobodenia“ ako ho Trump nazýva je naďalej plný otáznikov a vyvoláva čoraz väčšie obavy. Akciové indexy sa naprieč globálnymi trhmi pohybovali v červených číslach, pričom zlato ako bezpečný prístav profitoval a dosiahol nové maximá, keď prekročil hranicu 3 100 USD.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.