Po napätých rokovaniach bol dosiahnutý pokrok, napriek tomu však neexistuje žiadna záruka dohody. Rusko podporuje postupné zmierňovanie škrtov v prvom štvrťroku 2021.
Po napätých rokovaniach bol dosiahnutý pokrok, napriek tomu však neexistuje žiadna záruka dohody. Rusko podporuje postupné zmierňovanie škrtov v prvom štvrťroku 2021.
Absolútna správa:
Skupina OPEC+ pokročila smerom k dohode o znížení ťažby ropy, čo je prvým znakom pokroku po neúspešných rozhovoroch začiatkom tohto týždňa. Po dňoch priamych rokovaní medzi ťažkými váhami skupiny - Ruskom, Saudskou Arábiou a Spojenými arabskými emirátmi - ešte stále nie sú jasné podrobnosti o prípadnom kompromise. Momentálne je príliš skoro konštatovať, či sa pokrok prejaví v konečnej dohode, uviedli delegáti a požiadali, aby neboli menovaní, pretože rozhovory boli súkromné. Organizácia krajín vyvážajúcich ropu a jej spojenci musia uzavrieť dohodu o úrovniach dodávok na budúci rok. Podľa súčasnej dohody sa má produkcia od januára zvýšiť o 1,9 milióna barelov denne. Rozhovory sa pôvodne zameriavali na oddialenie nárastu o tri mesiace, ale táto možnosť v pondelok narazila na prekážky uprostred stretu medzi Saudskou Arábiou a SAE. Odvtedy sa delegáti snažia nájsť cestu vpred. Ruská vláda sa po vnútorných rokovaniach s vlastnými ropnými spoločnosťami zaujala stanovisko, že krajina je pripravená súhlasiť s postupným znižovaním škrtov v produkcii v prvom štvrťroku 2021. OPEC+ sa má opäť stretnúť vo štvrtok po dvojdňovom oneskorení, aby mali krajiny viac času na dosiahnutie konsenzu.
Investori zarobili na
Spoločnosti NetApp Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 9,36 % (výkonnosť za 5 rokov: +93,60 %). Spoločnosť NetApp poskytuje riešenia pre ukladanie a správu údajov. Riešenia úložiska spoločnosti zahŕňajú špecializovaný hardvér, softvér a služby, ktoré poskytujú správu úložiska pre otvorené sieťové prostredia. NetApp slúži podnikom, vládnym agentúram a univerzitám po celom svete. Dôvodom tohto rastu bolo zverejnenie hospodárskych výsledkov za 2. kvartál FY 2021, pričom tržby prekonali očakávania analytikov o 7,57 % a zisk na akciu až o 43,25 %.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Austrálske HDP vzrástlo v treťom kvartáli o 3,3 % na medzikvartálnej báze oproti očakávaniam na úrovni 2,6 %. Hyundai Motor začiatkom budúceho roka predstaví platformu pre elektrické vozidlá, ktoré budú využívať svoju vlastnú batériovú technológiu. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,00 %, Hang Seng -0,13 %, Nikkei 225 +0,05 %.
Miera nezamestnanosti v eurozóne v októbri klesla na úroveň 8,4 % v súlade s očakávaním oproti septembrovým 8,5 %. Prezident Vladimír Putin v stredu nariadil ruským úradom začať dobrovoľné masové očkovanie proti COVID-19 už budúci týždeň. Rusko zaznamenalo 589 nových denných úmrtí na koronavírus. Poľská centrálna banka hlavnú úrokovú sadzbu nezmenila, tá zostáva na úrovni 0,1 % v súlade s očakávaním. Francúzsko potvrdí dohodu o budúcich vzťahoch medzi Európskou úniou a Britániou iba v prípade, že v nej budú zachované francúzskej požiadavky, najmä v oblasti rybárstva. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,11 %, CAC 40 +0,02 %, DAX -0,52 %.
Skupina amerických zákonodarcov, v ktorej sú zastúpení demokrati aj republikáni, predstavila návrh stimulačného balíka v objeme 908 miliárd dolárov, ktorý má pomôcť americkej ekonomike zasiahnutej pandémiou covidu-19. Americké zásoby ropy podľa inštitútu EIA minulý týždeň klesli o 679 000 barelov, trh ale čakal pokles o 2,4 milióna. Apple čelí v Belgicku a Španielsku hromadným žalobám kvôli údajne zavádzajúcim tvrdením o životnosti batérií starších iPhonov. V Spojených štátoch sa v novembri predalo v ročnom prepočte 15,55 milióna osobných a ľahkých úžitkových áut, čo znamená spomalenie predaja oproti októbru, keď tento údaj predstavoval 16,21 milióna. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,20 %, S&P 500 +0,18 %, NASDAQ -0,05 %.
Prečítané: 1499x
Piatok 4. apríla 2025 priniesol úpadok kapitálových trhov v reakcii na obavy z obchodnej vojny medzi svetovými veľmocami, čo vyvolalo rastúcu volatilitu. Strach z globálnej recesie tlačí na investičné rozhodnutia, čo sa prejavuje v poklese akcií, nižších výnosoch dlhopisov a slabnutí cien ropy. Na druhej strane sa zlato dostáva do popredia ako bezpečný prístav.
Dňa 3. apríla 2025 prezident Spojených štátov oznámil zavedenie nových obchodných ciel, čo okamžite vyvolalo turbulencie na globálnych trhoch. Tento krok mal výrazný dopad na akciové indexy, dlhopisy a obchodné vzťahy medzi veľkými ekonomikami, čím vyvolal obavy z eskalácie obchodnej vojny.
Začiatok stredajšieho obchodovania sa opäť niesol v negatívnom duchu, keď globálne trhy očakávali večerné vystúpenie amerického prezidenta. Napriek pozitívnym údajom zo súkromného pracovného sektora, zostáva nálada zmiešaná. V komentári sa tiež pozrieme na správy z korporátnej sféry a tiež na vývoj na komoditnom trhu.
Svetové trhy sa v utorok, 1. apríla 2025, nachádzajú v rozmanitých fázach, pričom americké indexy zažívajú zmiešaný vývoj, kým ázijské a európske trhy vykazujú rast. Tento rozdielny trend je ovplyvnený očakávaniami ohľadom nadchádzajúcich obchodných rozhodnutí a makroekonomických ukazovateľov, ktoré by mohli mať významný dopad na globálnu ekonomiku.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.