Nové žiadosti o dávky v nezamestnanosti v USA nečakane vzrástli.
Nové žiadosti o dávky v nezamestnanosti v USA nečakane vzrástli.
Absolútna správa:
Počet Američanov, ktorí požiadali o počiatočné dávky v nezamestnanosti, sa minulý týždeň neočakávane zvýšil na 898 000 , čo je najviac od konca augusta, čo zvyšuje obavy z toho, že oživenie na trhu práce stagnuje. Ekonómovia predpovedali pokles na 825 000. Údaje z predchádzajúceho týždňa boli revidované až na 845 000 z pôvodne hlásených 840 000. Správa prichádza deň po tom, čo minister financií Steven Mnuchin pred voľbami zrušil nádeje na ďalšiu pomoc na podporu slabnúceho hospodárskeho oživenia. Počet pokračujúcich žiadostí, ktoré sa hlásia s týždňovým oneskorením oproti pôvodným žiadostiam , sa znížil o viac ako 1 milión na 10,018 milióna , čo je väčší pokles, ako sa očakávalo. Údaje z minulého týždňa boli revidované o 200 000 na 11 183 miliónov. Pokračujúce žiadosti čiastočne klesajú, pretože veľa ľudí vyčerpalo nárok na pravidelné štátne dávky.
Investori zarobili na:
Najväčším skokanom indexu S&P 500 bola spoločnosť Apache Corporation, ktorá vzrástla počas obchodného dňa o 6,09 % (výkonnosť od uvedenia spoločnosti na burzu: -40,96%). Spoločnosť skúma, vyvíja a vyrába zemný plyn a ropu a pôsobí na celom svete.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Čína rozšíri svoje počiatočné reformy verejnej ponuky (IPO) na všetky časti svojich akciových trhov vo vhodnom čase, informovali vo štvrtok štátne médiá Xinhua s odvolaním sa na šéfa regulátora cenných papierov. Čína použila systém registrácie IPO v štýle USA na technicky zameranom šanghajskom trhu STAR, aby prilákala spoločnosti a pomohla financovať takzvanú technologickú vojnu proti USA s druhou najväčšou ekonomikou na svete. Peking presadzuje reformy kapitálových trhov v krajine, aby pomohol ekonomike, ktorá bola tvrdo zasiahnutá pandémiou koronavírusu. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,17%, Hang Seng -2,06%, Nikkei 225 -0,51%.
Európske akciové trhy sa odrazili od minima koronavírusovej krízy, z ktorého sa v marci dostali na základe množstva globálnych stimulov, ale sentiment nedávno zasiahol prudký nárast infekcií, ako aj príznaky spomalenia ekonomického oživenia. Švajčiarsky výrobca liekov Roche klesol o 1,9%, aj keď vykázal rekordné príjmy vo svojej diagnostickej divízii, ktoré kompenzovali klesajúci predaj liekov a držali ho na ceste k splneniu cieľov na celý rok 2020. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -2,46%, CAC 40 -2,11%, DAX -2,49%.
Americké akciové fondy v týždni končiacom v stredu vykázali podľa Lippera prílev 4,5 miliardy dolárov. Zdaniteľné dlhopisové fondy prilákali 11,2 miliárd dolárov. Prezident Donald Trump uviedol, že je ochotný zvýšiť svoju ponuku 1,8 bilióna dolárov na dohodu o úľave COVID-19 s demokratmi v Kongrese USA, túto myšlienku však zostrelil jeho kolega republikán, vodca väčšiny Senátu Mitch McConnell. redsedníctvo Bidena spolu s demokratickým senátom by pravdepodobne znamenalo väčší plán fiškálnych stimulov, než s čím by súhlasil republikánsky senát. Bidena však na Wall Street tiež vidia ako pravdepodobného, že zvýši dane. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones –0,06%, S&P 500 -0,09%, NASDAQ -0,47%.
Prečítané: 1623x
Piatok 4. apríla 2025 priniesol úpadok kapitálových trhov v reakcii na obavy z obchodnej vojny medzi svetovými veľmocami, čo vyvolalo rastúcu volatilitu. Strach z globálnej recesie tlačí na investičné rozhodnutia, čo sa prejavuje v poklese akcií, nižších výnosoch dlhopisov a slabnutí cien ropy. Na druhej strane sa zlato dostáva do popredia ako bezpečný prístav.
Dňa 3. apríla 2025 prezident Spojených štátov oznámil zavedenie nových obchodných ciel, čo okamžite vyvolalo turbulencie na globálnych trhoch. Tento krok mal výrazný dopad na akciové indexy, dlhopisy a obchodné vzťahy medzi veľkými ekonomikami, čím vyvolal obavy z eskalácie obchodnej vojny.
Začiatok stredajšieho obchodovania sa opäť niesol v negatívnom duchu, keď globálne trhy očakávali večerné vystúpenie amerického prezidenta. Napriek pozitívnym údajom zo súkromného pracovného sektora, zostáva nálada zmiešaná. V komentári sa tiež pozrieme na správy z korporátnej sféry a tiež na vývoj na komoditnom trhu.
Svetové trhy sa v utorok, 1. apríla 2025, nachádzajú v rozmanitých fázach, pričom americké indexy zažívajú zmiešaný vývoj, kým ázijské a európske trhy vykazujú rast. Tento rozdielny trend je ovplyvnený očakávaniami ohľadom nadchádzajúcich obchodných rozhodnutí a makroekonomických ukazovateľov, ktoré by mohli mať významný dopad na globálnu ekonomiku.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.