Európska centrálna banka minulý týždeň zvýšila tempo nákupu vládnych dlhopisov po tom, čo prišli varovné signály, že nedávny nárast výnosov by mohol spôsobiť vykoľajenie ekonomického oživenia.
Európska centrálna banka minulý týždeň zvýšila tempo nákupu vládnych dlhopisov po tom, čo prišli varovné signály, že nedávny nárast výnosov by mohol spôsobiť vykoľajenie ekonomického oživenia.
Absolútna správa:
Nákup dlhopisov v rámci núdzového pandemického programu dosiahol v týždni končiacom 5. marca hodnotu 18,2 miliardy eur, v porovnaní so 16,9 miliardami eur v týždni predtým. Nemecké dlhopisy sa po tejto správe držali takmer na denných maximách. Ich 10-ročné výnosy klesli o päť bázických bodov na -0,33%. Výnosy na talianskych dlhopisoch zaznamenali zisk a zúžili tak rozpätie v porovnaní s nemeckými na 3 bázické body. Vyhliadky na masívne fiškálne stimuly v USA spustili koncom minulého mesiaca globálny výpredaj na dlhopisov trhu, čo vyvolalo u niektorých predstaviteľov eurozóny obavy. Očakáva sa, že oživenie menovej únie bude pomalšie ako v prípade iných vyspelých ekonomík. Je tomu tak z dôvodu vysokého množstva prípadov nákazy Covid-19 a pomalého očkovania obyvateľstva. Tieto faktory by mohli zapríčiniť dlhšiu blokádu ekonomík v tomto regióne. Rada guvernérov dostane tento týždeň aktualizované ekonomické prognózy, ktoré vo štvrtok po zasadnutí predstaví prezidentka ECB Christine Lagardeová. Ekonómovia, ktorí sa zúčastnili prieskumu od agentúry Bloomberg, očakávajú revíziu prognózy ekonomického rastu smerom nadol. Túto skutočnosť odráža slabší prvý štvrťrok ako sa očakávalo.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Tesla Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 19,64 % (výkonnosť za 5 rokov: 1 513,60 %). Jedným z dôvodov prudkého rastu bol návrat investorov k tomuto akciovému titulu po zastavení takmer päť dňového prepadu. Rast akcií Tesly bol dnes najprudší za obdobie posledného roka. Spoločnosť Tesla Inc. navrhuje, vyrába a predáva vysoko výkonné elektrické vozidlá a komponenty hnacej sústavy elektrických vozidiel.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Predaj osobných automobilov v Číne sa za mesiac február medziročne zvýšil o 368 % na 1,9 milióna vozidiel. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -2,15 %, Hang Seng +0,81%, Nikkei 225 +0,99 %.
Medziročná zmena počtu zamestnaných za štvrtý kvartál v eurozóne klesla o 1,9 %, čo bol o 0,1 % lepší výsledok ako sa očakávalo. Nemecký export tovarov a služieb za január vzrástol na 1,4 %, v porovnaní s mesiacom predtým došlo k nárastu o 1 p.b. OECD očakáva v roku 2021 rast ekonomiky eurozóny na úrovni 3,9 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,61 %, CAC 40 +0,37 %, DAX +0,40 %.
Podľa OECD sa rast ekonomiky USA v roku 2021 očakáva na úrovni 6,5 %. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,09 %, S&P 500 +1,42 %, NASDAQ +3,69 %.
Prečítané: 1281x
Obchodovanie bolo dnes zmiešané, keďže náladu investorov ovplyvňovali údaje z trhu práce a hospodárske výsledky Nvidie. Tie boli lepšie ako sa očakávalo, rozvírili však obavy o možné spomalenie v sektore umelej inteligencie, zatiaľ čo spoločnosť Snowflake prudko vzrástla vďaka správam o fúzii a silným prognózam. Ceny energií a drahých kovov medzitým zaznamenali mierny nárast v dôsledku zvýšeného napätia medzi Ruskom a Ukrajinou.
Dnešné obchodovanie sa nesie v očakávaní hospodárskych výsledkov Nvidie, ktoré budú zverejnené po zatvorení trhu. Trhy ovplyvňovalo aj zvýšená eskalácia ukrajinsko-ruského konfliktu. V komentári sa pozrieme tiež na hospodárske výsledky ďalších spoločností a na pohyby na komoditnom trhu.
V dennom komentári z 19. novembra 2024 sa zameriame na pohyby globálnych trhov, kde americké indexy zaznamenali pokles, zatiaľ čo firmy Walmart a Medtronic zlepšili svoje výhľady. Pozrieme sa aj na reakcie ázijských a európskych trhov na geopolitické napätie a na dôležité makroekonomické správy, ktoré ovplyvňujú svetovú ekonomiku.
Globálne trhy v pondelok 18. novembra 2024 vykazujú neistotu, pričom investori čakajú na kľúčové ekonomické údaje, ktoré by mohli ovplyvniť ich ďalší vývoj. Zároveň, medzi komoditami zaznamenalo zlato historický pokles, čo vyvolalo pozornosť analytikov.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.