pred 2 mesiacmi

ECB znížila úrokové sadzby. Nvidia vzrástla najviac za posledné týždne.

Shutterstock_2382124103

Dnešný komentár prináša informácie o rozhodnutí ECB o znížení sadzieb. Okrem toho v Amerike vyšli ďalšie dôležité údaje o inflácií, ktoré podobne ako včerajšie údaje CPI, naznačujú miernejšie zníženie sadzieb ako sa očakávalo. Ďalej sa ako pozrieme na korporátne správy ako aj na hodnoty jednotlivých komodít.

Absolútna správa

Americké akciové indexy sa po otvorení trhu pohybovali zmiešane. Malý pokles zaznamenal index Dow Jones na 40 742. Nasdaq Composite, ktorý bol na úrovni 17 417 bodov spolu s S&P 500 s hodnotou 5 557, zaznamenali nevýrazné pohyby. Dnešné inflačné údaje výrobcov boli vyššie ako v predchádzajúcom mesiaci, a spolu s vyšším počtom žiadostí o dávky v nezamestnanosti naznačujú pokračujúce spomalenie ekonomiky. Nvidia si v stredu pripísala prvý väčší zisk za posledné týždne, keďže jej akcie vzrástli o 8,2 %. Microsoft môže čeliť ďalšiemu výpadku služieb, pričom by sa to malo týkať užívateľ pripojených na sieť AT&T. Nižšiu ziskovosť po poklese predajov vakcín sa Moderna snaží vyriešiť 20 % znížením rozpočtu na výskum a vývoj v nasledujúcich 3 rokoch. V Európe sa ECB rozhodla o znížení úrokových sadzieb na úroveň 3,5 %, tak ako sa všeobecne očakávalo. Centrálna banka sa naďalej sústreďuje na zníženie inflácie na 2 %, pričom projekcie zostávajú rovnaké ako tie predchádzajúce, s 2,5 % v aktuálnom roku až ku 1,9 % v roku 2026. Domáce inflačné tlaky sú stále zvýšené v dôsledku rastúcich miezd, ale zmiernenie nákladov práce a zisky firiem pomáhajú tento vplyv tlmiť. Index STOXX 600 sa v porovnaní s predchádzajúcim dňom pohyboval pred uzavretím burzy o 0,8 % vyššie na 511 bodoch. STOXX 50 vzrástol o 0,7 % na 4 791. Ázijské indexy ukončili deň zväčša so ziskami. Nikkei 225 vymazal straty za posledné dni, pričom si pripísal 3,4 % so širším indexom Topix, ktorý vzrástol o 2,4 %. Japonským indexom pomohla Nvdia, ktorá ovplyvnila firmy zo sektora, napríklad spoločnosti Advantest so ziskom 9,2 % či Tokyo Electron s takmer 5 %. Kórejský Kospi vzrástol o viac ako 2 %, podporený vyhláseniami lokálneho regulátora o zrušení zákazu predajov na krátko. Hongkonský Hang Seng so ziskom menej než 1 %. Čínsky Shanghai Composite naopak pokračoval v poklese naďalej ovplyvnený geopolitickým napätím s USA. V rámci komoditného trhu sa futures na zlato o 17:00 SEČ obchodovali na úrovni 2 576 USD a spotová cena žltého kovu bola 2 547 USD. V blízkosti svojich 5-ročných maxím sa pohybovalo striebro. Cena spotového striebra bola 29,33 USD, kým kontrakty mali hodnotu 29,6 USD. Pretrvávajúce obavy z nízkeho dopytu po rope nahradilo očakávanie prerušenia dodávok kvôli hurikánu Francine v USA. Na úrovni 68,14 USD boli futures na ropu WTI, zatiaľ čo kontrakty na ropu Brent mali cenu 71,45 USD.

Makroekonomické údaje

Európa – ECB znížila sadzbu jednodňových depozitných operácií o 25 bázických bodov na 3,5 % s cieľom zmierniť obmedzenia menovej politiky, čo je odrazom aktualizovaného inflačného výhľadu a lepšej transmisie menovej politiky. Od 18. septembra boli znížené aj úrokové sadzby hlavných refinančných operácií a jednodňových refinančných operácií na 3,65 %, resp. 3,9 %.

USA – Index výrobných cien sa v auguste medzimesačne zvýšili o 0,2 % po júlovej revízii smerom nadol a nad prognózou 0,1 %. V medziročnom porovnaní vzrástol index o 1,7 %, čo je menej ako nadol revidovaných 2,1 % v júli a ako odhadovaných 1,8 %. Jadrové ceny výrobcov, bez nákladov na potraviny a energie, v rovnakom období vzrástli o 0,3 % po revidovanom poklese o 0,2 % v predchádzajúcom mesiaci a v porovnaní s prognózami na úrovni 0,2 %. Na medziročnej báze dosiahli úroveň 2,4 %, čo je viac ako 2,3 % v júli, ale mierne menej ako trhové odhady na úrovni 2,5 %. Počet osôb žiadajúcich o podporu v nezamestnanosti v období do 7. septembra vzrástol oproti predchádzajúcemu týždňu o 2 000 na 230 000, čo bolo v súlade s očakávaniami trhu. Tento údaj zostal výrazne nad priemernými hodnotami zaznamenanými začiatkom tohto roka, čo je odrazom pokračujúceho trendu zmierňovania situácie na trhu práce.

Ázia – Inflácia cien výrobcov v Japonsku sa v auguste znížila na -0,2 % z 0,3 % v júli. Medziročne sa zvýšili o 2,5 %, menej ako 3 % rast v predchádzajúcom mesiaci a boli pod trhovým konsenzom 2,8 %. Išlo o najnižšiu infláciu výrobcov od mája.

Prečítané: 257x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2130799610
pred 17 hodinami

Trhy ovplyvnené napätím medzi Ukrajinou a Ruskom a nadchádzajúcimi výsledkami Nvidie

F (3)
pred dňom

Investičné výhľady: Walmart a Medtronic zlepšujú prognózy, S&P 500 má vzrásť o 10 %

Shutterstock_556282549
pred 2 dňami

Trhy v neistote na začiatku týždňa: Očakávané údaje ovplyvňujú indexy a zlato dosahuje rekordný pokles

Shutterstock_no (7)
pred 5 dňami

Trhy po celom svete reagujú na zmesi hospodárskych údajov a ziskov spoločností

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.