Spoločnosť Pfizer dnes oznámila dôležité správy ohľadom vývinu vakcíny.
Spoločnosť Pfizer dnes oznámila dôležité správy ohľadom vývinu vakcíny.
Absolútna správa:
Experimentálna vakcína proti COVID-19 od spoločnosti Pfizer Inc. bola na základe pôvodných výsledkov viac ako 90% účinná, uviedla spoločnosť v pondelok významné víťazstvo v boji proti pandémii, ktorá zabila viac ako milión ľudí a poškodilo svetové hospodárstvo. Odborníci privítali prvé úspešné predbežné údaje z rozsiahleho klinického testu ako zlomový okamih, ktorý ukázal, že vakcíny môžu zastaviť pandémiu, aj keď hromadné rozšírenie dávky, ktoré si vyžaduje schválenie regulačnými orgánmi, sa tento rok nestane. Spoločnosť Pfizer a jej nemecký partner BioNTech SE uviedli, že doposiaľ nezistili žiadne vážne obavy z bezpečnosti a očakávajú, že tento mesiac požiadajú o americké povolenie na núdzové použitie vakcíny, čo zvyšuje možnosť regulačného rozhodnutia už v decembri. Ak spoločnosti budú poskytnuté, odhadujú, že v tomto roku môžu zaviesť až 50 miliónov dávok, čo postačuje na ochranu 25 miliónov ľudí, a potom v roku 2021 vyrobiť až 1,3 miliardy dávok. V oblasti vakcíny stále existuje veľa otázok, napríklad to, ako účinná je pre zraniteľné skupiny a ako dlho poskytne imunitu, a zdá sa, že v dohľadnej budúcnosti zostane normálnym štandardom sociálne dištancovanie a nosenie rúšok.
Investori zarobili na
Spoločnosti Carnival Corporation, ktorej akcie vzrástli počas obchodného dňa o 38,49 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: -63,56 %). Spoločnosť Carnival Corporation vlastní a prevádzkuje výletné lode ponúkajúce plavby do všetkých hlavných dovolenkových destinácií vrátane Severnej Ameriky, Veľkej Británie, Nemecka, južnej Európy, Južnej Ameriky a tichomorskej Ázie.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Spoločnosť Honda Motor získala 9,4% po tom, čo automobilka vykázala silné štvrťročné príjmy a zvýšila výhľad svojich ziskov. Spoločnosť Toyota Motor Corp, ktorá oznámila svoje výsledky v piatok, zvýšila zisky o 2,2%, aj keď Mazda Motor po oznámení neuspokojivých výsledkov ziskov vykázala tento trend poklesom o 2,9%. Čínsky technologický priemysel, jeden z hlavných cieľov prezidenta Donalda Trumpa v boji Washingtonu s Pekingom, dúfa, že Biden dokáže vytvoriť konštruktívnejší vzťah - len málokto si však myslí, že rivalita sa deeskaluje, tvrdia riadiaci pracovníci a analytici. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +1,96 %, Hang Seng +1,18 %, Nikkei 225 +2,12 %.
Európske indexy dnes vyskočili na osemmesačné maximum po tom, čo výrobcovia liekov Pfizer a BioNTech označili výrazný pokrok vo svojej vakcíne COVID-19, zatiaľ čo volebné víťazstvo Joea Bidena vyvolalo nádej na stabilnejšiu obchodnú politiku USA. Britský staviteľ domov Taylor Wimpey prudko vzrástol o 18,6% po tom, čo uviedol, že má priniesť ročné výsledky na hornú hranicu očakávaní, pretože trh s bývaním sa zotavil rýchlejšie, ako sa očakávalo z prepadu v dôsledku koronavírusu. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +6,36 %, CAC 40 +7,57 %, DAX +4,94 %.
Globálni lídri privítali výsledky volieb v USA a zablahoželali zvolenému prezidentovi Joeovi Bidenovi, aj keď súčasný Donald Trump odmietol pripustiť prehru a prisľúbil spochybniť výsledok. Ceny ropy vzrástli o viac ako 8% a zvýšili akcie energií. Naopak, technologický sektor a konkrétne spoločnosti, ktoré počas pandémie dosiahli lepšie výsledky, pretože boli považovaní za korona akcie, dosahovali menšie zisky alebo pokles. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +2,95 %, S&P 500 +2,13 %, NASDAQ -1,53 %.
Prečítané: 1886x
Piatok 4. apríla 2025 priniesol úpadok kapitálových trhov v reakcii na obavy z obchodnej vojny medzi svetovými veľmocami, čo vyvolalo rastúcu volatilitu. Strach z globálnej recesie tlačí na investičné rozhodnutia, čo sa prejavuje v poklese akcií, nižších výnosoch dlhopisov a slabnutí cien ropy. Na druhej strane sa zlato dostáva do popredia ako bezpečný prístav.
Dňa 3. apríla 2025 prezident Spojených štátov oznámil zavedenie nových obchodných ciel, čo okamžite vyvolalo turbulencie na globálnych trhoch. Tento krok mal výrazný dopad na akciové indexy, dlhopisy a obchodné vzťahy medzi veľkými ekonomikami, čím vyvolal obavy z eskalácie obchodnej vojny.
Začiatok stredajšieho obchodovania sa opäť niesol v negatívnom duchu, keď globálne trhy očakávali večerné vystúpenie amerického prezidenta. Napriek pozitívnym údajom zo súkromného pracovného sektora, zostáva nálada zmiešaná. V komentári sa tiež pozrieme na správy z korporátnej sféry a tiež na vývoj na komoditnom trhu.
Svetové trhy sa v utorok, 1. apríla 2025, nachádzajú v rozmanitých fázach, pričom americké indexy zažívajú zmiešaný vývoj, kým ázijské a európske trhy vykazujú rast. Tento rozdielny trend je ovplyvnený očakávaniami ohľadom nadchádzajúcich obchodných rozhodnutí a makroekonomických ukazovateľov, ktoré by mohli mať významný dopad na globálnu ekonomiku.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.