Dnes mala debut na burze spoločnosť, ktorá vznikla fúziou taliansko-americkej automobilky Fiat Chrysler a francúzskeho konkurenta PSA. Vznikla tak štvrtá najväčšia automobilka na svete.
Dnes mala debut na burze spoločnosť, ktorá vznikla fúziou taliansko-americkej automobilky Fiat Chrysler a francúzskeho konkurenta PSA. Vznikla tak štvrtá najväčšia automobilka na svete.
Absolútna správa:
Stellantis N.V., automobilka založená spojením spoločností Fiat Chrysler Automobiles NV a PSA Group, vzrástla v prvý obchodný deň po viac ako dvojročnom úsilí o sformovanie jedného z najväčších svetových výrobcov vozidiel. Akcie si pripísali najviac z celého indexu Eurostoxx 600, na burze v Miláne ticker STLA.IM nahradil symbol FCA.IM (Fiat Chrysler). Akcie tiež dosiahli zisk v Paríži, kde bola spoločnosť kótovaná namiesto Peugeot SA. Obchodovanie v USA sa začne zajtra. Debut je zavŕšením rozhovorov, ktoré vtedajší výkonný riaditeľ PSA Carlos Tavares inicioval so svojim náprotivkom vo Fiat Chrysler koncom roka 2018. Šesťdesiatdvaročný muž povedie automobilový gigant s približne 400 000 zamestnancami a 14 značkami do neistej budúcnosti v dobe, keď sa svet zameriava na alternatívne spôsoby pohonu a spaľovacím motorom hrozí zánik. Spoločnosti Fiat Chrysler a PSA dosiahli na konci obchodovania minulý týždeň trhovú kapitalizáciou spolu 39,4 miliárd eur (47,6 miliárd dolárov), čo je zlomok z trhovej kapitalizácie spoločnosti Tesla Inc., najcennejšej automobilky na svete, vo výške 783 miliárd dolárov. Fiat Chrysler a PSA odhadujú, že ušetria asi 5 miliárd eur ročne zlučovaním výroby vozidiel a pohonných jednotiek, spoločným obstarávaním dielov a integráciou predajných a marketingových funkcií.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Stellantis, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 7,80 % (výkonnosť za 5 rokov: +112,04 %). Stellantis N.V. je holandská nadnárodná spoločnosť zaoberajúca sa výrobou automobilov, ktorá vznikla zlúčením francúzskej automobilky Groupe PSA a taliansko-americkej automobilky Fiat Chrysler Automobiles po dokončení dohody o fúzii v pomere 50:50.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Čínska ekonomika vzrástla v 4. kvartáli 2020 o 6,5 % na medziročnej báze. Očakával sa rast o 6,1 %. Priemyselná produkcia tak tiež pozitívne prekvapila, keď v decembri vzrástla na medziročnej báze o 7,3 %, oproti očakávaniam na úrovni 6,9 %. Japonská centrálna banka bude v marci rokovať o svojom kontroverznom programe, v ktorom nakupuje veľké množstvo ETF. Dôvodom sú vraj obavy z narastajúceho holdingu ETF, v ktorom teraz drží cenné papiere zodpovedajúce 80 % japonského trhu s ETF. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +1,11 %, Hang Seng +1,01 %, Nikkei 225 -0,97 %.
Nemecká strana CDU zvolila za svojho nového lídra Armina Lascheta, ktorý nahradí kancelárku Merkelovú. Rusko v marci podľa štátnych médií dostane na trh svoju tretiu vakcínu, mala by poskytovať širšiu ochranu než vakcíny Sputnik V a EpiVacCorona. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,08 %, CAC 40 +0,12 %, DAX +0,39 %.
Dnes sa na amerických trhoch kvôli sviatku neobchoduje. Tesla začala dodávať svoje SUV Model Y vyrobené v Šanghaji zákazníkom v Číne. Spoločnosť získala povolenie na začatie predaja automobilov od čínskej vlády v novembri a stanovila cenu 339 900 juanov (52 400 USD).
Prečítané: 1815x
Dňa 3. apríla 2025 prezident Spojených štátov oznámil zavedenie nových obchodných ciel, čo okamžite vyvolalo turbulencie na globálnych trhoch. Tento krok mal výrazný dopad na akciové indexy, dlhopisy a obchodné vzťahy medzi veľkými ekonomikami, čím vyvolal obavy z eskalácie obchodnej vojny.
Začiatok stredajšieho obchodovania sa opäť niesol v negatívnom duchu, keď globálne trhy očakávali večerné vystúpenie amerického prezidenta. Napriek pozitívnym údajom zo súkromného pracovného sektora, zostáva nálada zmiešaná. V komentári sa tiež pozrieme na správy z korporátnej sféry a tiež na vývoj na komoditnom trhu.
Svetové trhy sa v utorok, 1. apríla 2025, nachádzajú v rozmanitých fázach, pričom americké indexy zažívajú zmiešaný vývoj, kým ázijské a európske trhy vykazujú rast. Tento rozdielny trend je ovplyvnený očakávaniami ohľadom nadchádzajúcich obchodných rozhodnutí a makroekonomických ukazovateľov, ktoré by mohli mať významný dopad na globálnu ekonomiku.
Posledný marcový deň priniesol na burzu ďalší pokles, keďže aprílový termín nového kola opatrení sa blíži. „Deň oslobodenia“ ako ho Trump nazýva je naďalej plný otáznikov a vyvoláva čoraz väčšie obavy. Akciové indexy sa naprieč globálnymi trhmi pohybovali v červených číslach, pričom zlato ako bezpečný prístav profitoval a dosiahol nové maximá, keď prekročil hranicu 3 100 USD.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.