Biden žiada Kongres, aby prijal balíček stimulov a sľubuje ďalšie výhody.
Biden žiada Kongres, aby prijal balíček stimulov a sľubuje ďalšie výhody.
Absolútna správa:
Zvolený americký prezident Joe Biden v utorok vyzval zákonodarcov, aby prijali balík pomoci s koronavírusom, ktorý bol v Kongrese zastavený už mesiace, a prisľúbil ďalšie kroky na opätovnú aktiváciu ekonomiky po jeho budúcom mesiaci. „Práve teraz by sa mal celý Kongres spojiť a prijať rozsiahly balík opatrení na riešenie týchto naliehavých potrieb,“ uviedol Biden, keď predstavoval ekonomický tím svojej nastávajúcej administratívy. Dvojstranná skupina amerických zákonodarcov v utorok predstavila návrh zákona o úľave COVID-19 vo výške 908 miliárd dolárov, ktorého cieľom je prelomiť dlhú slepú uličku medzi demokratmi a republikánmi kvôli novej núdzovej pomoci malým podnikom, nezamestnaným ľuďom, leteckým spoločnostiam a ďalším priemyselným odvetviam ťažko zasiahnutými pandémiou. Biden uviedol, že akýkoľvek takýto balík prijatý Kongresom pred jeho prevzatím 20. januára by bol prinajlepšom iba začiatkom. Zloženie ekonomického tímu posilňuje Bidenov názor, že je potrebný agresívnejší prístup k ekonomickému zotaveniu z pandémie. Všetci poradcovia vyjadrili podporu vládnym stimulom zameraným na maximalizáciu zamestnanosti, zníženie hospodárskej nerovnosti a pomoc ženám a menšinám, ktoré boli poklesom neprimerane zranené.
Investori zarobili na
Spoločnosti Lincoln National Corporation, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 5,68 % (výkonnosť od vzniku spoločnosti: -20,17 %). Spoločnosť ponúka rôzne riešenia vrátane anuitných, životných, skupinových, invalidných, zubných poistení a komplexného finančného plánovania a poradenských služieb.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Rast čínskych nových domovov sa v novembri mierne zmiernil, ovplyvnený prísnejším obmedzením trhu vo väčších mestách a zvýšeným slabým dopytom v menších mestách, ukázal súkromný prieskum. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +2,15 %, Hang Seng +0,86 %, Nikkei 225 +1,34 %.
Európske akcie zaznamenali v utorok pozitívny štart do mesiaca po rekordných novembrových ziskoch, keď optimizmus okolo vakcíny proti koronavírusu posilnil sentiment pre oživenie ekonomiky. V celej Európe sa naďalej prejavovali vplyvy lockdownu na obmedzenie šírenia COVID-19, pričom v novembri sa spomalila výrobná činnosť vo Francúzsku a Nemecku. Zasadnutie Európskej centrálnej banky budúci týždeň bude zamerané na zmiernenie politiky, najmä po utorkových údajoch o znižovaní inflácie. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,94 %, CAC 40 +1,14 %, DAX +0,69 %.
USA sa podľa najnovšej správy agentúry Reuters chytili novej vlny infekcií COVID-19, pričom v novembri bolo hlásených viac ako 4 milióny nových prípadov a viac ako 35 000 úmrtí súvisiacich s koronavírusom. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,62 %, S&P 500 +1,03 %, NASDAQ +1,28%.
Prečítané: 1800x
Piatok 4. apríla 2025 priniesol úpadok kapitálových trhov v reakcii na obavy z obchodnej vojny medzi svetovými veľmocami, čo vyvolalo rastúcu volatilitu. Strach z globálnej recesie tlačí na investičné rozhodnutia, čo sa prejavuje v poklese akcií, nižších výnosoch dlhopisov a slabnutí cien ropy. Na druhej strane sa zlato dostáva do popredia ako bezpečný prístav.
Dňa 3. apríla 2025 prezident Spojených štátov oznámil zavedenie nových obchodných ciel, čo okamžite vyvolalo turbulencie na globálnych trhoch. Tento krok mal výrazný dopad na akciové indexy, dlhopisy a obchodné vzťahy medzi veľkými ekonomikami, čím vyvolal obavy z eskalácie obchodnej vojny.
Začiatok stredajšieho obchodovania sa opäť niesol v negatívnom duchu, keď globálne trhy očakávali večerné vystúpenie amerického prezidenta. Napriek pozitívnym údajom zo súkromného pracovného sektora, zostáva nálada zmiešaná. V komentári sa tiež pozrieme na správy z korporátnej sféry a tiež na vývoj na komoditnom trhu.
Svetové trhy sa v utorok, 1. apríla 2025, nachádzajú v rozmanitých fázach, pričom americké indexy zažívajú zmiešaný vývoj, kým ázijské a európske trhy vykazujú rast. Tento rozdielny trend je ovplyvnený očakávaniami ohľadom nadchádzajúcich obchodných rozhodnutí a makroekonomických ukazovateľov, ktoré by mohli mať významný dopad na globálnu ekonomiku.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.