Investori sa obávajú stúpajúcich prípadov COVID-19 a fiškálny stimul je v nedohľadne.
Investori sa obávajú stúpajúcich prípadov COVID-19 a fiškálny stimul je v nedohľadne.
Absolútna správa:
Americké poklesy akcií dnes popoludní nabrali rýchle tempo a Dow Jones zažíva najhorší deň za posledných viac ako sedem týždňov, nakoľko stúpajúce prípady koronavírusu a politická situácia v súvislosti s návrhom zákona o fiškálnej úľave vyvolali pochybnosti o osude oživenia ekonomiky. Nové infekcie sa dotkli rekordných úrovní v USA, keď El Paso v Texase požiadalo občanov, aby zostali doma nasledujúce dva týždne. V Európe zaviedli nové obmedzenia Taliansko a Španielsko. „Ľudia sú nervózni z expanzie v prípadoch,“ uviedol Christopher C. Grisanti, hlavný akciový stratég spoločnosti MAI Capital Management, Cleveland, Ohio. Šanca na fiškálny stimul pred prezidentskými voľbami medzitým pominula, keď americký minister financií Steve Mnuchin uviedol, že v pláne predsedníčky Snemovne Nancy Pelosi je niekoľko oblastí, ktoré prezident Donald Trump nemôže prijať. Technologický sektor je medzi sektormi zdravotníckych a spotrebiteľských výrobkov, u ktorých sa očakáva nárast zisku v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Pôjde o jeden z najrušnejších týždňov pre zisk tretieho štvrťroka, v ktorom sa dočkajú výsledkov americké technologické firmy, ako sú Apple Inc, Amazon.com Inc, Google-parent Alphabet Inc a Facebook Inc. Pred výsledkami týchto veľkých spoločností predstavuje tento negatívny deň pre investorov veľkú príležitosť.
Investori zarobili na:
Spoločnosti ABIOMED, Inc., ktorej akcie vzrástli počas obchodného dňa o 2,45 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: +192,47 %). Spoločnosť vyvíja technológie určené na pomoc a nahradenie čerpacej funkcie srdca. Produkty a služby spoločnosti ABIOMED používajú zdravotnícki pracovníci po celom svete.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Čínske akcie dnes skončili nižšie a spotrebiteľský sektor ich potiahol nadol po tom, čo najväčší výrobca alkoholu v krajine Kweichow Moutai zaznamenal pomalší rast štvrťročného zisku, ako sa očakávalo. Akcie spoločnosti Samsung Electronics Co Ltd a pridružených spoločností dnes vzrástli po tom, čo deň po smrti predsedu Lee Kun-hee vyvolal nádeje na predaj podielov, vyššie dividendy a dlho očakávanú reštrukturalizáciu, uviedli analytici. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,58 %, Hang Seng +0,54 %, Nikkei 225 -0,09 %.
Taliansko v nedeľu nariadilo zatvorenie barov a reštaurácií do 18.00 h a zatvorenie verejných telocviční a kín. Španielsky premiér Pedro Sanchez ohlásil nový výnimočný stav. Francúzsko sa chystá rozšíriť zákaz vychádzania na viac ako dve tretiny svojej populácie. Minister financií Bruno Le Maire uviedol, že HDP sa pravdepodobne zníži vo štvrtom štvrťroku, a dodal, že opatrenia týkajúce sa zákazu vychádzania by stáli asi dve miliardy eur. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -2,93 %, CAC 40 -1,90 %, DAX -3,71 %.
Zo 139 spoločností v indexe S&P 500, ktoré doposiaľ vykázali zárobky, podľa údajov Refinitivu 83,5% prekonalo očakávania Wall Street. Softvérová spoločnosť Oracle Corp poklesla o 4,1% po tom, čo nemecký rival SAP opustil strednodobé ciele ziskovosti a varoval pred dlhšou dobou zotavenia z pandemického zásahu, ako sa očakávalo. Analytici tvrdia, že správy o pokroku vo vakcíne COVID-19, ktorú vyvinula Oxfordská univerzita a vyrába farmaceutická spoločnosť AstraZeneca, pomohli obmedziť časť výpredaja na trhu. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -2,29 %, S&P 500 -2,31 %, NASDAQ -1,64 %.
Prečítané: 1740x
Globálne trhy čelia zvýšenej volatilite, pričom investori sa pripravujú na kľúčové ukazovatele, ktoré môžu ovplyvniť ďalší vývoj. Kým v USA sa očakáva dôležité zverejnenie inflácie, v Ázii a Európe formovali prostredie politické rozhodnutia a makroekonomické údaje, ktoré prispeli k rastúcej opatrnosti.
Rozhodnutia centrálnych bánk po celom svete majú výrazný dopad na globálne trhy a ekonomiku. Kým v USA a Hongkongu znížili úrokové sadzby, Japonsko a Európa sa rozhodli ich udržať na nezmenených úrovniach. Tieto kroky, spolu s ďalšími ekonomickými ukazovateľmi, formujú očakávania pre nadchádzajúce mesiace.
V stredu 18.12.2024 sa globálne trhy očakávajú posledné tohtoročné rozhodnutie Federálneho rezervného systému. Trhový sentiment ovplyvňujú aj politické a ekonomické faktory. V rámci korporátnych správ, Honda a Nissan oznámili potenciálne zlúčenie, aby tak pomohli trhu s elektrickými vozidlami.
Na finančných trhoch panuje opatrnosť, keďže verejnosť sleduje predpovede o ďalších krokoch amerického Federálneho rezervného systému a reakcie na politické opatrenia v Číne. Investori, ktorí čelia nejasným signálom z viacerých regiónov, si dávajú pozor na to, aký dopad tieto faktory môžu mať na globálnu ekonomiku.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.