Spoločnosť Applied Materials Inc., najväčší americký výrobca strojov na výrobu čipov, si pripísala až 13 % v premarket obchodovaní. Európsky index Stoxx 600 dosiahol štvrtý týždeň ziskov za sebou, podporený dobrými výsledkami ťažobných spoločností.
Spoločnosť Applied Materials Inc., najväčší americký výrobca strojov na výrobu čipov, si pripísala až 13 % v premarket obchodovaní. Európsky index Stoxx 600 dosiahol štvrtý týždeň ziskov za sebou, podporený dobrými výsledkami ťažobných spoločností.
Absolútna správa:
Akciové trhy sa obchodovali vyššie, v dôsledku toho, že dobré správy z Ameriky pomohli vykompenzovať sklamané nádeje investorov, ktoré vkladali do skorého zníženia úrokových sadzieb. Index S&P 500 si pripísal 0,58 %, zatiaľ čo Nasdaq 100 vzrástol o 0,21 %.
Zisky za 4. štvrťrok pomohli akciám spoločností vyrovnať sa s volatilitou politiky úrokových sadzieb.
Spoločnosť Applied Materials Inc., najväčší americký výrobca strojov na výrobu čipov, si pripísala až 13 % v premarket obchodovaní po tom, čo poskytla býčiu prognózu tržieb, ktorá signalizovala, že niektoré z najväčších spoločností na výrobu polovodičov zvyšujú svoje investície do novej výroby. Aktualizácia tržieb následne zvýšila cenu akcií aj u európskych partnerov vrátane Aixtron SE a ASML Holding NV.
Dobre sa darilo aj akciám ťažobných spoločností, vďaka ktorým európsky index Stoxx 600 dosiahol štvrtý týždeň ziskov za sebou. Glencore Plc a Anglo American Plc vzrástli o viac ako 3% v dôsledku optimizmu z oživenia čínskeho dopytu po kovoch.
Údaje o cenách výrobcov v USA pútajú zvýšenú pozornosť investorov po tom, čo finančnými trhmi otriasol zvýšený index spotrebiteľských cien začiatkom tohto týždňa.
Očakávania zo strany analytikov sú, že miera inflácie bude aj naďalej klesať, ale pomalšie ako je tempo, ktoré signalizujú trhy strojcom monetárnej politiky.
Výnos 10-ročných dlhopisov sa zvýšil o tri bázické body na 4,26 %.
Výnos 10-ročných dlhopisov Nemecka sa zvýšil o dva bázické body na 2,38 %.
Výnos 10-ročných britských dlhopisov si pripísal štyri bázické body na úroveň 4,09 %.
Ropa West Texas Intermediate klesla o 0,8 % na 77,39 USD za barel.
Spotové zlato vzrástlo o 0,1 % na 2 007,15 USD za uncu.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ázia: Sezónne upravená miera nezamestnanosti v Južnej Kórei dosiahla v januári 2024 3 %, po tom, čo v predchádzajúcom mesiaci vzrástla na takmer dvojročné maximum 3,3 %.
EÚ: Veľkoobchodné ceny v Nemecku klesli v januári 2024 medziročne o 2,7 %, po 2,6 % poklese v predchádzajúcom mesiaci, čo poukazuje na desiaty mesiac poklesu za sebou.
USA: Ceny hlavných výrobcov v Spojených štátoch vzrástli v januári 2024 o 2 % v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka, čím sa nárast zrýchlil z 1,7 % v decembri a výrazne prekročili odhady trhu 1,6 %.
Prečítané: 629x
Piatok, 11. apríl 2025, priniesol na akciové trhy vlnu negatívnych nálad, keď sa po celom svete rozšírili poklesy. Investori reagovali na zintenzívnené obchodné napätie medzi USA a Čínou, ako aj na čerstvé makroekonomické údaje.
Štvrtok 10. apríla 2025 sa obchodovanie na globálnych trhoch nieslo v znamení zmiešaných sentimentov, keď sa po dočasnom zmiernení obchodného napätia medzi svetovými veľmocami objavila úľava, ale dlhodobá neistota stále pretrvávala. Tento deň priniesol nové makroekonomické údaje a výkyvy akciových indexov, ktoré ovplyvnili nielen USA, ale aj Áziu a Európu.
Väčšina globálneho trhu sa aj v stredu 9.4.2025 ocitla v červených číslach, keď sa colná prestrelka medzi dvoma najväčšími veľmocami prehlbuje. Ostrá reakcia Číny na zvýšenie ciel zo strany USA na seba nenechala dlho čakať. Kým čínsky trh reagoval pozitívne, nedalo sa to povedať o zvyšku sveta a napríklad európske trhy klesli na najnižšie úrovne v tomto roku. Na to aké obchodné pravidlá sa má trh pripraviť spolu s ďalšími podnikovými správami sa pozrieme v pravidelnom dennom komentári.
K 8. aprílu 2025 prechádzajú medzinárodné trhy vývojom, ktorý je ovplyvnený rôznymi faktormi, vrátane obchodnej politiky USA pod vedením prezidenta Trumpa. Neistota týkajúca sa zavedenia nových ciel a ich potenciálnych dopadov na globálnu ekonomiku naďalej vyvoláva obavy medzi investormi, čo sa prejavuje aj na pohyboch akciových indexov.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.