pred 4 dňami

Akciové trhy sa zotavujú po volatilite: Trumpove clá zostávajú naďalej v centre pozornosti

FP (45)

K 8. aprílu 2025 prechádzajú medzinárodné trhy vývojom, ktorý je ovplyvnený rôznymi faktormi, vrátane obchodnej politiky USA pod vedením prezidenta Trumpa. Neistota týkajúca sa zavedenia nových ciel a ich potenciálnych dopadov na globálnu ekonomiku naďalej vyvoláva obavy medzi investormi, čo sa prejavuje aj na pohyboch akciových indexov.

Absolútna správa

Americké akciové indexy obracajú trajektóriu po výraznej volatilite, ktorá nastala v predchádzajúcej relácii, keď sa trhy stále snažili vyrovnať s neistotou ohľadom budúcnosti Trumpovej tarifnej politiky. Utorková otváracia hodnota benchmarku S&P 500 sa zvýšila o 2,6 % oproti predchádzajúcej uzávierke, pričom Nasdaq Composite a Dow Jones Industrial Average sa zvýšili cez noc o 3,7 % a 2,27 %. Tento nárast bol podporený nepravdivými správami o možnom oslobodení od ciel, ktoré následne Biely dom vyvrátil, ale aj napriek tomu akcie prečkali rýchly tok správ a fám. Investori však ostávajú opatrní, keďže Trumpove tarify, ktoré môžu dosiahnuť až 50 % na široký okruh tovarov, môžu mať dlhodobý negatívny dopad na ekonomiku USA. V priebehu dňa sa má okrem iného americký obchodný splnomocnenec Jamieson Greer vyjadriť pred Senátom a upozorniť na to, že takmer 50 krajín, vrátane Argentíny, Vietnamu a Izraela, požiadalo o zníženie ciel a odstránenie necolných bariér. Taktiež aj Elon Musk, najbohatší muž sveta, sa snažil presvedčiť Trumpa o zmiernení obchodnej politiky, pretože jeho spoločnosti, najmä Tesla, môžu byť výrazne ovplyvnené týmito opatreniami. Medzitým ako sa kapitálové trhy v Spojených štátoch dostávali do zelených čísel, tak sa obchodovanie v Ázii uzavrelo s niekoľkými ziskami. Japonský index Nikkei 225 vzrástol o 6,03 %, čo bolo podporené oslabením jenu a nárastom technologických akcií. Okrem toho sa zvýšili aj čínske indexy, ktoré rástli po oznámení štátnych firiem o zintenzívnení investícií do akcií. Zároveň došlo k navýšeniu aj hongkonského indexu Hang Seng (+1,51 %), austrálskeho S&P/ASX 200 (+2,27 %), ako aj juhokórejského Kospi (+0,26 %). Tento rastúci trend prevzali aj európske trhy, kde širokospektrálny Stoxx 600 dosahoval o 15:20 SEČ zisk 3,44 %, po tom čo sa deň predtým uzavrel o 4,5 % nižšie, na najnižšej úrovni od januára 2024. Výrazné zlepšenie zaznamenali aj hlavné indexy ako britský FTSE 100 (+3,38 %), nemecký DAX (+2,94 %) a francúzsky CAC 40 (+3,32 %).

Makroekonomické údaje a správy

USA: Analytici Citi predpokladajú, že ceny tovarov v USA vzrastú o približne 19 % od apríla do septembra 2025 v dôsledku Trumpových ciel, ktoré môžu dosiahnuť až 50 %. Tento nárast bude kombinovaný s predchádzajúcimi obchodnými opatreniami, čo zvýši efektívnu colnú sadzbu. Taktiež sa očakáva, že miera inflácie v USA bude na konci roka 3,5 % a základný index spotrebiteľských cien bude ešte vyšší. Napriek nejasnosti ohľadom trvalosti ciel, Bieleho dom zvažuje vyjednávania s niekoľkými krajinami, ktoré sa dožadujú zmien v obchodnej politike, vrátane Číny, Japonska a ďalších.

Ázia: V marci sa spotrebiteľské ceny v Indonézii medziročne zvýšili o 1,03 %, čo znamenalo zotavenie po februárovom poklese, aj keď inflácia zostala pod cieľovým pásmom centrálnej banky. Na Filipínach priemyselná produkcia klesla o 1,6 %, hlavne kvôli poklesu výroby základných kovov a strojov, hoci miera nezamestnanosti sa znížila na 3,8 %. V Japonsku sa index Eco Watchers, hodnotiaci aktuálnu ekonomickú situáciu, znížil na 45,1, čo naznačuje pesimizmus v maloobchode a nevýrobnom sektore.

Austrália: V marci sa obchodné podmienky v Austrálii mierne zlepšili, s nárastom indexu na 4, aj keď podnikateľská dôvera zostala negatívna. Firmy zostávajú opatrné, zatiaľ čo došlo k rastu objednávok, kapitálových výdavkov a využitiu kapacít. Zlepšenie sa týkalo väčšiny odvetví, okrem stavebníctva, maloobchodu a rekreačných služieb. Na druhej strane spotrebiteľská dôvera v apríli klesla na šesťmesačné minimum, čo spôsobilo eskalujúce globálne obchodné napätie, pričom spotrebitelia vyjadrili obavy o ekonomiku a vývoj úrokových sadzieb.

Európa: V marci sa inflácia v Luxembursku spomalila na 1,3 %, čo je najnižšia úroveň za tri mesiace, hlavne kvôli poklesu cien ropných produktov a komunikácie. Spotrebiteľské ceny klesli o 0,2 %, čo je prvý pokles za štyri mesiace. V Maďarsku inflácia klesla na 4,7 %, keď došlo k zmierneniu nákladov na energie a služieb, hoci stále zostávajú nad cieľom centrálnej banky. V Holandsku sa zas inflácia mierne spomalila na 3,7 %, predovšetkým kvôli lacnejšiemu benzínu a nižším nákladom na energie, pričom aj rast cien potravín a dopravy sa zmiernil.

Prečítané: 190x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
F (11)
pred dňom

Akciové trhy zostávajú pod tlakom: USA, Ázia a Európa čelia poklesu

Shutterstock_1050425945
pred 2 dňami

Trhy reagujú na zmiernenie ciel nárastom, no dlhodobá neistota pretrváva

Shutterstock_no (4)
pred 3 dňami

Trhy naďalej pod paľbou ciel a neistoty

F (10)
pred 5 dňami

Akciové trhy kolabujú: Najväčšie výpredaje za posledné roky, strach z recesie rastie

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.