pred 2 dňami

Trhy reagujú na zmiernenie ciel nárastom, no dlhodobá neistota pretrváva

Shutterstock_1050425945

Štvrtok 10. apríla 2025 sa obchodovanie na globálnych trhoch nieslo v znamení zmiešaných sentimentov, keď sa po dočasnom zmiernení obchodného napätia medzi svetovými veľmocami objavila úľava, ale dlhodobá neistota stále pretrvávala. Tento deň priniesol nové makroekonomické údaje a výkyvy akciových indexov, ktoré ovplyvnili nielen USA, ale aj Áziu a Európu.

Absolútna správa

Hlavné americké akciové indexy zaznamenali pri štvrtkovom otvorení Wall Street poklesy, čo naznačuje, že nálada investorov môže byť stále volatilná, aj keď sa na trhoch objavila úľava po rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa dočasne pozastaviť väčšinu ciel na 90 dní. Predchádzajúcu seansu sa totiž benchmark S&P 500 zvýšil o 9,52 %, zatiaľ čo Nasdaq Composite a Dow Jones Industrial Average získali 12,16 % a 7,78 %. Napriek dočasnému zmierneniu napätia však zostáva nejednoznačnosť v súvislosti s dlhodobým výhľadom, najmä kvôli Trumpovmu rozhodnutiu zvýšiť clá na čínsky dovoz až na 125 %, čo ešte viac eskaluje obchodnú vojnu medzi USA a Čínou. Investičná verejnosť teraz očakáva najnovšie údaje o americkej inflácii, ktoré môžu ovplyvniť ďalšie politické rozhodnutia, najmä s ohľadom na očakávané zavedenie nových taríf. Analytici z Global Head Macro Research ING zas varujú pred ďalšími zmenami, keďže hospodárske opatrenia môžu pokračovať v zmenách a neistote, čo si vyžaduje obozretný prístup. Popri tom, ako sa kapitálové trhy v Spojených štátoch zotavili po predchádzajúcich stratách, sa pozitívny sentiment preniesol aj na ázijské akcie. Tie sa uzatvorili s niekoľkými ziskami, vrátane navýšeniu japonského indexu Nikkei 225 o 9,13 %, z čoho profitovali najmä technologické spoločnosti. Taktiež aj napriek zvýšeniu ciel na čínsky dovoz, skončil hongkonský Hang Seng v pluse o 2,06 % a CSI 300 z Pevninskej Číny o 1,31 % vzhľadom na to, že akcie boli povzbudené investíciami štátnych firiem a opatreniami čínskej centrálnej banky.  Zároveň sa investori zamerali na nižšiu než očakávanú infláciu v krajine, čo naznačuje tlak na domácu spotrebu v dôsledku obchodného konfliktu s Amerikou. Medzitým sa býčí trend premietol aj na starý kontinent, kde paneurópsky Stoxx 600 dosahoval o 15:30 SEČ nárast o 5,02 %. Medzi najziskovejšie sektory sa radili bankový, technologický a priemyselný, pričom tento obrat v trajektórii akcií prišiel po kolísavom týždni, počas ktorého index predtým poklesol o 5 %.

Makroekonomické údaje a správy

USA: Výnosy amerických štátnych dlhopisov klesli po správe o nižšej inflácii za marec a rozhodnutí prezidenta Trumpa pozastaviť clá na 90 dní. Výnos 10-ročnej štátnej pokladnice klesol o 8 bázických bodov na 4,31 % a výnos 2-ročnej pokladnice sa prepadol o 12 bázických bodov na 3,82 %. Napriek úľave z dočasného zmiernenia obchodného napätia upozorňujú analytici z Deutsche Bank na pretrvávajúcu nejasnosť ohľadom dlhodobých obchodných dohôd, čo môže stále ovplyvniť dlhopisový trh.

Ázia: Ázijské ekonomiky sa v marci vyrovnávali s rôznymi hospodárskymi problémami, keďže niektoré krajiny zaznamenali zlepšenie, kým iné čelili poklesu. V Číne došlo k zníženiu spotrebiteľských cien o 0,1 %, avšak k nárastu jadrovej inflácii na 0,5 %. Zároveň pokles cien výrobcov o 2,5 % naznačuje pokračujúci pokles cien komodít a oslabenie exportu. Ďalej v Japonsku inflácia výrobcov nečakane vzrástla na 4,2 %, zatiaľ čo rast bankových úverov sa spomalil na 2,8 %. Na Taiwane zas obchodný prebytok klesol na 6,95 miliardy USD, keď sa rast exportu spomalil na 18,6 % a dovoz vzrástol o 28,8 %.

Európa: Priemyselná produkcia v Európe vykazuje rozdielne trendy, pričom Holandsko zaznamenalo mierny rast o 1,0 % medziročne, s výrazným nárastom v sektore opravy strojov (+13,2 %), hoci výroba dopravných zariadení poklesla o 13,8 %. Naopak, Fínsko a Taliansko zažili poklesy. Fínska produkcia medziročne klesla o 2,4 %, najmä v spracovateľskom priemysle (-3,4 %) a komunálnych službách (-4,6 %). Taliansko vykázalo pokles o 0,9 %, najmä v oblasti výroby investičného a spotrebného tovaru. Okrem toho aj Turecko zažilo pokles priemyselnej výroby o 1,9 %, po štyroch mesiacoch rastu, keď produkcia spracovateľského priemyslu klesla o 2,5 % a ťažba sa znížila o 5,8 %.

Prečítané: 231x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
F (11)
pred dňom

Akciové trhy zostávajú pod tlakom: USA, Ázia a Európa čelia poklesu

Shutterstock_no (4)
pred 3 dňami

Trhy naďalej pod paľbou ciel a neistoty

FP (45)
pred 4 dňami

Akciové trhy sa zotavujú po volatilite: Trumpove clá zostávajú naďalej v centre pozornosti

F (10)
pred 5 dňami

Akciové trhy kolabujú: Najväčšie výpredaje za posledné roky, strach z recesie rastie

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.