pred dňom

Akciové trhy zostávajú pod tlakom: USA, Ázia a Európa čelia poklesu

F (11)

Piatok, 11. apríl 2025, priniesol na akciové trhy vlnu negatívnych nálad, keď sa po celom svete rozšírili poklesy. Investori reagovali na zintenzívnené obchodné napätie medzi USA a Čínou, ako aj na čerstvé makroekonomické údaje.

Absolútna správa

Na konci týždňa sa americké akciové indexy opäť ocitajú v červených číslach. Piatková otváracia hodnota S&P 500 sa znížila o 0,24 % oproti prechádzajúcej uzávierke, kým Nasdaq Composite a Dow Jones Industrial Average sa prepadli o 0,18 % a 0,25 %. Neistota kapitálových trhov pramení z  obchodnej vojny medzi USA a Čínou, keďže Trumpovo rozhodnutie o zvýšení ciel na čínsky dovoz vyvolalo obavy z ekonomických následkov. Okrem monitorovania geopolitickej situácie sa investori pripravujú aj na výsledky veľkých amerických bánk, ako sú JP Morgan Chase, Wells Fargo a Morgan Stanley, ktoré by mohli určiť tón pre nadchádzajúce kvartálne hospodárske hlásenia. Analytici z Vital Knowledge očakávajú, že manažéri bánk budú pojednávať o „odolnosti“ svojich spoločností, aj keď clá môžu negatívne ovplyvniť rast a infláciu. Popri finančných inštitúciách do hry vstupuje aj očakávaný prieskum spotrebiteľskej dôvery z University of Michigan, ktorý by mohol ukázať, ako americké domácnosti reagujú na obchodné napätie a zvýšené ceny. Medzitým sa obchodný týždeň na ázijsko-pacifickej pôde uzavrel prevažne v červených číslach. Japonský index Nikkei 225 sa počas dňa prepadol o 2,96 %, zatiaľ čo juhokórejský Kospi skončil nižšie o 0,5 % a austrálsky S&P/ASX 200 o 0,82 %. Na druhú stranu sa čínske akcie odklonili od nastaveného trendu v regióne, keď hongkonský Hang Seng vzrástol o 1,13 % a CSI 300 z pevninskej Číny o 0,41 %. Tieto prírastky boli spôsobené zásahom štátnych fondov a sľubovaným stimulom, no optimizmus bol tlmený slabým záujmom o rokovania medzi Washingtonom a Pekingom. Ďalej, pri presune do Európy sme mohli sledovať negatívny sentiment, pričom širokospektrálnym index Stoxx 600 zaznamenal o 15:30 SEČ pokles o 0,76 %. Obdobne aj nemecký DAX (-1,68 %) a francúzsky CAC 40 (-1,09 %) evidovali úbytok, keď sa investori vyhýbali rizikovým sektorom, ako sú technológie, financie a energetika, a uprednostnili bezpečnejšie odvetvia.

Makroekonomické údaje a správy

USA: Výnosy 10-ročných amerických štátnych dlhopisov pokračovali v raste na 4,436 %, čo spôsobilo obavy na Wall Street a v Bielom dome. Po pôvodnom uvoľnení ciel, ktoré Trump oznámil, vzrástlo napätie ešte viac, keďže Čína zvýšila clá na americké produkty na 125 %. Tento vývoj spôsobil, že aj bezpečné americké štátne dlhopisy zaznamenali výpredaj, ktorý bol opätovne podporený obavami z nezhôd medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta.

Ázia: V Ázii sa priemyselný rast v niektorých krajinách spomalil. V Malajzii priemyselná produkcia vo februári medziročne vzrástla len o 1,5 %, čo je najpomalší rast od začiatku roku 2024, najmä kvôli poklesu v ťažbe a výrobe elektriny. Maloobchodný predaj sa tiež spomalil na 5,9 %, zatiaľ čo nezamestnanosť zostala stabilná na 3,1 %. V Indii sa rast priemyselnej produkcie spomalil na 2,9 %, na najnižšiu úroveň za posledných šesť mesiacov, v dôsledku čoho výrazne klesla ťažba aj výroba, ale produkcia elektriny sa zrýchlila. Tento trend naznačuje určité ochladenie v priemyselných sektoroch oboch krajín.

Európa: V Európe pokračuje zmiešaný makroekonomický vývoj. V Spojenom kráľovstve februárový rast HDP prekonal očakávania, keď medzimesačne vzrástol o 0,5 %. Táto expanzia podporila ako vývoj priemyslu, tak aj stavebníctva. Napriek tomu sa zhoršila obchodná bilancia, čím sa potvrdili pokračujúce problémy v zahraničnom obchode. Vo Švajčiarsku sa spotrebiteľská dôvera v marci oslabila, keď index klesol na -35,0, čo je stále lepšie než pred rokom. Švédska inflácia zas vyslala pozitívny signál, keď sa v marci spomalila na 0,5 %, na najnižšiu úroveň od decembra 2020, no ceny potravín naďalej rástli. Okrem toho v Španielsku sa inflácia spomalila na 2,3 %, na najnižšiu úroveň za posledných päť mesiacov, pričom rast cien bol ovplyvnený hlavne bývaním a dopravou.

Prečítané: 8x

Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_1050425945
pred 2 dňami

Trhy reagujú na zmiernenie ciel nárastom, no dlhodobá neistota pretrváva

Shutterstock_no (4)
pred 3 dňami

Trhy naďalej pod paľbou ciel a neistoty

FP (45)
pred 4 dňami

Akciové trhy sa zotavujú po volatilite: Trumpove clá zostávajú naďalej v centre pozornosti

F (10)
pred 5 dňami

Akciové trhy kolabujú: Najväčšie výpredaje za posledné roky, strach z recesie rastie

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.