Piatok, 11. apríl 2025, priniesol na akciové trhy vlnu negatívnych nálad, keď sa po celom svete rozšírili poklesy. Investori reagovali na zintenzívnené obchodné napätie medzi USA a Čínou, ako aj na čerstvé makroekonomické údaje.
Piatok, 11. apríl 2025, priniesol na akciové trhy vlnu negatívnych nálad, keď sa po celom svete rozšírili poklesy. Investori reagovali na zintenzívnené obchodné napätie medzi USA a Čínou, ako aj na čerstvé makroekonomické údaje.
Absolútna správa
Na konci týždňa sa americké akciové indexy opäť ocitajú v červených číslach. Piatková otváracia hodnota S&P 500 sa znížila o 0,24 % oproti prechádzajúcej uzávierke, kým Nasdaq Composite a Dow Jones Industrial Average sa prepadli o 0,18 % a 0,25 %. Neistota kapitálových trhov pramení z obchodnej vojny medzi USA a Čínou, keďže Trumpovo rozhodnutie o zvýšení ciel na čínsky dovoz vyvolalo obavy z ekonomických následkov. Okrem monitorovania geopolitickej situácie sa investori pripravujú aj na výsledky veľkých amerických bánk, ako sú JP Morgan Chase, Wells Fargo a Morgan Stanley, ktoré by mohli určiť tón pre nadchádzajúce kvartálne hospodárske hlásenia. Analytici z Vital Knowledge očakávajú, že manažéri bánk budú pojednávať o „odolnosti“ svojich spoločností, aj keď clá môžu negatívne ovplyvniť rast a infláciu. Popri finančných inštitúciách do hry vstupuje aj očakávaný prieskum spotrebiteľskej dôvery z University of Michigan, ktorý by mohol ukázať, ako americké domácnosti reagujú na obchodné napätie a zvýšené ceny. Medzitým sa obchodný týždeň na ázijsko-pacifickej pôde uzavrel prevažne v červených číslach. Japonský index Nikkei 225 sa počas dňa prepadol o 2,96 %, zatiaľ čo juhokórejský Kospi skončil nižšie o 0,5 % a austrálsky S&P/ASX 200 o 0,82 %. Na druhú stranu sa čínske akcie odklonili od nastaveného trendu v regióne, keď hongkonský Hang Seng vzrástol o 1,13 % a CSI 300 z pevninskej Číny o 0,41 %. Tieto prírastky boli spôsobené zásahom štátnych fondov a sľubovaným stimulom, no optimizmus bol tlmený slabým záujmom o rokovania medzi Washingtonom a Pekingom. Ďalej, pri presune do Európy sme mohli sledovať negatívny sentiment, pričom širokospektrálnym index Stoxx 600 zaznamenal o 15:30 SEČ pokles o 0,76 %. Obdobne aj nemecký DAX (-1,68 %) a francúzsky CAC 40 (-1,09 %) evidovali úbytok, keď sa investori vyhýbali rizikovým sektorom, ako sú technológie, financie a energetika, a uprednostnili bezpečnejšie odvetvia.
Makroekonomické údaje a správy
USA: Výnosy 10-ročných amerických štátnych dlhopisov pokračovali v raste na 4,436 %, čo spôsobilo obavy na Wall Street a v Bielom dome. Po pôvodnom uvoľnení ciel, ktoré Trump oznámil, vzrástlo napätie ešte viac, keďže Čína zvýšila clá na americké produkty na 125 %. Tento vývoj spôsobil, že aj bezpečné americké štátne dlhopisy zaznamenali výpredaj, ktorý bol opätovne podporený obavami z nezhôd medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta.
Ázia: V Ázii sa priemyselný rast v niektorých krajinách spomalil. V Malajzii priemyselná produkcia vo februári medziročne vzrástla len o 1,5 %, čo je najpomalší rast od začiatku roku 2024, najmä kvôli poklesu v ťažbe a výrobe elektriny. Maloobchodný predaj sa tiež spomalil na 5,9 %, zatiaľ čo nezamestnanosť zostala stabilná na 3,1 %. V Indii sa rast priemyselnej produkcie spomalil na 2,9 %, na najnižšiu úroveň za posledných šesť mesiacov, v dôsledku čoho výrazne klesla ťažba aj výroba, ale produkcia elektriny sa zrýchlila. Tento trend naznačuje určité ochladenie v priemyselných sektoroch oboch krajín.
Európa: V Európe pokračuje zmiešaný makroekonomický vývoj. V Spojenom kráľovstve februárový rast HDP prekonal očakávania, keď medzimesačne vzrástol o 0,5 %. Táto expanzia podporila ako vývoj priemyslu, tak aj stavebníctva. Napriek tomu sa zhoršila obchodná bilancia, čím sa potvrdili pokračujúce problémy v zahraničnom obchode. Vo Švajčiarsku sa spotrebiteľská dôvera v marci oslabila, keď index klesol na -35,0, čo je stále lepšie než pred rokom. Švédska inflácia zas vyslala pozitívny signál, keď sa v marci spomalila na 0,5 %, na najnižšiu úroveň od decembra 2020, no ceny potravín naďalej rástli. Okrem toho v Španielsku sa inflácia spomalila na 2,3 %, na najnižšiu úroveň za posledných päť mesiacov, pričom rast cien bol ovplyvnený hlavne bývaním a dopravou.
Prečítané: 8x
Štvrtok 10. apríla 2025 sa obchodovanie na globálnych trhoch nieslo v znamení zmiešaných sentimentov, keď sa po dočasnom zmiernení obchodného napätia medzi svetovými veľmocami objavila úľava, ale dlhodobá neistota stále pretrvávala. Tento deň priniesol nové makroekonomické údaje a výkyvy akciových indexov, ktoré ovplyvnili nielen USA, ale aj Áziu a Európu.
Väčšina globálneho trhu sa aj v stredu 9.4.2025 ocitla v červených číslach, keď sa colná prestrelka medzi dvoma najväčšími veľmocami prehlbuje. Ostrá reakcia Číny na zvýšenie ciel zo strany USA na seba nenechala dlho čakať. Kým čínsky trh reagoval pozitívne, nedalo sa to povedať o zvyšku sveta a napríklad európske trhy klesli na najnižšie úrovne v tomto roku. Na to aké obchodné pravidlá sa má trh pripraviť spolu s ďalšími podnikovými správami sa pozrieme v pravidelnom dennom komentári.
K 8. aprílu 2025 prechádzajú medzinárodné trhy vývojom, ktorý je ovplyvnený rôznymi faktormi, vrátane obchodnej politiky USA pod vedením prezidenta Trumpa. Neistota týkajúca sa zavedenia nových ciel a ich potenciálnych dopadov na globálnu ekonomiku naďalej vyvoláva obavy medzi investormi, čo sa prejavuje aj na pohyboch akciových indexov.
Svetové akciové trhy zažívajú najprudší výpredaj za posledné roky. Investori čelia kombinácii obáv z recesie, rastúceho geopolitického napätia a narastajúceho rizika obchodnej vojny. Indexy v USA, Európe aj Ázii výrazne stratili, pričom niektoré sa už nachádzajú v medveďom trhu. Očakávania, že centrálne banky budú musieť čoskoro znížiť úrokové sadzby, výrazne stúpajú. Investori hľadajú útočiská a vyčkávajú, či centrálne banky zareagujú uvoľnením menovej politiky.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.