Pandémia koronavírusu neustále napáda akciový trh v podobe rastúcich prípadov.
Pandémia koronavírusu neustále napáda akciový trh v podobe rastúcich prípadov.
Absolútna správa:
Americké akciové trhy dnes pri otvorení prudko poklesli, pretože čoraz rýchlejšie šírenie vírusu Covid-19 na väčšine územia severnej pologule spôsobovalo, že vyhliadky na opätovné zablokovanie a všetky súvisiace negatívne dopady na ekonomiku sú čoraz pravdepodobnejšie. Tento trend viedli európske akciové trhy, pričom nemecký DAX klesol nad 4% v súvislosti so správami, že kancelárka Angela Merkelová navrhla na mesiac november zatvorenie barov a reštaurácií, aby sa prelomil trend stúpajúcich infekcií, hospitalizácií a úmrtí. Uvádza sa tiež, že Francúzsko plánuje týždenné národné opatrenia. Americké údaje však zostávajú na jasne negatívnej ceste, keď počet hospitalizácií a úmrtí stúpa okolo najvyšších úrovní od augusta. Rastúca miera nových infekcií nie je spôsobená hlavne zvýšeným testovaním. Miera pozitivity - podiel testov, ktoré sa vrátia pozitívne - tiež vzrástla na najvyššiu úroveň od augusta, na 8,2% z necelých 4% na konci septembra. „Národné hospitalizácie sú na ceste k prekonaniu vrcholov prvej a druhej vlny do vďakyvzdania,“ uviedol v poznámke pre klientov Ian Shepherdson, hlavný ekonóm spoločnosti Pantheon Macroeconomics. Prepad nastal v jeden z najrušnejších dní aktuálnej výsledkovej sezóny, keď spoločnosti Boeing, General Electric a UPS prekonali očakávania týkajúce sa ich zárobkov.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Automatic Data Processing, Inc., ktorej akcie vzrástli počas obchodného dňa o 6,20 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: +76,41 %). Služby spoločnosti zahŕňajú širokú škálu riešení v oblasti riadenia ľudských zdrojov, miezd a daní.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Akcie Číny skončili dnes druhýkrát za sebou vyššie, nakoľko spotrebitelia a zásoby zdravotnej starostlivosti získavali podnety v nádeji na ďalšie ekonomické zotavenie z pandémie. Japonské akcie dnes klesli už tretie zasadnutie za sebou. Stiahli ich obavy, že prudký nárast počtu prípadov koronavírusu v Európe a USA by mohol ďalej poškodiť už aj tak zničenú globálnu ekonomiku. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,81 %, Hang Seng -0,32 %, Nikkei 225 -0,29 %.
Nemecké akcie utrpeli najslabší deň od začiatku júna, keď sa vláda dohodla na núdzovom obmedzení v boji proti prudkým nárastom prípadov COVID-19. Výrobca leteckých motorov Rolls-Royce medzitým prudko vzrástol o 12,5% deň po tom, čo akcionári schválili vydanie dlhopisov v hodnote 2 miliárd libier na posilnenie svojich financií. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -3,49 %, CAC 40 -3,37 %, DAX -4,17 %.
Demokratický prezidentský kandidát Joe Biden vedie nad republikánskym prezidentom Donaldom Trumpom na celoštátnej úrovni o 10 percentuálnych bodov, ukázal prieskum agentúry Reuters / Ipsos. Stratég UBS uviedol, že u Bidenovej administratívy vidno znižovanie obchodného napätia s tradičnými spojencami, ako sú Európa a Kanada, ako aj s Čínou, čo by malo celkovo zlepšiť sentiment na trhu a považovať dolár za bezpečný prístav. Iba šesť dní pred voľbami sa ukazovateľ strachu VIX na Wall Street zvýšil na najvyššiu úroveň od 15. júla, a to aj v súvislosti s obavami, že víťaz možno nebude vyhlásený v noci 3. novembra kvôli oneskoreniu v počítaní obrovského množstva hlasovacích lístkov. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -3,43 %, S&P 500 -2,94 %, NASDAQ -3,73 %.
Prečítané: 1831x
Začiatok stredajšieho obchodovania sa opäť niesol v negatívnom duchu, keď globálne trhy očakávali večerné vystúpenie amerického prezidenta. Napriek pozitívnym údajom zo súkromného pracovného sektora, zostáva nálada zmiešaná. V komentári sa tiež pozrieme na správy z korporátnej sféry a tiež na vývoj na komoditnom trhu.
Svetové trhy sa v utorok, 1. apríla 2025, nachádzajú v rozmanitých fázach, pričom americké indexy zažívajú zmiešaný vývoj, kým ázijské a európske trhy vykazujú rast. Tento rozdielny trend je ovplyvnený očakávaniami ohľadom nadchádzajúcich obchodných rozhodnutí a makroekonomických ukazovateľov, ktoré by mohli mať významný dopad na globálnu ekonomiku.
Posledný marcový deň priniesol na burzu ďalší pokles, keďže aprílový termín nového kola opatrení sa blíži. „Deň oslobodenia“ ako ho Trump nazýva je naďalej plný otáznikov a vyvoláva čoraz väčšie obavy. Akciové indexy sa naprieč globálnymi trhmi pohybovali v červených číslach, pričom zlato ako bezpečný prístav profitoval a dosiahol nové maximá, keď prekročil hranicu 3 100 USD.
Geopolitická situácia v posledných dňoch výrazne ovplyvnila globálne trhy. Zatiaľ čo investori na Wall Street a v Európe reagovali pozitívne na vývoj v obchodných vzťahoch, v Ázii sa výsledky ukázali byť zmiešané, čo signalizuje rozdielne reakcie na aktuálne makroekonomické faktory.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.