ECB rozhodla, že sadzby a stimulačný program ponechá nezmenené.
ECB rozhodla, že sadzby a stimulačný program ponechá nezmenené.
Absolútna správa:
Európska centrálna banka sa dnes rozhodla držať svoje úrokové sadzby a stimulačný program bez zmeny, zatiaľ čo monitoruje hospodársku silu eurozóny. Uviedla, že bude pokračovať v masívnom stimulačnom programe vyhlásenom v marci na zmiernenie hospodárskeho šoku z pandémie. Minulý mesiac rozšírila svoj program pandemického núdzového nákupu o 600 miliárd EUR, čím sa objem stimulačného programu zvýšil na 1,35 bilióna EUR. Úroková sadzba pre hlavné refinančné operácie je 0% a úrokové sadzby pre jednodňové refinančné a jednodňové sterilizačné obchody zostávajú na 0,25% a -0,50%. Najnovšie ekonomické prognózy ECB poukazujú na tohtoročný pokles HDP eurozóny o 8,7%. Medzinárodný menový fond však varoval, že za rok 2020 by sa tento ukazovateľ mohol znížiť až o 10,2%. Lídri EÚ sa stretnú tento víkend na samite Európskej rady, aby prerokovali navrhovaný fond EÚ na obnovu vo výške 750 miliárd EUR.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Hartford Financial Services Group, Inc., ktorej akcie počas dnešného obchodné dňa vzrástli o 4,73 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: -10,49 %). Spoločnosť poskytuje škálu poistných produktov. Medzi produkty spoločnosti patrí poistenie majetku a úrazu, skupinové dávky a vzájomné fondy. Spoločnosť pôsobí v USA.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Čínska ekonomika sa vrátila k rastu v druhom štvrťroku po hlbokom poklese na začiatku roka, ale neočakávaná slabosť domácej spotreby zdôraznila potrebu väčšej politickej podpory na oživenie. Johnson & Johnson rokuje s vládou Japonska a nadáciou Billa Gatesa o blokovaní prideľovania svojej potenciálnej vakcíny COVID-19, keď sa pripravuje na začatie pokusov s ľuďmi. Vyvíja sa viac ako sto očkovacích látok s cieľom zastaviť pandémiu COVID-19 a výrobcovia drog vrátane spoločnosti J&J sa snažia zvýšiť zásoby. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -4,81 %, Nikkei -0,76 %, Hang Seng -2,00 %.
Európske akcie sa dnes znížili z mesačných maxím, pretože rastúce napätie vo vzťahoch medzi USA a Čínou tlmilo nádeje na globálne oživenie, zatiaľ čo investori čakali na vyhlásenie od Európskej centrálnej banky. K poklesu tiež prispela dávka správ o slabých príjmoch, pričom holandský výrobca piva Heineken skĺzol o 4,9% a spoločnosť luxusného tovaru Richemont klesla o 5,0%, pretože ich predaj bol zasiahnutý uzatvorením kvôli koronavírusu. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,38 %, CAC 40 -0,46 %, DAX -0,43 %.
Nárast infekcií COVID-19 v mnohých štátoch na juhu USA vyvolal obavy, že ďalšie obchodné prerušenia, ktoré majú zastaviť šírenie vírusu, spôsobia nové hospodárske škody. 30-ročná úroková miera hypotéky klesla v priemere na 2,98% s priemerným 0,7 bodom, z 3,03% v predchádzajúcom týždni. Pred týmto týždňom tieto sadzby neklesli pod 3%, odkedy Freddie Mac začal prieskum na hypotekárnom trhu v roku 1971. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index -0,50 %, S&P 500 -0,33 %, NASDAQ -0,73 %.
Prečítané: 1977x
Svetové trhy sa v utorok, 1. apríla 2025, nachádzajú v rozmanitých fázach, pričom americké indexy zažívajú zmiešaný vývoj, kým ázijské a európske trhy vykazujú rast. Tento rozdielny trend je ovplyvnený očakávaniami ohľadom nadchádzajúcich obchodných rozhodnutí a makroekonomických ukazovateľov, ktoré by mohli mať významný dopad na globálnu ekonomiku.
Posledný marcový deň priniesol na burzu ďalší pokles, keďže aprílový termín nového kola opatrení sa blíži. „Deň oslobodenia“ ako ho Trump nazýva je naďalej plný otáznikov a vyvoláva čoraz väčšie obavy. Akciové indexy sa naprieč globálnymi trhmi pohybovali v červených číslach, pričom zlato ako bezpečný prístav profitoval a dosiahol nové maximá, keď prekročil hranicu 3 100 USD.
Geopolitická situácia v posledných dňoch výrazne ovplyvnila globálne trhy. Zatiaľ čo investori na Wall Street a v Európe reagovali pozitívne na vývoj v obchodných vzťahoch, v Ázii sa výsledky ukázali byť zmiešané, čo signalizuje rozdielne reakcie na aktuálne makroekonomické faktory.
Americké akciové trhy odštartovali týždeň s výrazným optimizmom, ktorý podporili správy o obchodných clách a technologické inovácie, ktoré ovplyvnili najmä technologický index Nasdaq. Ťažiarske spoločnosti v Európe ťažili z rastu cien medi a ropa rástla na pozadí nových sankcií uvalených na Irán.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.