pred 6 dňami

Americké indexy odštartovali týždeň v znamení rastu

Shutterstock_no (36)

Americké akciové trhy odštartovali týždeň s výrazným optimizmom, ktorý podporili správy o obchodných clách a technologické inovácie, ktoré ovplyvnili najmä technologický index Nasdaq. Ťažiarske spoločnosti v Európe ťažili z rastu cien medi a ropa rástla na pozadí nových sankcií uvalených na Irán.

Absolútna správa

Americké akciové indexy otvorili týždeň s výraznými ziskami. S&P 500 sa obchodoval o 1,5 % vyššie, zatiaľ čo Dow Jones zaznamenal prírastok 1,3 %. Najväčší rast si pripísal technologický index Nasdaq, ktorý vzrástol o 2 %. Ten bol podporený správami o zúžení zoznamu partnerov, na ktorých sa budú vzťahovať recipročné clá, ktoré vstúpia do platnosti už začiatkom apríla. Ďalším pozitívom bola aj správa, že sa firme Ant Group, vedenou Jackom Ma, podarilo vytrénovať lacnejšie AI modely, ktoré fungujú pomocou čínskych a amerických čipov, konkrétne z dielne AMD. Výrobca vzrástol o viac ako  5 %. Medzi ďalšie spoločnosti, ktoré prudko rástli boli napríklad Palantir s 4,8 %, MicroStrategy so 7 % a po 9 týždňov poklesov si Tesla pripísala takmer 10 %. Naopak, akcie James Hardie Industries sa prepadli o 18 % po oznámení akvizície výrobcu AZEK. Po minulotýždňovom prepade sa akcie spoločností zo sektora kvantovej výpočtovej techniky opäť prebrali. Poklesy nasledovali po komentároch riaditeľa Nvidie, po racionalizácií však išlo o „žart“ a záujem o sektor bol obnovený. Najväčší prírastok zaznamenali napríklad akcie IONQ a to takmer 17 %. Výnosy z 10-ročných štátnych dlhopisov vzrástli o 7 bázických bodov. Správa o uvoľnenejších clách pomohli aj európskym indexom, ktoré sa pohybovali v zelených číslach. STOXX 600 bol tesne pod 550 bodmi. Index STOXX 50 sa obchodoval nad úrovňou 5 426. Ťažobné spoločnosti Glencore, Anglo American a Antofagasta pridali približne 3 %, vďaka vyšším cenám medi. Ázia má za sebou zmiešanú seansu. Čínsky Shanghai Composite stúpol o 0,2 % a hongkonský Hang Seng o 0,9 %, ktorý profitovali z nadchádzajúceho stretnutia amerických a čínskych predstaviteľov. Japonský Nikkei 225 a Topix klesli o 0,2 %, resp. 0,5 % v dôsledku blížiaceho sa začiatku platnosti ciel. Index Kospi v Južnej Kórei ukončil deň o 0,4 % nižšie, keďže sa obvinený premiér Han Duck-soo vrátil do čela krajiny, pretože jeho obvinenia boli v rozpore so zákonom. Najnovšie sankcie voči Iránu zo strany USA pomohli cenám ropy, ktoré vzrástli o  asi 1 %. Futures na ropu Brent sa o 16:00 obchodovali na úrovni 72,30 USD a futures na ropu WTI na viac ako 69 USD. Zlato mierne kleslo na 3 013 USD, zatiaľ čo futures kontrakty mali cenu 3 046 USD.

Makroekonomické údaje

Európa – Podľa predbežných údajov HCOB Manufacturing PMI v eurozóne sa v marci 2025 vyšplhal na 48,7, čo je najviac za 26 mesiacov, oproti februárovým 47,6 a prekonal predpovede na úrovni 48,2. Výrobná produkcia vzrástla prvýkrát za dva roky a najrýchlejším tempom od mája 2022. Napriek tomuto zlepšeniu nové objednávky naďalej klesali, hoci znižovanie pracovných miest v tomto sektore sa spomalilo. Vstupné náklady rástli tlmeným tempom, ale s najprudším nárastom od vlaňajšieho augusta, zatiaľ čo výstupné ceny vzrástli po prvýkrát za sedem mesiacov.

Ázia – Podľa predbežných údajov Au Jibun Bank Manufacturing PMI v Japonsku klesol v marci 2025 na 48,3 zo 49 v predchádzajúcom mesiaci a pod trhové prognózy 49,2, čo predstavuje deviaty po sebe idúci mesiac poklesu. Najnovší výsledok tiež znamenal najprudší pokles továrenskej aktivity od marca 2024, pričom firmy zaznamenali prudší pokles výroby aj nových objednávok, a to napriek rastu zahraničného predaja po poklese v predchádzajúcom mesiaci. V dôsledku toho spoločnosti výrazne obmedzili nákupnú aktivitu a pokračovali v znižovaní svojich zásob.

USA – Maloobchodné tržby v USA sa vo februári 2025 medzimesačne zvýšili o 0,2 %, čím sa odrazili od revidovaného poklesu o 1,2 % v januári, ale výrazne zaostali za prognózami rastu o 0,6 %. Medzitým tržby bez potravinových služieb, predajcov áut, obchodov so stavebnými materiálmi a čerpacích staníc, ktoré sa používajú na výpočet HDP, vyskočili o 1 %, čím zvrátili nadol revidovaný pokles o 1 % v januári a dopadli oveľa lepšie, ako boli predpoklady rastu o 0,2 %.

Prečítané: 154x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2593865297
pred 5 dňami

Geopolitická situácia nakopla americké a európske trhy, Ázia stále v neistote

fff
pred týždňom

FedEx a Nike ťahajú Wall Street nadol, kým európske aerolínie čelia požiaru

Shutterstock_2419176145
pred týždňom

Globálna menová politika: Centrálne banky zostávajú opatrné s úrokovými sadzbami

Shutterstock_no (35)
pred týždňom

Investori očakávali rozhodnutie Fedu, čo sa odrazilo na zmiešanom vývoji na trhu

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.