Index S&P 500 zaznamenal svoj piaty nárast za sebou, pripísal si o 0,5 %.
Akciové trhy potiahol nahor rad ziskov spoločností, ktoré prekonali prognózy, a očakávania investorov týkajúce sa znižovania úrokových sadzieb v eurozóne.
Index S&P 500 zaznamenal svoj piaty nárast za sebou, pripísal si o 0,5 %.
Akciové trhy potiahol nahor rad ziskov spoločností, ktoré prekonali prognózy, a očakávania investorov týkajúce sa znižovania úrokových sadzieb v eurozóne.
Absolútna správa:
Index S&P 500 zaznamenal svoj piaty nárast za sebou a vzrástol o 0,5 %, zatiaľ čo technologicky orientovaný Nasdaq Composite vzrástol o 0,2 %. Dow Jones Industrial Average si pripísal 0,6 %.
Akciové trhy potiahol nahor rad ziskov spoločností, ktoré prekonali prognózy, a očakávania, že úrokové sadzby v eurozóne začnú od apríla postupne klesať.
Pozitívny sentiment mierne narušil gigant v oblasti elektrických vozidiel Tesla, ktorý sa prepadol o 12,1 % po tom, čo vedenie spoločnosti varovalo, že predaje jeho produktov sa tento rok bude uberať „výrazne nižším“ tempom.
Intel Corp. klesol o viac ako 11 % v pre-market obchodovaní po pochmúrnej predpovedi, ktorá tiež dostala pod tlak ďalšie technologické akcie vrátane Advanced Micro Devices Inc. a Nvidia Corp.
Naopak, akcie výrobcu luxusných doplnkov Louis Vuitton vyskočili o 10 % vďaka silnému nárastu predaja za štvrtý štvrťrok. Luxusné spoločnosti z odvetvia ako Moncler SpA a Richemont tiež zažili rally, po tom, čo stratégovia Barclays Plc zlepšili svoje odporúčania týkajúce sa európskych luxusných titulov.
Európsky index Stoxx 600 zaznamenal nárast 1,13%.
Čínske a hongkonské akcie klesli po najväčšej trojdňovej rally od roku 2022, po ochladení reakcie na nové stimulačné signály z Pekingu.
Na akciových trhoch stále prevláda optimizmus, čoho znakom je aj to, že v týždni do 24. januára investori nasmerovali 17,6 miliardy dolárov do globálnych akciových fondov.
Trhy už do veľkej miery počítajú so scenárom tzv. mäkkého pristátia americkej ekonomiky.
Zdá sa, že Fedu sa darí znižovať infláciu. Naznačujú to aj prekvapivo vysoké štvrtkové údaje o hrubom domácom produkte v krajine. Tento scenár vyzerá jednak priaznivo pre zisky firiem a prináša výhody aj pre trh s dlhopismi.
Výnos 10-ročných dlhopisov klesol o dva bázické body na 4,10 %.
Výnos 10-ročných dlhopisov Nemecka klesol o tri bázické body na 2,26 %.
Výnos 10-ročných britských dlhopisov klesol o tri bázické body na 3,95 %.
Cena ropa West Texas Intermediate klesla o 0,8 % na 76,45 USD za barel
Spotové zlato nezaznamenalo výraznejšiu zmenu.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ázia: Hlavný index spotrebiteľských cien pre oblasť Ku v Tokiu v Japonsku vzrástol v januári 2024 medziročne o 1,6 %, pričom sa spomalil z 2,1 % v decembri a dostal sa pod očakávania trhu 1,9 %.
EÚ: Firemné úvery v eurozóne vzrástli v decembri 2023 medziročne o 0,4 % na 5,15 bilióna EUR po tom, čo sa v novembri nezmenili.
US: Základný cenový index v Spojených štátoch sa v decembri medzimesačne zvýšil na 0,20 percenta z 0,10 percenta v novembri 2023.
Prečítané: 592x
Piatok, 11. apríl 2025, priniesol na akciové trhy vlnu negatívnych nálad, keď sa po celom svete rozšírili poklesy. Investori reagovali na zintenzívnené obchodné napätie medzi USA a Čínou, ako aj na čerstvé makroekonomické údaje.
Štvrtok 10. apríla 2025 sa obchodovanie na globálnych trhoch nieslo v znamení zmiešaných sentimentov, keď sa po dočasnom zmiernení obchodného napätia medzi svetovými veľmocami objavila úľava, ale dlhodobá neistota stále pretrvávala. Tento deň priniesol nové makroekonomické údaje a výkyvy akciových indexov, ktoré ovplyvnili nielen USA, ale aj Áziu a Európu.
Väčšina globálneho trhu sa aj v stredu 9.4.2025 ocitla v červených číslach, keď sa colná prestrelka medzi dvoma najväčšími veľmocami prehlbuje. Ostrá reakcia Číny na zvýšenie ciel zo strany USA na seba nenechala dlho čakať. Kým čínsky trh reagoval pozitívne, nedalo sa to povedať o zvyšku sveta a napríklad európske trhy klesli na najnižšie úrovne v tomto roku. Na to aké obchodné pravidlá sa má trh pripraviť spolu s ďalšími podnikovými správami sa pozrieme v pravidelnom dennom komentári.
K 8. aprílu 2025 prechádzajú medzinárodné trhy vývojom, ktorý je ovplyvnený rôznymi faktormi, vrátane obchodnej politiky USA pod vedením prezidenta Trumpa. Neistota týkajúca sa zavedenia nových ciel a ich potenciálnych dopadov na globálnu ekonomiku naďalej vyvoláva obavy medzi investormi, čo sa prejavuje aj na pohyboch akciových indexov.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.