Akcie nemeckej automobilky vzrástli na najvyššiu úroveň od júla 2015 po zverejnení plánov ohľadom elektromobilov.
Akcie nemeckej automobilky vzrástli na najvyššiu úroveň od júla 2015 po zverejnení plánov ohľadom elektromobilov.
Absolútna správa:
Akcie spoločnosti Volkswagen AG vzrástli najviac od historického short squeezu pred tuctom rokov po brífingoch, kde predstavila plány na nahradenie spoločnosti Tesla ako globálneho lídra v oblasti elektrických vozidiel. Kmeňové akcie spoločnosti VW dnes vzrástli až o 29 % po tom, čo spoločnosť oznámila plány na štandardizáciu kľúčových technológií v rámci svojho rozľahlého priemyselného impéria. V pondelok VW uviedol, že iba v Európe postaví šesť tovární na batérie. Cieľom VW je stať sa globálnym lídrom v oblasti elektromobilov najneskôr do roku 2025, hoci dosiahnutie tohtoročného cieľa v podobe milióna predaných elektromobilov by mohlo spoločnosť dostať pred Teslu. Zdá sa, že tieto veľké ambície si získavajú pozornosť retailových investorov, ktorí nakúpili americké akcie, o ktorých sa špekulovalo na Reddite a iných fórach sociálnych médií začiatkom tohto roka. K robustnému rastu akcií Volkswagenu prispeli aj dnešné vynikajúce hospodárske výsledky za Q4 2020, pričom tržby prekonali očakávania analytikov o 2,56 % a čistý zisk až o vyše 59 %.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Fox Corp., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 3,47 % (výkonnosť za 5 rokov: +11,57 %). Dôvodom prudkého rastu bola správa, že predseda Rupert Murdoch koncom minulého týždňa kúpil 500 000 akcií spoločnosti prostredníctvom série transakcií v cene od 41,94 do 43,01 dolárov za kus. Fox Corporation vyrába a licencuje spravodajský, športový a zábavný obsah na distribúciu prostredníctvom systémov káblovej televízie, satelitných operátorov priameho vysielania, telekomunikačných spoločností a online distribútorov videa. Fox tiež spravuje vysielacie štúdiá, divadlá, strihacie miesta, zvukové pódiá a ďalšie produkčné zariadenia.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Taiwanská spoločnosť Foxconn sa rozhoduje, či vyrábať elektromobily v USA, alebo v Mexiku. Povedal to dnes predseda správnej rady Joung Liou. Čínska vláda požiadala spoločnosť Alibaba Group Holding, aby sa zbavila svojich mediálnych aktív. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,87 %, Hang Seng +0,67 %, Nikkei 225 +0,52 %.
Podľa Európskej komisie Pfizer/BionTech dodajú v 2Q celkom 200 mil. dávok vakcíny proti ochoreniu Covid-19. Fínsky výrobca telekomunikačných zariadení Nokia plánuje v najbližších dvoch rokoch zrušiť až 10 000 pracovných miest, aby znížil náklady. Podľa inštitútu ZEW ekonomický optimizmus naďalej rastie a experti na finančných trhoch očakávajú široké zotavenie nemeckej ekonomiky. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,55 %, CAC 40 +0,32 %, DAX +0,66 %.
Maloobchodné tržby v USA poklesli vo februári medzimesačne o 3 % oproti januárovému rastu o 7,6 %. Očakával sa miernejší pokles o 0,5 %. Priemyselná výroba v USA vo februári medzimesačne poklesla o 2,2 %, odhad trhu bol +0,3 %. Podľa prieskumu Bank of America medzi správcami majetku sa prvýkrát od začiatku pandémie investori viac obávajú inflácie než rizík spojených s Covid-19. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,39 %, S&P 500 -0,16 %, NASDAQ +0,09 %.
Prečítané: 1899x
Štvrtok 10. apríla 2025 sa obchodovanie na globálnych trhoch nieslo v znamení zmiešaných sentimentov, keď sa po dočasnom zmiernení obchodného napätia medzi svetovými veľmocami objavila úľava, ale dlhodobá neistota stále pretrvávala. Tento deň priniesol nové makroekonomické údaje a výkyvy akciových indexov, ktoré ovplyvnili nielen USA, ale aj Áziu a Európu.
Väčšina globálneho trhu sa aj v stredu 9.4.2025 ocitla v červených číslach, keď sa colná prestrelka medzi dvoma najväčšími veľmocami prehlbuje. Ostrá reakcia Číny na zvýšenie ciel zo strany USA na seba nenechala dlho čakať. Kým čínsky trh reagoval pozitívne, nedalo sa to povedať o zvyšku sveta a napríklad európske trhy klesli na najnižšie úrovne v tomto roku. Na to aké obchodné pravidlá sa má trh pripraviť spolu s ďalšími podnikovými správami sa pozrieme v pravidelnom dennom komentári.
K 8. aprílu 2025 prechádzajú medzinárodné trhy vývojom, ktorý je ovplyvnený rôznymi faktormi, vrátane obchodnej politiky USA pod vedením prezidenta Trumpa. Neistota týkajúca sa zavedenia nových ciel a ich potenciálnych dopadov na globálnu ekonomiku naďalej vyvoláva obavy medzi investormi, čo sa prejavuje aj na pohyboch akciových indexov.
Svetové akciové trhy zažívajú najprudší výpredaj za posledné roky. Investori čelia kombinácii obáv z recesie, rastúceho geopolitického napätia a narastajúceho rizika obchodnej vojny. Indexy v USA, Európe aj Ázii výrazne stratili, pričom niektoré sa už nachádzajú v medveďom trhu. Očakávania, že centrálne banky budú musieť čoskoro znížiť úrokové sadzby, výrazne stúpajú. Investori hľadajú útočiská a vyčkávajú, či centrálne banky zareagujú uvoľnením menovej politiky.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.