Svetové akciové trhy zažívajú najprudší výpredaj za posledné roky. Investori čelia kombinácii obáv z recesie, rastúceho geopolitického napätia a narastajúceho rizika obchodnej vojny. Indexy v USA, Európe aj Ázii výrazne stratili, pričom niektoré sa už nachádzajú v medveďom trhu. Očakávania, že centrálne banky budú musieť čoskoro znížiť úrokové sadzby, výrazne stúpajú. Investori hľadajú útočiská a vyčkávajú, či centrálne banky zareagujú uvoľnením menovej politiky.
Absolútna správa
Investori reagujú na rastúce riziko recesie a možnú eskaláciu obchodných konfliktov. Americké akciové indexy zaznamenali výrazné oslabenie. Futures kontrakty na index S&P 500 prudko klesli a samotný index definitívne smeruje do medvedieho trhu – od svojho posledného maxima stratil už viac než 20 %. Technologický Nasdaq už v medveďom trhu je, zatiaľ čo index Dow Jones už stratil viac ako 10 % od svojho historického maxima. Na trhu zároveň narastajú očakávania, že americký Fed čoskoro zníži úrokové sadzby – podľa aktuálnych údajov obchodníci odhadujú až 54 %-tnú pravdepodobnosť zníženia už v máji. Paneurópsky index STOXX 600 oslabil o 4 % a dostal sa na najnižšiu úroveň za posledných 16 mesiacov. Pokračuje tak v negatívnom trende z minulého týždňa, keď zaznamenal pokles o 8,4 % – najhorší týždenný výkon za uplynulých päť rokov. Nemecký index DAX klesol o 4,2 %, pričom v priebehu dňa sa prepadol až o 10 %. Výrazné straty zasiahli najmä banky a priemyselné podniky – akcie Rheinmetallu klesli o 5 %, výrazné percentá stratili aj Deutsche Bank a Commerzbank. Francúzske akcie nasledovali výpredaj naprieč Európou, bez zásadných pohybov jednotlivých titulov. Britský FTSE 100 sa prepadol o 3,8 % a je na najnižšej úrovni za posledných 14 mesiacov. Akcie Barclays klesli o 9 %, HSBC stratila približne 5 %. Ázijské trhy sa takisto výrazne prepadli. Index Shanghai Composite stratil 7,3 %, čo je najhorší výkon za posledných päť rokov. Technologické akcie boli pod silným tlakom, Alibaba klesla o 18 %, Tencent o 12,5 %. Čínska štátna investičná spoločnosť Central Huijin Investment reagovala zásahom na trhu a navýšila svoje podiely v domácich firmách s cieľom zmierniť výpredaje. Japonský Nikkei odpísal takmer 9 % a dostal sa na najnižšiu úroveň za posledný jeden a pol roka. Bankový sektor v krajine klesol až o 17 % – akcie Mizuho Financial Group stratili 10,6 %, Mitsubishi UFJ Financial Group 10,2 %. V Austrálii oslabil index S&P/ASX 200 o 4,23 %. Výnimku predstavovala spoločnosť Challenger Ltd, ktorej akcie poskočili o 8,3 % po oznámení, že do firmy vstupuje japonská Dai-ichi Life Holdings.
Makroekonomické údaje a správy
USA: Výnos 10-ročných vládnych dlhopisov klesol prvýkrát od októbra 2024 pod hranicu 4 %. Zavedenie ciel zo strany Donalda Trumpa spustilo globálny výpredaj akcií a prehĺbilo obavy z recesie. Investori sa obávajú, že obchodná vojna by mohla vyvolať výrazné spomalenie hospodárstva. JP Morgan aktuálne odhaduje pravdepodobnosť globálnej recesie do konca roka na 60 %. Goldman Sachs medzičasom zvýšil svoju prognózu recesie v USA na 45 %, čo predstavuje druhé navýšenie v priebehu jedného týždňa. Trhy začínajú kalkulovať s možnosťou skorého znižovania úrokových sadzieb ako reakcie na rastúce ekonomické napätie.
Ázia: Čína zareagovala na americké clá zavedením odvetných opatrení, čím ďalej vyostrila obchodné napätie medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta. Japonsko sa medzitým snaží dohodnúť s USA na obchodnom balíčku, ktorý by zahŕňal skvapalnený zemný plyn (LNG), automobily, poľnohospodárske produkty a otázky národnej bezpečnosti. V najbližších dňoch sa očakávajú nové údaje o súčasných a predstihových indikátoroch, ktoré by naznačia vývoj japonskej ekonomiky. Výnosy japonských vládnych dlhopisov (JGB) dnes v rannom obchodovaní v Tokiu klesli v dôsledku rastúceho záujmu o bezpečné aktíva – výnos 2-ročného JGB sa znížil o 7 bázických bodov na 0,54 %.
Európa: Výnos 10-ročného nemeckého dlhopisu (Bund) klesol od stredy do pondelka o 27 bázických bodov na 2,58 %. V uplynulých týždňoch sa výnos držal nad 2,9 % v očakávaní fiškálneho impulzu zo strany nemeckej vlády. Sentiment investorov sa však výrazne zhoršil, čo sa prejavilo poklesom akciových trhov a nárastom volatility. Výnos 10-ročného britského dlhopisu (gilt) dosiahol koncom marca 4,70 %, pričom počas dňa klesol o 8 bázických bodov. V nadchádzajúcom týždni sa očakávajú dáta o HDP a priemyselnej výrobe v Spojenom kráľovstve, ktoré poskytnú bližší obraz o aktuálnej dynamike britskej ekonomiky.
Austrália: Výnos 10-ročného austrálskeho vládneho dlhopisu sa ku koncu marca nachádzal na úrovni 4,46 %, pričom v priebehu dňa klesol o 5 bázických bodov. V priebehu týždňa budú zverejnené údaje o spotrebiteľskej dôvere a podnikateľskom sentimente, ktoré napovedia viac o stave austrálskeho hospodárstva.