Emócie a psychické vypätie ovládajú dnešný trh
Emócie a psychické vypätie ovládajú dnešný trh
Absolútna správa:
Od polky februára sa na svetové trhy dostala neistota, ktorá zapríčiňuje vysokú volatilitu. K volatilite prispelo viacero faktorov, od rastu výnosov na dlhopisoch, rastu inflácie, nadhodnotenia technologického sektoru alebo očakávania investorov v neprežitý rast svojich akcií, pomalé očkovanie na svetovej úrovni, až po problémy v Suezskom prieplave. Trh sa aktuálne zmieta v emocionálnych náladách a preto vidíme veľa akciových titulov, ktoré korigujú svoju hodnotu až v desiatkach percent. Je pravda, že začiatok roka bol veľmi pozitívny a trhy lámali svoje rekordy. Osobne vítam zdravú korekciu po silných rastoch, avšak aktuálne cítiť na trhoch veľa psychického vypätia. Indexy sa za jeden deň vedia dostáť z – 1% na + 1% a v záverečnej fáze sa opäť prepadnú. Takáto volatilita nie je vôbec bežná a preto si investori vyberajú zisky a snažia sa urobiť rotáciu svojho portfólia do hodnotových akcií. Tie si v posledných týždňoch držali svoju cenu a niektoré rástli. Bude veľmi zaujímavé sledovať kedy a čo investorov upokojí a trhy sa opäť stabilizujú.
Investori zarobili na:
Spoločnosti BOEING, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o viac ako 2,3 % (výkonnosť za 5 rokov: 91,41 %). Spoločnosť sa zaoberá výrobou lietadiel a rôznych komponentov, aj do vojenských projektov alebo vesmíru. Dnes si akcii prilepšili vďaka pozitívnej správe o objednávke 100 lietadiel od aerolínii Southwest.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Akcie spoločnosti Nomura, významnej Japonskej banky dnes výrazne korigovali v obchodnej fáze o 15,66 %, po zverejnení straty na amerických obchodoch. Čínska vláda vyzýva západné spoločnosti aby nepolitikárčili na prerušovaní odberu bavlny z ich krajiny kvôli afére v oblasti Sin tiang, kde malo dochádzať k nedodržiavaniu ľudských práv. Japonska automobilka Toyota otvorila svoj nový a prvý závod na výrobu vodíkových čerpacích staníc a vyzvala vládu aby začala takéto projekty podporovať. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 + 0,18 %, Hang Seng + 0,01 %, Nikkei 225 + 0,71 %.
Španielska vláda ide zaviesť 4 dňový pracovný týždeň, zatiaľ pôjde o niekoľko spoločností, kde sa tento projekt otestuje bez zmeny mzdy pre pracovníkov. Vláda tým chce skvalitniť život obyvateľom a zlepšiť ich psychickú kondíciu. Taliansko pravdepodobne znižuje svoj odhad rastu ekonomiky na tento rok na 4,1 % a nasledujúci odhaduje úroveň 4,3 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 + 0,42 %, CAC 40 + 0,45 %, DAX + 0,47 %.
Southwest Airlines pravdepodobne očakáva oživenie leteckej dopravy a objednala si od Boeingu 100 lietadiel 737 Max a získala opciu na ďalších 155. Joe Biden americký prezident plánuje na 22. a 23. apríl klimatický samit so 40 štátnikmi, medzi ktorými má byť aj ruský a čínsky prezident. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones + 0,30 %, S&P 500 + 0,01 %, NASDAQ – 0,60 %.
Prečítané: 1923x
Štvrtok 10. apríla 2025 sa obchodovanie na globálnych trhoch nieslo v znamení zmiešaných sentimentov, keď sa po dočasnom zmiernení obchodného napätia medzi svetovými veľmocami objavila úľava, ale dlhodobá neistota stále pretrvávala. Tento deň priniesol nové makroekonomické údaje a výkyvy akciových indexov, ktoré ovplyvnili nielen USA, ale aj Áziu a Európu.
Väčšina globálneho trhu sa aj v stredu 9.4.2025 ocitla v červených číslach, keď sa colná prestrelka medzi dvoma najväčšími veľmocami prehlbuje. Ostrá reakcia Číny na zvýšenie ciel zo strany USA na seba nenechala dlho čakať. Kým čínsky trh reagoval pozitívne, nedalo sa to povedať o zvyšku sveta a napríklad európske trhy klesli na najnižšie úrovne v tomto roku. Na to aké obchodné pravidlá sa má trh pripraviť spolu s ďalšími podnikovými správami sa pozrieme v pravidelnom dennom komentári.
K 8. aprílu 2025 prechádzajú medzinárodné trhy vývojom, ktorý je ovplyvnený rôznymi faktormi, vrátane obchodnej politiky USA pod vedením prezidenta Trumpa. Neistota týkajúca sa zavedenia nových ciel a ich potenciálnych dopadov na globálnu ekonomiku naďalej vyvoláva obavy medzi investormi, čo sa prejavuje aj na pohyboch akciových indexov.
Svetové akciové trhy zažívajú najprudší výpredaj za posledné roky. Investori čelia kombinácii obáv z recesie, rastúceho geopolitického napätia a narastajúceho rizika obchodnej vojny. Indexy v USA, Európe aj Ázii výrazne stratili, pričom niektoré sa už nachádzajú v medveďom trhu. Očakávania, že centrálne banky budú musieť čoskoro znížiť úrokové sadzby, výrazne stúpajú. Investori hľadajú útočiská a vyčkávajú, či centrálne banky zareagujú uvoľnením menovej politiky.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.