Zriedkavé vedľajšie účinky vyvolávajú obavy z ďalšej vakcíny. Rozhodnutie pravdepodobne naruší úsilie o urýchlenie očkovania.
Zriedkavé vedľajšie účinky vyvolávajú obavy z ďalšej vakcíny. Rozhodnutie pravdepodobne naruší úsilie o urýchlenie očkovania.
Absolútna správa:
Americkí zdravotníci požiadali o okamžité prerušenie používania jednorazovej vakcíny od spoločnosti Johnson & Johnson proti Covid-19 po tom, čo sa u šiestich žien, ktoré ju dostali, vyvinula zriedkavá a závažná forma krvných zrazenín. Toto rozhodnutie prichádza v čase, keď sa v USA zrýchľuje očkovacie úsilie a súčasne stredozápad štátov postihuje zhoršujúce sa ohnisko spôsobené rôznymi variantmi koronavírusu. Je pravdepodobné, že táto správa zvýši obavy z vakcín na celom svete po tom, čo podobné problémy spôsobili oneskorenie v distribúcii vakcíny spoločnosti AstraZeneca. V USA bolo podaných viac ako 6,8 milióna dávok jednorazovej vakcíny J&J do pondelka. Očkovaní pred mesiacom sú vystavení nízkemu riziku komplikácií, ale ľudia, ktorí ich dostali za posledných pár týždňov, by mali dávať pozor na bolesti hlavy, nôh, brucha a dýchavičnosť, uviedla Anne Schuchat, hlavná zástupkyňa riaditeľa Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb. Spoločnosť Johnson & Johnson sa rozhodla proaktívne oddialiť zavedenie svojej vakcíny proti Covid-19 v Európe.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Tesla Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o +8,63 % (výkonnosť za 5 rokov: +1390,04 %). Dôvodom prudkého rastu bola správa, že sa Elon Musk údajne pokúsil angažovať Herberta Diessa z automobilky Volkswagen ako generálneho riaditeľa spoločnosti Tesla. Spoločnosť Tesla navrhuje, vyrába a predáva vysoko výkonné elektrické vozidlá a komponenty hnacej sústavy elektrických vozidiel. Spoločnosť vlastní svoju predajnú a servisnú sieť a predáva komponenty elektrického pohonu iným výrobcom automobilov. Tesla pôsobí na celom svete.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Čínsky štátny úrad pre reguláciu trhu varoval cez 30 internetových spoločností, aby prestali používať zakázané praktiky. Napríklad nútiť obchodníkov, aby používali výhradne jednu platformu. Vývoz z Číny pokračoval v marci v silnom raste (+30,6 % medziročne) vďaka oživeniu globálneho dopytu v reakcii na postup v očkovaní proti Covidu-19. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,16 %, Hang Seng +0,15 %, Nikkei 225 +0,72 %.
Britská ekonomika vo februári poklesla o 7,8 % medziročne a na medzimesačnej báze vzrástla o 0,4 %. V obidvoch prípadoch ide o horšie ako očakávané výsledky. Obchod medzi Britániou a EÚ sa po januárovom prepade spôsobenom novými pravidlami obchodu vo februári zotavil. Vývoz z Británie do EÚ sa zvýšil o 46,6 % po januárovom prepade o 42 %. Dovoz z EÚ tiež vzrástol, aj keď pomalšie. Nemecký ekonomický sentiment podľa inštitútu ZEW klesol v apríli z 76,6 na 70,7 bodov. Očakával sa však rast na hodnotu 79 bodov. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,13 %, CAC 40 +0,36 %, DAX +0,13 %.
Spotrebiteľská inflácia USA v marci medziročne vzrástla z 1,7 % na 2,6 % oproti odhadu na úrovni 2,5 %. JPMorgan označuje geopolitiku za dôvod predaja mien krajín z rozvíjajúcich sa trhov. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,20 %, S&P 500 +0,33 %, NASDAQ +1,05 %.
Prečítané: 1383x
Obchodovanie bolo dnes zmiešané, keďže náladu investorov ovplyvňovali údaje z trhu práce a hospodárske výsledky Nvidie. Tie boli lepšie ako sa očakávalo, rozvírili však obavy o možné spomalenie v sektore umelej inteligencie, zatiaľ čo spoločnosť Snowflake prudko vzrástla vďaka správam o fúzii a silným prognózam. Ceny energií a drahých kovov medzitým zaznamenali mierny nárast v dôsledku zvýšeného napätia medzi Ruskom a Ukrajinou.
Dnešné obchodovanie sa nesie v očakávaní hospodárskych výsledkov Nvidie, ktoré budú zverejnené po zatvorení trhu. Trhy ovplyvňovalo aj zvýšená eskalácia ukrajinsko-ruského konfliktu. V komentári sa pozrieme tiež na hospodárske výsledky ďalších spoločností a na pohyby na komoditnom trhu.
V dennom komentári z 19. novembra 2024 sa zameriame na pohyby globálnych trhov, kde americké indexy zaznamenali pokles, zatiaľ čo firmy Walmart a Medtronic zlepšili svoje výhľady. Pozrieme sa aj na reakcie ázijských a európskych trhov na geopolitické napätie a na dôležité makroekonomické správy, ktoré ovplyvňujú svetovú ekonomiku.
Globálne trhy v pondelok 18. novembra 2024 vykazujú neistotu, pričom investori čakajú na kľúčové ekonomické údaje, ktoré by mohli ovplyvniť ich ďalší vývoj. Zároveň, medzi komoditami zaznamenalo zlato historický pokles, čo vyvolalo pozornosť analytikov.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.