Zriedkavé vedľajšie účinky vyvolávajú obavy z ďalšej vakcíny. Rozhodnutie pravdepodobne naruší úsilie o urýchlenie očkovania.
Zriedkavé vedľajšie účinky vyvolávajú obavy z ďalšej vakcíny. Rozhodnutie pravdepodobne naruší úsilie o urýchlenie očkovania.
Absolútna správa:
Americkí zdravotníci požiadali o okamžité prerušenie používania jednorazovej vakcíny od spoločnosti Johnson & Johnson proti Covid-19 po tom, čo sa u šiestich žien, ktoré ju dostali, vyvinula zriedkavá a závažná forma krvných zrazenín. Toto rozhodnutie prichádza v čase, keď sa v USA zrýchľuje očkovacie úsilie a súčasne stredozápad štátov postihuje zhoršujúce sa ohnisko spôsobené rôznymi variantmi koronavírusu. Je pravdepodobné, že táto správa zvýši obavy z vakcín na celom svete po tom, čo podobné problémy spôsobili oneskorenie v distribúcii vakcíny spoločnosti AstraZeneca. V USA bolo podaných viac ako 6,8 milióna dávok jednorazovej vakcíny J&J do pondelka. Očkovaní pred mesiacom sú vystavení nízkemu riziku komplikácií, ale ľudia, ktorí ich dostali za posledných pár týždňov, by mali dávať pozor na bolesti hlavy, nôh, brucha a dýchavičnosť, uviedla Anne Schuchat, hlavná zástupkyňa riaditeľa Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb. Spoločnosť Johnson & Johnson sa rozhodla proaktívne oddialiť zavedenie svojej vakcíny proti Covid-19 v Európe.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Tesla Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o +8,63 % (výkonnosť za 5 rokov: +1390,04 %). Dôvodom prudkého rastu bola správa, že sa Elon Musk údajne pokúsil angažovať Herberta Diessa z automobilky Volkswagen ako generálneho riaditeľa spoločnosti Tesla. Spoločnosť Tesla navrhuje, vyrába a predáva vysoko výkonné elektrické vozidlá a komponenty hnacej sústavy elektrických vozidiel. Spoločnosť vlastní svoju predajnú a servisnú sieť a predáva komponenty elektrického pohonu iným výrobcom automobilov. Tesla pôsobí na celom svete.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Čínsky štátny úrad pre reguláciu trhu varoval cez 30 internetových spoločností, aby prestali používať zakázané praktiky. Napríklad nútiť obchodníkov, aby používali výhradne jednu platformu. Vývoz z Číny pokračoval v marci v silnom raste (+30,6 % medziročne) vďaka oživeniu globálneho dopytu v reakcii na postup v očkovaní proti Covidu-19. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,16 %, Hang Seng +0,15 %, Nikkei 225 +0,72 %.
Britská ekonomika vo februári poklesla o 7,8 % medziročne a na medzimesačnej báze vzrástla o 0,4 %. V obidvoch prípadoch ide o horšie ako očakávané výsledky. Obchod medzi Britániou a EÚ sa po januárovom prepade spôsobenom novými pravidlami obchodu vo februári zotavil. Vývoz z Británie do EÚ sa zvýšil o 46,6 % po januárovom prepade o 42 %. Dovoz z EÚ tiež vzrástol, aj keď pomalšie. Nemecký ekonomický sentiment podľa inštitútu ZEW klesol v apríli z 76,6 na 70,7 bodov. Očakával sa však rast na hodnotu 79 bodov. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,13 %, CAC 40 +0,36 %, DAX +0,13 %.
Spotrebiteľská inflácia USA v marci medziročne vzrástla z 1,7 % na 2,6 % oproti odhadu na úrovni 2,5 %. JPMorgan označuje geopolitiku za dôvod predaja mien krajín z rozvíjajúcich sa trhov. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,20 %, S&P 500 +0,33 %, NASDAQ +1,05 %.
Prečítané: 1508x
Štvrtok 10. apríla 2025 sa obchodovanie na globálnych trhoch nieslo v znamení zmiešaných sentimentov, keď sa po dočasnom zmiernení obchodného napätia medzi svetovými veľmocami objavila úľava, ale dlhodobá neistota stále pretrvávala. Tento deň priniesol nové makroekonomické údaje a výkyvy akciových indexov, ktoré ovplyvnili nielen USA, ale aj Áziu a Európu.
Väčšina globálneho trhu sa aj v stredu 9.4.2025 ocitla v červených číslach, keď sa colná prestrelka medzi dvoma najväčšími veľmocami prehlbuje. Ostrá reakcia Číny na zvýšenie ciel zo strany USA na seba nenechala dlho čakať. Kým čínsky trh reagoval pozitívne, nedalo sa to povedať o zvyšku sveta a napríklad európske trhy klesli na najnižšie úrovne v tomto roku. Na to aké obchodné pravidlá sa má trh pripraviť spolu s ďalšími podnikovými správami sa pozrieme v pravidelnom dennom komentári.
K 8. aprílu 2025 prechádzajú medzinárodné trhy vývojom, ktorý je ovplyvnený rôznymi faktormi, vrátane obchodnej politiky USA pod vedením prezidenta Trumpa. Neistota týkajúca sa zavedenia nových ciel a ich potenciálnych dopadov na globálnu ekonomiku naďalej vyvoláva obavy medzi investormi, čo sa prejavuje aj na pohyboch akciových indexov.
Svetové akciové trhy zažívajú najprudší výpredaj za posledné roky. Investori čelia kombinácii obáv z recesie, rastúceho geopolitického napätia a narastajúceho rizika obchodnej vojny. Indexy v USA, Európe aj Ázii výrazne stratili, pričom niektoré sa už nachádzajú v medveďom trhu. Očakávania, že centrálne banky budú musieť čoskoro znížiť úrokové sadzby, výrazne stúpajú. Investori hľadajú útočiská a vyčkávajú, či centrálne banky zareagujú uvoľnením menovej politiky.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.