V dnešnom komentári sa tradične pozrieme na hodnoty svetových indexov ako aj komodít. Okrem iného, Ministerstvo spravodlivosti v USA vyhlásilo, že Boeing porušil dohodu, ktorá bola uzavretá ako vyrovnanie po smrteľných haváriách v rokoch 2018 a 2019. V rámci makroekonomických dát dnes v USA vychádzali aj údaje spotrebiteľských cien, ktoré sa mierne zvýšili, čo ponúka investorom dôveru v zníženie sadzieb.
Absolútna správa
Hlavné akciové indexy otvorili dnešný obchodný deň na nasledovných úrovniach. Index S&P 500 na úrovni 5 275,03, technologický Nasdaq na 16 601 a Dow Jones na 39 615 bodoch. Index MSCI All Country World predĺžil svoju najdlhšiu sériu rastu od januára. Čínsky index Shanhai Composite klesol na úroveň 3 120, naopak japonský Nikkei 225 jemne vzrástol a uzavrel dnešné obchodovanie na úrovni 38 386. Rovnako vzrástol aj širší index Topix na úroveň 2 731. STOXX 50 aj STOXX 600 mierne zvýšili zisky a dosiahli nové rekordné úrovne.
V rámci európskeho trhu, spoločnosť Experian vzrástla o 8,7%, keď zverejnila zisky. Pokles zaznamenal Burberry Group a to kvôli prepadu tržieb, čo negatívne vplývalo na sektor spotrebného tovaru. Prepad o 5% zaznamenali akcie banky ABN Amro Bank, po tom čo zverejnili nezmenené usmernenia. Európa môže aj naďalej profitovať z potenciálneho zníženia sadzieb, keďže podľa guvernéra Bank of France by sa tak mohlo stať už budúci mesiac. Ázijský ukazovateľ benchmarkov uzavrel na 2-ročnom maxime so spoločnosťou TSMC na čele rastu. Japonské akcie uzavreli bez väčších zmien, naopak v Číne akcie klesli. Hongkonské trhy boli dnes kvôli sviatku zatvorené. Šialenstvo okolo meme-akcií sa jemne ochladilo, čo spôsobilo pokles akcií GameStop a AMC Entertainment v premarkete. Akcie leteckej spoločnosti Boeing rovnako klesli, keďže americké Ministerstvo spravodlivosti vyhlásilo, že spoločnosť porušila dohodu, ktorá ich chránila pred trestným stíhaním 2 smrteľných nehôd. Futures kontrakty na meď na newyorskej burze vzrástli na rekordnú hodnotu, pričom sa tak stalo po krátkodobom výpredaji. Vďaka vyšším cenám medi, ktoré posilnili akcie ťažobných spoločností, európsky referenčný index dosiahol nový rekord. Zlato predĺžilo zisky a nachádza sa na úrovni približne 2 364 USD za uncu. Spomedzi ostatných komodít sa futures na ropu obchoduje na hodnotách 81 USD v prípade ropy Brent a na 76 USD v prípade ropy WTI. Okrem toho Medzinárodná energetická agentúra znížila svoju prognózu rastu dopytu na rok 2024. Výnosy amerických štátnych pokladničných dlhopisov sa znížili o 3 bázické body.
Makroekonomické dáta a správy
Ázia – Juan vzrástol, čo ovplyvnilo meny citlivé na čínsku ekonomiku ako napríklad austrálsky dolár či thajský bath, keďže vyšli správy o tom, že sa čínska vláda snaží zachrániť realitný trh odkúpením nepredaných domov.
Európa – Počet zamestnaných osôb v eurozóne vzrástol v 1. štvrťroku o 0,3 % v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom na 169,8 milióna, čo je rovnaké tempo rastu ako v predchádzajúcom štvrťroku a je v súlade s odhadmi trhu. Priemyselná produkcia v eurozóne sa v marci medziročne znížila o 1 % po revidovanom prepade o 6,3 % v predchádzajúcom mesiaci a v porovnaní s trhovými odhadmi poklesu o 1,2 %. HDP eurozóny medziročne vzrástlo o 0,4 %.
USA – Ročná miera jadrovej inflácie spotrebiteľských cien, ktorá nezahŕňa potraviny a energie, sa v apríli znížila na trojročné minimum 3,6 % z 3,8 % v predchádzajúcom mesiaci, čo zodpovedá prognózam trhu. Spotrebiteľské ceny sa v apríli medzimesačne zvýšili o 0,3 %, čo je o niečo menej ako 0,4 % v každom z predchádzajúcich dvoch mesiacov a pod prognózami 0,4 %.