Na konci týždňa, 21. februára 2025, môžeme pozorovať odlišný vývoj finančných trhov naprieč svetom. Zatiaľ čo akcie v USA zostávajú tlmené, v Ázii a Európe došlo k nárastom, ktoré boli podporené silnými výsledkami spoločnosti Alibaba, ako aj očakávaniami ohľadom predčasných parlamentných volieb v Nemecku.
Absolútna správa
V piatok na začiatku obchodovania boli americké akcie zmiešané po tom, čo väčšina indexov uzavrela štvrtok v červených číslach. Pri následnom otvorení sa so stratou stretli S&P 500 (- 0,06 %) a aj Dow Jones (- 0,81), no Nasdaq Composite si pripísal cez noc 0,22 %. Optimistické výhľady kapitálových trhov boli tlmené obavami z obchodného napätia a geopolitickej neistoty. Navyše, zhoršené výhľady predajov od Walmartu zvýšili pochybnosti o zdraví amerických spotrebiteľov. Momentálne sa verejnosť sústredí aj na februárové údaje o obchodnej aktivite v USA, ktoré by mohli naznačiť, ako sa firmám darilo počas prvého mesiaca po Trumpovom návrate do Bieleho domu. Okrem toho, akcie spoločnosti Block klesli v predmarketovom obchodovaní o 8,92 % po zverejnení slabších príjmov. V rámci komoditný sektora pokleslo zlato z historických maxím, aj keď jeho hodnota ostala na pozitívnej úrovni, čo bolo podporené medzinárodnou tenziou a oslabovaním dolára. Ropa zas v piatok klesla do záporných čísel, no smerovala k týždennému zisku vďaka prerušeným dodávateľským reťazcom v Rusku a poklesu zásob benzínu v USA. Počas toho, ako sa obchodovanie na Wall Street pomaly rozbiehalo sa ázijskí investori tešili zo sérii ziskov. Akcie v Hongkongu totiž dosiahli trojročné maximum, pričom index Hang Seng vzrástol o 3,99 %, ktorý bol poháňaný nárastom akcií Alibaba o 14,56 % po silných ziskoch. Vyššie sa taktiež uzavreli čínsky CSI 300 (+ 1,26 %) a japonský Nikkei 225 (+ 0,26 %), hoci austrálsky S&P/ASX 200 klesol o 0,32 %. Mimo iného obchodníci sledujú vývoj japonského jenu, ktorý sa posilnil na dvojmesačné maximum uprostred očakávaní ďalšieho zvyšovania sadzieb zo strany Bank of Japan. Vzhľadom na optimistickú náladu na kapitálových trhoch v Ázii sa aj v Európe pohybovali indexy v rastúcom trende. O 15:20 SEČ dosahoval širokospektrálny STOXX 600 profit 0,53 %, kým analytici Barclays poukázali na dôležitosť prichádzajúcich predčasných volieb v Nemecku. Predpokladá sa, že výsledky môžu viesť ku koalícii, ktorá by mohla podporiť nemeckú ekonomiku, najmä ak by umožnila reformu „dlhovej brzdy“, čo by uvoľnilo fiškálnu politiku.
Makroekonomické údaje a správy
USA: V piatok sa výnosy amerických štátnych dlhopisov pohli mierne smerom nadol, keď výnosy 10-ročných dlhopisov klesli na 4,495 % a 2-ročných na 4,262 %. Kľúčové pre ďalší vývoj bude zverejnenie údajov o predaji domov a obchodnej aktivite v USA. Navyše predstavitelia Fedu, vrátane guvernéra Philipa Jeffersona, vyjadrili obavy o možný rast cien a upozornili, že monetárna politika by mala zostať reštriktívna.
Ázia: V Ázii sa aktuálne odohrávajú zaujímavé pohyby, ktoré odrážajú silné rozdiely v tempe rastu a inflácie v rôznych štátoch. Japonská jadrová inflácia vzrástla na 3,2 %, čo je najvyššia úroveň za 19 mesiacov, a očakáva sa ďalšie zvýšenie úrokových sadzieb Bank of Japan. Taktiež súkromný sektor v krajine vo februári rástol najrýchlejšie za päť mesiacov, ťahaný službami napriek zaostávajúcej výrobe. V Indii súkromný sektor zaznamenal najrýchlejší rast za posledných šesť mesiacov, a to vďaka expanzii služieb a silnému medzinárodnému dopytu. Čo sa týka inflácie nákladov v Indii, došlo k spomaleniu, zatiaľ čo ich podnikateľský sentiment dosiahol najvyššiu úroveň od novembra 2024. V Malajzii zas inflácia zostala stabilná na úrovni 1,7 % popritom, ako ceny bývania a energií rástli pomalšie, a ceny potravín a nápojov sa spomalili na 2,5 %.
Európa: V Európe sa vyskytujú zmiešané ekonomické trendy. Vo februári zaznamenal francúzsky súkromný sektor hlboký pokles, predovšetkým v službách, čím sa dospelo k najväčšiemu prepadu zamestnanosti od augusta 2020. V Británii maloobchodné tržby vzrástli o 1,7 %, čo je najrýchlejší rast za osem mesiacov, hlavne vďaka nárastu predaja potravín. Nemecko naopak hlásilo zrýchlenie rastu súkromného sektora, pričom služby pokračovali v expanzii a výroba mierne poklesla. V Taliansku inflácia stúpla na 1,5 %, najvyššiu úroveň za 15 mesiacov v dôsledku vyšších cien energií.