Trhy po celom svete reagujú na aktuálny ekonomický vývoj, pričom každý región vykazuje iné trendy. V najnovšom dennom komentári vám priblížime situáciu v USA, Ázii a Európe, a to, ako sa rôzne faktory, ako inflácia, obchodné napätie a makroekonomické údaje, odrážajú v cenách akcií, komodít a kryptomien.
Absolútna správa
28. novembra 2024 zostáva Wall Street zatvorený z dôvodu štátneho sviatku v Spojených štátoch, Dňa vďakyvzdania. Počas predchádzajúceho obchodovania americké akcie klesli, keď investori po novembrových ziskoch znížili riziko. Napriek tomu, že objem obchodov bol nižší počas stredy, tak Dow a S&P 500 dosiahli historické maximá, následne sa však uzavreli so stratou 0,31 % a 0,38%. Rovnako aj index Nasdaq Composite stratil, a to 0,60 %. Slabšia výkonnosť Nasdaq bola spôsobená výberom ziskov z technologických akcií, ako Nvidia a Meta. Trhy reagovali aj na údaje o inflácii (PCE), ktoré boli v súlade s očakávaniami. V Ázii akcie vo štvrtok klesli po vzore USA, pričom čínsky index CSI 300 sa znížil o 0,4 %, hongkonský Hang Seng stratil 1,2 %, a juhokórejský KOSPI zostal prakticky nezmenený, hoci juhokórejská centrálna banka prekvapivo znížila úrokové sadzby. Naopak japonské akcie vzrástli, keďže Nikkei 225 stúpol o 0,6 %. Na druhú stranu investičný sentiment zostáva slabý aj vzhľadom na hrozbu obnovenia obchodnej vojny medzi USA a Čínou. Odbáčajúc od zvyšku sveta sa európske akcie 28. novembra ocitli v zelených číslach. Širokospektrálny index Stoxx 600 vykazoval o 15:15 SEČ nárast o 0,51 %. Francúzsky index CAC 40 stúpol o 0,75 %, napriek rastúcej politickej neistote v krajine, a nemecký DAX si pripísal 0,78 %. S nárastom sa predstavili aj akcie britskej poisťovne Direct Line, ktoré vyskočili o 45 % po odmietnutí ponuky na prevzatie od Avivy. Medzitým na komoditnom trhu vzrástli ceny ropy po obvinení libanonskej skupiny Hizballáh z porušenia prímeria, čo vyvolalo obavy o stabilitu na Blízkom východe. Futures na ropu Brent a WTI sa zvýšili o 0,43 % a 0,29 %. Zároveň OPEC+ odložil stretnutie na 5. decembra, čo vyvolalo špekulácie o predĺžení zníženia produkcie. Okrem toho cena bitcoinu sa pohybovala na hranici 96 000 USD, podporená očakávaniami, že nová Trumpova administratíva bude favorizovať virtuálne meny.
Makroekonomické údaje a správy
USA: V októbri inflácia v USA podľa indexu PCE vzrástla na 2,3 %, kým jadrová inflácia dosiahla 2,8 %. Ceny služieb vzrástli o 0,4 %, ceny tovarov klesli o 0,1 %. Spotrebiteľské výdavky rástli o 0,4 % a príjmy o 0,6 %. Fed plánuje zníženie úrokových sadzieb, zatiaľ čo pravdepodobnosť zníženia v decembri je 66 %. Inflácia stále predstavuje výzvu, najmä pre domácnosti s nižšími príjmami.
Ázia: V Ázii sa očakáva, že Kórejská centrálna banka ponechá úrokové sadzby nezmenené na úrovni 3,25 %, čo bude mať vplyv na hospodársku aktivitu v regióne. V Malajzii ceny výrobcov v októbri klesli o 2,4 %, keď najväčší pokles zaznamenali ceny ťažby a priemyselnej výroby, avšak ceny v poľnohospodárstve vzrástli o 13,8 %.
Austrália: V treťom štvrťroku 2024 vzrástla hodnota stavebných prác v Austrálii o 1,6 % na 73,344 miliardy AUD, čo prekonalo očakávania. Medziročne to predstavuje nárast o 3,2 %. Bytová výstavba sa zvýšila o 1,8 % medzimesačne, zatiaľ čo nebytová výstavba klesla o 1,0 %. Hodnota nových kapitálových výdavkov vzrástla o 1,1 % na 43,838 miliardy AUD, prekonávajúc očakávania, s investíciami do zariadení a strojov rastúcimi o 1,1 % medzimesačne a o 3,4 % medziročne.
Európa: V novembri 2024 vzrástla ekonomická dôvera v eurozóne na 95,8 bodu, podporená zlepšením nálady medzi priemyselnými manažérmi a maloobchodníkmi, hoci dôvera v službách a medzi spotrebiteľmi klesla. Úvery eurozóny súkromnému sektoru vzrástli o 1,6 %, pričom úvery domácnostiam rástli o 0,8 % a úvery nefinančným spoločnostiam o 1,2 %. Peňažný agregát M3 vzrástol o 3,4 %, čo naznačuje stabilný rast pohľadávok a peňažnej zásoby.