pred dňom

Trhy pod tlakom: údaje o pracovných miestach, colné hrozby a politická neistota

Shutterstock_1046000815

V dennom komentári z 2. decembra 2024 vám prinášame prehľad aktuálnych faktorov ovplyvňujúcich globálne trhy, od očakávaných ekonomických údajov zo Spojených štátov cez reakciu Kanady na hrozby ciel až po politickú krízu vo Francúzsku.

Absolútna správa

Hlavné indexy v USA vstúpili do posledného kalendárneho mesiaca v roku 2024 so zmiešanými pohybmi, keďže Nasdaq Compostie a Dow Jones vzrástli cez víkend o 0,19 % a 0,03 %, hoci S&P 500 klesol o 0,47 %. Na trhy momentálne vplývajú očakávania ohľadom dôležitej správy o pracovných miestach v Spojených štátoch, ktoré bude zverejnené tento piatok a poskytnú informácie o stave ekonomiky krajiny. Pred decembrovým zasadnutím Fedu sa investori taktiež zameriavajú na komentáre jeho predstaviteľov, vrátane predsedu Jeromea Powella. Kanada zároveň reaguje na hrozbu amerických ciel zo strany Donalda Trumpa a plánuje posilniť hraničné kontroly. Pred samotným otvorením Wall Street sa ázijsko-pacifické trhy v pondelok uzavreli prevažne vyššie. Austrálsky ASX 200 dosiahol nové rekordné maximum, pričom vzrástol o 0,14 % na 8 447,9 bodov. Japonský Nikkei 225 vzrástol o 0,8 % a širší Topix o 1,27 %. Trhy v Hongkongu a pevninskej Číne tiež zaznamenali zisky, s Hang Seng, ktorý si pripísal 0,65 % a CSI 300, ktorý získal 0,79 %. Naopak, juhokórejské trhy, vrátane indexu Kospi, zaznamenali mierny pokles, v dôsledku čoho klesol Kosdaq o 0,35 % na 23-mesačné minimum. V Európe sa zas trhy pohybovali v zelených číslach, keď o 15:15 SEČ vykazoval miestny index Stoxx 600 zisk 0,54 %. Rovnako sa zvýšil aj londýnsky FTSE 100 o 0,27 % a  nemecký DAX o 1,25 %, zatiaľ čo francúzsky CAC 40 kolísal od záporných po kladné hodnoty. Medzi jednotlivými spoločnosťami klesli akcie výrobcu Jeep, Stellantis, o 9 % po rezignácii generálneho riaditeľa Carlosa Tavaresa kvôli rozdielnym názorom s predstavenstvom a problémom s klesajúcimi predajmi a vysokými zásobami v USA. Medzitým na menovom trhu došlo k oslabeniu eura voči americkému doláru z dôvodu politickej neistote vo Francúzsku, kde hrozí kolaps vlády. Na komoditnom trhu priebežne vzrástli ceny ropy o viac než 1 % vďaka silnej čínskej výrobnej aktivite a napätiu na Blízkom východe, kde Izrael obnovil útoky na Libanon. Na druhú stranu OPEC+ zvažuje odloženie zvýšenia produkcie ropy, kým agentúra Reuters očakáva, že cena ropy Brent v roku 2025 dosiahne priemernú hodnotu 74,53 USD za barel.

Makroekonomické údaje a správy

USA:  Výnosy amerických štátnych dlhopisov mierne vzrástli popritom, ako investori očakávajú dôležité údaje o pracovnom trhu a výrobe. Výnos 10-ročného dlhopisu vzrástol na 4,207 % a 2-ročného na 4,192 %. Kľúčové budú údaje o pracovnej sile, vrátane októbrového prieskumu voľných pracovných miest a novembrovej správy, ktorá by mala ukázať nárast o 177 500 pracovných miest a nárast nezamestnanosti na 4,2 %.

Ázia:  V Ázii pokračoval rast výroby v novembri, pričom v Indii sa tempo expanzie zmiernilo v dôsledku pomalšieho nárastu objednávok a inflačných tlakov, hoci výrobný sektor naďalej rástol. Výrobný index klesol na 56,5, zatiaľ čo nové exportné objednávky rástli najrýchlejšie za posledné štyri mesiace. V Číne výrobné PMI vzrástlo na 51,5, čo naznačuje silný rast podporený vyššími objednávkami a oživením exportu. V Thajsku bol sektor výroby tiež v expanzii, s hodnotou PMI 50,2, podporenou rastom produkcie a zamestnanosti, aj napriek tomu, že nové objednávky stagnovali.

Austrália: V Austrálii vzrástli maloobchodné tržby v októbri o 0,6 %, čím prekonali očakávania. Rovnako aj tržby v potravinách a tovare pre domácnosť zaznamenali pozitívny rast. Avšak prevádzkové zisky austrálskych spoločností klesli v 3. štvrťroku 2024 o 4,6 %, čo nebolo v súlade s očakávaniami, a to aj napriek rastu miezd o 1,2 %. Počet stavebných povolení vzrástol o 4,2 %, čo prekonalo predikcie, kým hodnota obytnej výstavby vzrástla o 3,2 %, ale hodnota nebytových budov klesla o 13,4 %.

Európa: V novembri pokračoval pokles výroby v eurozóne, pretože index nákupných manažérov klesol na 45,2, najmä v Nemecku, Francúzsku a Taliansku, aj keď výrobcovia zostali optimistickí ohľadom budúceho rastu. Miera nezamestnanosti v eurozóne v októbri zostala stabilná na 6,3 %, čo je nižšie než minulý rok, s poklesom nezamestnaných o 411 000, no nezamestnanosť mladých ľudí vzrástla na 15,0 %.

Prečítané: 130x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_no (10)
pred 14 hodinami

Západné trhy sa nachádzajú v červených číslach, kým ázijské a európske v zelených

Shutterstock_noo
pred 4 dňami

Koniec novembra prináša nárast v USA, pokles v Kórei a vyjadrenia národných bánk

Shutterstock_no (8)
pred 5 dňami

Trhy reagujú na pokles na Wall Street a slabý sentiment v Ázii, Európa však rastie

Shutterstock_2231197849
pred 6 dňami

Akcie v poklese po dosiahnutí historických úrovní

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.