pred 2 mesiacmi

Trh práce v USA aj v eurozóne vykazujú stabilitu

Shutterstock_2173553807

V dnešnom komentári sa pozrieme na udalosti, ktoré ovplyvnili vývoj indexov aj akcií. Najnovšie údaje o mzdách v USA poukázali na relatívne zdravý pracovný trh a miera nezamestnanosti v eurozóne zostala aj ďalší mesiac na nízkej úrovni, čím sa predĺžilo obdobie odolnosti na trhu práce v bloku. V rámci podnikových správ napríklad Nike a Tesla vykázali nižšie údaje než sa očakávalo. Navyše sa situácia na Blízkom východe zhoršila, keď Irán zaútočil na Izrael, čo ovplyvnilo aj ceny komodít.

Absolútna správa

Americké indexy otvorili obchodovanie na mierne nižších úrovniach, keďže mzdy súkromného sektora vzrástli v minulom mesiaci viac ako sa očakávalo. Neskôr však ich hodnota vzrástla a po 18:00 sa hlavné indexy obchodovali na nasledovných úrovniach. S&P 500 bol na úrovni 5 717, Dow Jones Industrial Average mal hodnotu 42 240 bodov a technologický Nasdaq s úrovňou 17 976 bodov. Výnosy z 10-ročných dlhopisov stúpli o 7 bázických bodov na 3,80 %. Tržby výrobcu športového oblečenia Nike zaznamenali pokles a okrem toho znížil svoju prognózu tržieb na obdobie pred sviatkami, čo spôsobilo pokles cien akcií o takmer 6 %. Tesla avizovala nižšie dodávky jej vozidiel za tretí štvrťrok ako boli odhady, keďže kupujúcich neprilákali ani stimuly ani financovanie. Akcie výrobcu sa pohybovali o 3 % nižšie. Akcie americkej zdravotnej poisťovne Humana sa prepadli o približne 18 %, pretože jej podiel na štvorhviezdičkových a vyšších plánoch federálneho poistenia Medicare na rok 2025 prudko klesol. Trhy v Číne sú z dôvodu sviatkov zatvorené. Po sviatku sa však otvorili trhy v Hong Kongu, kde index Hang Seng uzatvoril obchodovanie o 6,2 % vyššie. Naopak japonské indexy Nikkei 225 a Topix kvôli obavám z výhľadu tamojšej centrálnej banky klesli. Rovnako na tom bol aj kórejsky Kospi, ktorého ovplyvnilo dianie na Blízkom východe. Nižšie ukončili deň aj austrálske indexy. Európske indexy STOXX 50 a STOXX 600 za začiatku obchodovania vzrástli, neskôr však klesli a pred koncom obchodných hodín sa pohybovali na približne rovnakej úrovni ako bola ich otváracia cena. Irán v utorok večer odpálil rakety na Izrael ako odvetu za útok na skupinu Hizballáh v Libanone. Benjamin Netanjahu označil útok za veľkú chybu a USA oznámilo, že konanie Iránu bude mať dôsledky. Cena ropy vzrástla o 3 %, ale neskôr počas dňa sa ich cena stiahla. Futures na ropu Brent mali cenu 73 USD a futures na WTI sa obchodovali na úrovni 70 USD. Cena zlata zaznamenala pokles, pričom futures kontrakty boli na hodnote 2 671 USD a spotová cena žltého kovu bola 2 649 USD.

Makroekonomické údaje

Európa – Miera nezamestnanosti v eurozóne sa v auguste v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom nezmenila a bola na úrovni 6,4 %, čím zostala na historicky najnižšej úrovni, čo bolo v súlade s očakávaniami trhu. Miera nezamestnanosti v Taliansku klesla v auguste na 6,2 %, z revidovaných 6,4 % v predchádzajúcom mesiaci, čo je výrazne pod očakávaniami trhu na 6,7 ​​%. Ide o najnižšiu úroveň nezamestnanosti od septembra 2007, čím sa posilnili známky napätých trhov práce naprieč hlavnými ekonomikami eurozóny, čo Európskej centrálnej banke poskytlo určitú flexibilitu, aby si udržala svoj postoj v boji proti inflácii.

Ázia – Ročná miera inflácie v Južnej Kórei klesla v septembri na 1,6 % z 2 % v auguste, pričom sa spomalila už tretí mesiac po sebe a dostala sa na najnižšiu úroveň od februára 2021. Najnovšie číslo je tiež výrazne pod odhadmi 1,9 % a znamená už šiesty mesiac po sebe, že rast cien zostal pod 3 %. Index spotrebiteľskej dôvery v Japonsku sa v septembri zvýšil na 36,9 z augustových 36,7, ale bol pod prognózu trhu na úrovni 37,1. Najnovšie čísla zaznamenali najvyššiu spotrebiteľskú morálku od apríla.

USA – Súkromné ​​​​podniky v USA pridali v septembri na výplatnú listinu 143 000 pracovníkov, čo bolo najviac za tri mesiace, po nahor revidovaných 103 000 v auguste a výrazne nad prognózami na  úrovni 120 000. Tvorba pracovných miest vykázala po päťmesačnom spomalení rozsiahle oživenie, pričom vo výrobe sa po prvýkrát od apríla pridali pracovné miesta. Prírastok miezd osôb, ktoré zostali v zamestnaní, sa medziročne mierne znížil na 4,7 % zo 4,8 % a rast miezd osôb, ktoré zmenili zamestnanie, klesol na 6,6 % zo 7,3 %. Podľa správy EIA Petroleum Status Report, zásoby ropy v USA vzrástli o 3,889 milióna barelov v týždni, ktorý sa skončil 27. septembra, v porovnaní s trhovými očakávaniami poklesu o 1,3 milióna.

Prečítané: 186x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_1046000815
pred 22 hodinami

Trhy pod tlakom: údaje o pracovných miestach, colné hrozby a politická neistota

Shutterstock_noo
pred 3 dňami

Koniec novembra prináša nárast v USA, pokles v Kórei a vyjadrenia národných bánk

Shutterstock_no (8)
pred 4 dňami

Trhy reagujú na pokles na Wall Street a slabý sentiment v Ázii, Európa však rastie

Shutterstock_2231197849
pred 6 dňami

Akcie v poklese po dosiahnutí historických úrovní

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.