Nasdaq 100 klesol o viac ako 1%. 10 ročné dlhopisy zaznamenali nárast a dolár získal
Nasdaq 100 klesol o viac ako 1%. 10 ročné dlhopisy zaznamenali nárast a dolár získal
Absolútna správa:
Americké akcie a štátne dlhopisy klesli, keďže obchodníci znížili svoje stávky na zníženie úrokových sadzieb. Index Nasdaq klesol o 1,6 %, čo bol najväčší pokles tohto technologického benchmarku za posledný mesiac. Spoločnosť Apple klesla po tom, čo analytici varovali, že dopyt po iPhonoch sa ochladzuje. Spoločnosť Tesla zvrátila pred trhový nárast po tom, ako zo svojich štvrťročných výrobných výsledkov vynechala ostro sledované údaje o dodávkach kybernetických vozidiel. Výnosy 10-ročných štátnych dlhopisov vzrástli o deväť bázických bodov na 3,92 %. Dolár získal 0,6 %, pričom takmer všetky meny rozvíjajúcich sa krajín sa voči zelenej bankovke obchodovali na nižšej úrovni. Jen sa v slabom obchodovaní oslabil, keďže investori sledovali podmienky po pondelkovom zemetrasení v Japonsku. Bitcoin sa prvýkrát za takmer dva roky vyšplhal nad 45 000 USD. Očakávania okolo očakávaného schválenia burzovo obchodovaného fondu investujúceho priamo do najväčšieho tokenu v USA sa stupňujú. V Ázii sa sentiment oslabil po tom, čo čínsky prezident Si Ťin-pching priznal, že niektoré spoločnosti a občania prežili ťažký rok 2023, čím zriedkavo priznal, že krajina čelí domácim prekážkam. K zvýšeniu tlaku na čínske trhy prispeli aj ľudia oboznámení s tým, že spoločnosť ASML Holding NV, ktorá vyrába zariadenia na výrobu polovodičov, zrušila dodávky niektorých svojich strojov do Číny na žiadosť administratívy amerického prezidenta Joea Bidena. Napriek pretrvávajúcej slabosti Číny niektorí investori považujú prepad o takmer 60 % za signál na nákup čínskych akcií.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ázia: Singapurské HDP vzrástol v 4. štvrťroku 2023 medziročne o 2,8 %, čím sa zrýchlil z mierne revidovaného 1,0 % v 3. štvrťroku, ukázali údaje. Všeobecný výrobný PMI Caixin China sa v decembri 2023 zvýšil na 50,8 bodu z novembrových 50,7 bodu, čím prekonal trhové prognózy na úrovni 50,4 bodu a poukázal na najvyššiu hodnotu od augusta. Ročná miera inflácie v Indonézii v decembri 2023 klesla na 2,61 % z novembrového trojmesačného maxima 2,86 %, pričom zostala v rámci cieľa centrálnej banky na úrovni 2 - 4 % už ôsmy mesiac po sebe.
EU: HCOB PMI vo výrobnom sektore eurozóny v decembri mierne vzrástol na 44,4 bodu, čím prekonal predbežný odhad 44,2 bodu. HCOB PMI výrobného sektora Nemecka bola v decembri 2023 mierne revidovaný na 43,3 bodu z predbežných 43,1 bodu a v porovnaní s novembrovou hodnotou 42,6 bodu bol mierne vyšší. S&P Global UK Manufacturing PMI zaznamenal v decembri 2023 hodnotu 46,2, čo je mierne pod predbežným odhadom 46,4 a pokles oproti novembrovej sedemmesačnej hodnote 47,2.
USA: Index S&P Global Canada Manufacturing PMI klesol v decembri 2023 na 45,4 bodu zo 47,7 bodu v predchádzajúcom mesiaci, čo poukazuje na ôsmy po sebe nasledujúci pokles od krachu spôsobeného pandémiou v druhom štvrťroku 2020. Globálny index PMI výrobného sektora v USA S&P bol v decembri 2023 revidovaný na nižšiu hodnotu 47,9 z predbežných 48,2 bodu a v porovnaní s novembrovou hodnotou 49,4 bodu, čo poukazuje na väčšie zhoršenie podmienok vo výrobnom sektore.
Prečítané: 694x
Piatok, 11. apríl 2025, priniesol na akciové trhy vlnu negatívnych nálad, keď sa po celom svete rozšírili poklesy. Investori reagovali na zintenzívnené obchodné napätie medzi USA a Čínou, ako aj na čerstvé makroekonomické údaje.
Štvrtok 10. apríla 2025 sa obchodovanie na globálnych trhoch nieslo v znamení zmiešaných sentimentov, keď sa po dočasnom zmiernení obchodného napätia medzi svetovými veľmocami objavila úľava, ale dlhodobá neistota stále pretrvávala. Tento deň priniesol nové makroekonomické údaje a výkyvy akciových indexov, ktoré ovplyvnili nielen USA, ale aj Áziu a Európu.
Väčšina globálneho trhu sa aj v stredu 9.4.2025 ocitla v červených číslach, keď sa colná prestrelka medzi dvoma najväčšími veľmocami prehlbuje. Ostrá reakcia Číny na zvýšenie ciel zo strany USA na seba nenechala dlho čakať. Kým čínsky trh reagoval pozitívne, nedalo sa to povedať o zvyšku sveta a napríklad európske trhy klesli na najnižšie úrovne v tomto roku. Na to aké obchodné pravidlá sa má trh pripraviť spolu s ďalšími podnikovými správami sa pozrieme v pravidelnom dennom komentári.
K 8. aprílu 2025 prechádzajú medzinárodné trhy vývojom, ktorý je ovplyvnený rôznymi faktormi, vrátane obchodnej politiky USA pod vedením prezidenta Trumpa. Neistota týkajúca sa zavedenia nových ciel a ich potenciálnych dopadov na globálnu ekonomiku naďalej vyvoláva obavy medzi investormi, čo sa prejavuje aj na pohyboch akciových indexov.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.