Globálne trhy sa v stredu 04.12.2024 niesli v zmiešanom sentimente. Silné zisky v technologickom sektore a stabilné údaje o zamestnanosti posilnili dôveru na americkom trhu. Európa zápasila s politickou neistotou, najmä vo Francúzsku, napriek tomu boli indexy stabilné. V Ázii odvolal juhokórejský prezident stanné právo, čo spôsobilo dočasný chaos.
Absolútna správa
Americké trhy vykázali rast, pričom hlavné indexy Nasdaq, S&P 500 a Dow Jones si po otvorení trhu pripisovali 0,3 – 0,5 %. Tomuto vývoju pomohli zisky technologického sektora a stabilné údaje o zamestnanosti v súkromnom sektore. Spoločnosť Salesforce posunula svoje akcie k rekordnému maximu, keď po lepších než očakávaných údajoch o tržbách, vzrástla o 10 %. Silný dopyt po čipoch zaznamenala firma Marvell, ktorej očakávané tržby boli vyššie ako odhady a jej akcie si pripísali 18 %. Naopak, predajca obuvi Foot Locker znížil svoje celoročné prognózy v dôsledku slabších spotrebiteľských výdavkov a jeho akcie sa prepadli o 17 %. Medzitým odpis spoločnosti General Motors v Číne vo výške 5 miliárd USD zdôrazňuje, že aj americkí giganti pociťujú na medzinárodných trhoch problémy. Liek na chudnutie z dielne farmaceutickej spoločnosti Eli Lilly prekonal v očakávanej štúdii liek Wegovy od Novo Nordisk. Vo večerných hodinách sa tiež očakáva prejav Jeromeho Powella. Európske trhy zostali stabilné, najmä vo Francúzsku pred dnešným hlasovaním o nedôvere vlády. Mierne oslabenie eura naznačuje opatrný sentiment investorov, ktorí čakajú na výsledok hlasovania. Od otvorenia európskej burzy si index STOXX 50 pripísal 0,8 %, približne 0,5 % bol v zisku STOXX 600, pričom oba boli na najvyššej mesačnej úrovni. Na ázijskom trhu uzatvoril index Shanghai Composite o 0,4 % nižšie po tom, čo údaje odhalili pomalší rast aktivity v oblasti služieb. Straty však boli obmedzené, keďže Čínska ľudová banka posilnila jüan prostredníctvom dennej referenčnej sadzby nastavenej výrazne nad očakávania trhu. Hongkonský Hang Seng skončil o niečo nižšie, zatiaľ čo japonský Nikkei 225 uzavrel mierne vyššie. Výkyvy na začiatku dňa boli ovplyvnené oživením dolára voči jenu a údajmi zo sektora služieb. Juhokórejský Kospi klesol o 1,4 %, keďže neočakávané vyhlásenie stanného práva a jeho rýchle zvrátenie otriaslo dôverou investorov. V rámci komoditného sektora, ceny ropy vzrástli na týždenné maximá, k čomu pomohli správy o ďalšom potenciálnom útoku Izraela na Libanon, geopolitické napätie v ostatných krajinách a pred vyhlásením OPEC+ o ďalšom predĺžení obmedzení ponuky. Futures na ropu Brent aj WTI sa o 16:00 SEČ obchodovali s cenou 73 USD respektíve 70 USD. V zelených číslach bolo aj zlato, ktoré vzrástlo o 0,2 %, pričom futures boli na úrovni 2 674 USD a spotová cena na 2 649 USD.
Makroekonomické údaje
Ázia – au Jibun Bank Japan Services PMI bol v novembri 2024 revidovaný smerom nahor na 50,5 z bleskovej hodnoty 50,2. Najnovší výsledok nasledoval po októbrovom štvormesačnom minime 49,7, k čomu prispel piaty mesiac rastu nových objednávok za sebou. Pokles zámorských objednávok sa medzitým spomalil napriek tomu, že druhý mesiac po sebe klesol. Caixin China General Services PMI klesol v novembri 2024 na 51,5 z októbrového trojmesačného maxima 52,0, pričom nedosiahol predpovede na úrovni 52,5. Posledné údaje naznačovali spomalenie rastu nových obchodov a zahraničných tržieb.
Európa – Index S&P Global UK Services PMI vo Veľkej Británii bol v novembri 2024 revidovaný vyššie na 50,8 z predbežných 50, ale menej ako októbrových 52. Napriek náznakom istého rastu obchodnej aktivity bolo tempo najpomalšie od začiatku súčasnej expanzívnej fázy v novembri 2023. Poskytovatelia lsužieb uviedli významné problémy vyplývajúce zo zvýšenej ekonomickej neistoty a obáv zo zvýšenia daní načrtnutých v jesennom rozpočte. Najnovšie údaje HCOB PMI za november 2024 odhaľujú zmiešané výsledky v sektore služieb. V Španielsku index klesol na 53,1 bodu, čo je najnižšia hodnota od januára, keďže aktivitu brzdili záplavy, hoci optimizmus zostal silný, a firmy rozšírili počet zamestnancov napriek rastúcim vstupným nákladom. V Taliansku došlo k výraznejšiemu poklesu, keď PMI klesol na 49,2 bodu, čo znamenalo prvý pokles za takmer rok v dôsledku klesajúceho domáceho a vývozného dopytu. Inflačné tlaky prudko vzrástli, ale firmy udržiavali zvyšovanie poplatkov na miernej úrovni a dôvera klesla. Podobne aj Francúzsko zaznamenalo najprudší pokles od januára, keď PMI dosiahol 46,9 bodu v prostredí hospodárskej neistoty a klesajúceho počtu nových objednávok. HCOB PMI Nemecka klesol na 49,3 bodu v dôsledku slabého dopytu a dlhodobého znižovania počtu pracovných miest, hoci rastúce náklady tlačili ceny nahor. Na úrovni eurozóny index klesol na 49,5 bodu, čo prvýkrát za takmer rok naznačuje pokles aktivity. Napriek pokračujúcej tvorbe pracovných miest oslabujúca sa dôvera a tlmený dopyt poukázali na rastúce problémy, pričom inflačné tlaky pretrvávajú v celom regióne.
USA – Súkromné podniky v USA pridali v novembri 2024 na výplatnú listinu 146 000 zamestnancov, čo je najmenej za tri mesiace, po zostupne revidovanom náraste o 184 000 v októbri a mierne pod prognózami 150 000. Sektor poskytujúci služby vytvoril 140 000 pracovných miest a oblasť výroby tovaru pridala 6 000 miest, Medzitým sa ročný prírastok miezd osôb, ktoré zostali v zamestnaní, po prvýkrát za 25 mesiacov mierne zvýšil na 4,8 %. V prípade osôb, ktoré zmenia zamestnanie, sa mzdový zisk zvýšil na 7,2 %.