Predseda Fedu Jerome Powell vo svojom svedectve pred Senátom povedal, že centrálna banka „nie je ďaleko“ od zníženia úrokových sadzieb.
Predseda Fedu Jerome Powell vo svojom svedectve pred Senátom povedal, že centrálna banka „nie je ďaleko“ od zníženia úrokových sadzieb.
Absolútna správa:
Index S&P 500 sa obchodoval o 0,65 % nižšie, zatiaľ čo Nasdaq 100 sa obchodoval o 1,53 nižšie. Obchodovanie Nvidia Corp. v premarket signalizovalo ďalšie straty po tom, čo akcie spoločnosti v piatok klesli o viac ako 5 %.
Kľúčová správa o inflácii v USA, ktorá otestuje odhodlanie býčieho trhu ktorý stavil na to, že Federálny rezervný systém sa približuje k uvoľnení fiškálnej politiky.
Nedávne komentáre politikov Fed-u len podporili dôvod na zmiernenie úrokových sadzieb. Index S&P 500 sa vo štvrtok zvýšil o 1 %, keď predseda Fedu Jerome Powell vo svojom svedectve pred Senátom povedal, že centrálna banka „nie je ďaleko“ od zníženia úrokových sadzieb. V ten istý deň Powellova európska náprotivka Christine Lagardeová uviedla, že Európska centrálna banka by mohla začať znižovať sadzby už v júni, čím by index Stoxx Europe 600 vzrástol o 1,3 %.
Utorňajšia správa o indexe spotrebiteľských cien v USA je kľúčovým kúskom skladačky smerom k dokončeniu puzzle, aby Fed začal znižovať úrokové sadzby v polovici roka. Komentáre politikov z minulého týždňa sa zdali veľmi holubičie a traderi so swapmi vnímajú júnové zníženie sadzieb ako virtuálne, dokonca aj napriek silným údajom o mzdách.
Silnejší než očakávaný nárast spotrebiteľských cien by mohol vykoľajiť rallye akcií a dlhopisov poháňané dôverou, že Fed je na pokraji zníženia inflácie k svojmu cieľu.
Ďalšie zmiernenie cien v USA by podporilo naratívu o dezinflácii, ktorá zostáva nedotknutá, a to aj napriek poklesu celkového počtu znížení sadzieb Fedu, ktoré sa očakávajú v tomto roku. Očakáva sa, že jadrové ceny v indexe spotrebiteľských cien sa vo februári v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom zvýšia o 0,3 % a na medziročnej báze o 3,7 %, čo by bol najmenší ročný nárast od apríla 2021.
Výnos 10-ročných dlhopisov zaznamenal len malú zmenu na 4,07 %.
Výnos 10-ročných dlhopisov Nemecka zaznamenal len malú zmenu na 2,26 %.
Výnos 10-ročných britských dlhopisov klesol o tri bázické body na 3,95 %.
Ropa West Texas Intermediate klesla o 0,7 % na 77,48 USD za barel.
Spotové zlato zaznamenalo len malú zmenu.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ázia: Japonská ekonomika vzrástla o 0,4 % v porovnaní s predbežným poklesom o 0,4 % a znížením o 3,2 % v 3. štvrťroku.
EÚ: Maloobchodný predaj v Španielsku vzrástol v januári 2024 medziročne o 0,3 %, po nadol revidovanom raste o 2,7 % v predchádzajúcom mesiaci.
USA: Očakávania spotrebiteľskej inflácie v USA na budúci rok zostali stabilné na úrovni 3 %, čo je najmenej za tri roky.
Prečítané: 598x
Piatok, 11. apríl 2025, priniesol na akciové trhy vlnu negatívnych nálad, keď sa po celom svete rozšírili poklesy. Investori reagovali na zintenzívnené obchodné napätie medzi USA a Čínou, ako aj na čerstvé makroekonomické údaje.
Štvrtok 10. apríla 2025 sa obchodovanie na globálnych trhoch nieslo v znamení zmiešaných sentimentov, keď sa po dočasnom zmiernení obchodného napätia medzi svetovými veľmocami objavila úľava, ale dlhodobá neistota stále pretrvávala. Tento deň priniesol nové makroekonomické údaje a výkyvy akciových indexov, ktoré ovplyvnili nielen USA, ale aj Áziu a Európu.
Väčšina globálneho trhu sa aj v stredu 9.4.2025 ocitla v červených číslach, keď sa colná prestrelka medzi dvoma najväčšími veľmocami prehlbuje. Ostrá reakcia Číny na zvýšenie ciel zo strany USA na seba nenechala dlho čakať. Kým čínsky trh reagoval pozitívne, nedalo sa to povedať o zvyšku sveta a napríklad európske trhy klesli na najnižšie úrovne v tomto roku. Na to aké obchodné pravidlá sa má trh pripraviť spolu s ďalšími podnikovými správami sa pozrieme v pravidelnom dennom komentári.
K 8. aprílu 2025 prechádzajú medzinárodné trhy vývojom, ktorý je ovplyvnený rôznymi faktormi, vrátane obchodnej politiky USA pod vedením prezidenta Trumpa. Neistota týkajúca sa zavedenia nových ciel a ich potenciálnych dopadov na globálnu ekonomiku naďalej vyvoláva obavy medzi investormi, čo sa prejavuje aj na pohyboch akciových indexov.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.