Ministerstvo spravodlivosti USA začalo vyšetrovanie postupov spoločnosti Visa, ktoré sa týkajú transakcií na jej debetných kartách.
Ministerstvo spravodlivosti USA začalo vyšetrovanie postupov spoločnosti Visa, ktoré sa týkajú transakcií na jej debetných kartách.
Absolútna správa:
Ministerstvo spravodlivosti podľa informácii od osoby oboznámenej s danou záležitosťou, skúma smerovanie debetných transakcií spoločnosti Visa, ktoré sa vykonávali pri online platbách a tiež aj pri platbách v kamenných predajniach. Zástupcovia spoločnosti a takisto aj ministerstva spravodlivosti zatiaľ odmietajú oficiálne komentovanie situácie. K žalovaniu spoločnosti Visa došlo aj v minulom roku. Vtedy ministerstvo spravodlivosti USA žalovalo spoločnosť Visa, aby zablokovala dohodu vo výške 5,3 miliárd amerických dolárov, ktorú plánovala spoločnosť uzavrieť s firmou Plaid Inc. V tom čase ministerstvo spravodlivosti uviedlo, že táto dohoda medzi firmami by ešte viac obmedzila konkurenciu na trhu sprostredkovateľov transakcií debetnými kartami. Po tomto tlaku spoločnosť Visa a Plaid odstúpili od realizovania dohody. Akcie spoločnosti Visa dnes v reakcii na túto správu klesali približne o 5% a ich akcie sa aktuálne obchodujú na hodnote 209 dolárov.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Occidental Petroleum Corporation, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 5,56 % (výkonnosť za 5 rokov: - 60,67%). Dôvodom prudkého rastu bol dnešný nárast ceny ropy na komoditných trhoch. Occidental Petroleum Corporation skúma, vyvíja, vyrába a predáva ropu a zemný plyn. Spoločnosť tiež vyrába a predáva rôzne základné chemikálie, vinyly a výkonné chemikálie. Spoločnosť Occidental tiež zhromažďuje, spracováva, spracúva, prepravuje, skladuje, obchoduje a predáva ropu, zemný plyn, NGL, kondenzát a oxid uhličitý (CO2) a vyrába a predáva energiu.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Japonská jadrová inflácia za február zaznamenala medziročnú hodnotu - 0,4%. Japonská centrálna banka ponechala cieľové výnosy na 10 ročných štátnych dlhopisoch na nula percentnej úrovni. Centrálna banka Japonska takisto oznámila, že bude nakupovať ETF fondy sledujúce širší akciový index Topix. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 - 2,62%, Hang Seng - 1,41%, Nikkei 225 - 1,41%.
Nemecký PPI index reportoval medziročný nárast na úrovni jedného percentuálneho bodu. Kurz eura k doláru dnes stagnoval na úrovni v okolí 1,19. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 - 0,79%, CAC 40 - 1,07%, DAX - 1,05%.
Podľa Bank of England by sa mohli výnosy na 10 ročných amerických dlhopisoch do konca roka vyšplhať na 2,15%. USA plánuje zaslať približne 4 milióny dávok vakcíny proti koronavírusu od AstraZeneca do Mexika a Kanady. Cena ropy WTI posilňuje o 2% na úroveň 61,20 usd za barel. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,71 %, S&P 500 -0,06 %, NASDAQ + 0,76 %.
Prečítané: 1454x
Štvrtok 10. apríla 2025 sa obchodovanie na globálnych trhoch nieslo v znamení zmiešaných sentimentov, keď sa po dočasnom zmiernení obchodného napätia medzi svetovými veľmocami objavila úľava, ale dlhodobá neistota stále pretrvávala. Tento deň priniesol nové makroekonomické údaje a výkyvy akciových indexov, ktoré ovplyvnili nielen USA, ale aj Áziu a Európu.
Väčšina globálneho trhu sa aj v stredu 9.4.2025 ocitla v červených číslach, keď sa colná prestrelka medzi dvoma najväčšími veľmocami prehlbuje. Ostrá reakcia Číny na zvýšenie ciel zo strany USA na seba nenechala dlho čakať. Kým čínsky trh reagoval pozitívne, nedalo sa to povedať o zvyšku sveta a napríklad európske trhy klesli na najnižšie úrovne v tomto roku. Na to aké obchodné pravidlá sa má trh pripraviť spolu s ďalšími podnikovými správami sa pozrieme v pravidelnom dennom komentári.
K 8. aprílu 2025 prechádzajú medzinárodné trhy vývojom, ktorý je ovplyvnený rôznymi faktormi, vrátane obchodnej politiky USA pod vedením prezidenta Trumpa. Neistota týkajúca sa zavedenia nových ciel a ich potenciálnych dopadov na globálnu ekonomiku naďalej vyvoláva obavy medzi investormi, čo sa prejavuje aj na pohyboch akciových indexov.
Svetové akciové trhy zažívajú najprudší výpredaj za posledné roky. Investori čelia kombinácii obáv z recesie, rastúceho geopolitického napätia a narastajúceho rizika obchodnej vojny. Indexy v USA, Európe aj Ázii výrazne stratili, pričom niektoré sa už nachádzajú v medveďom trhu. Očakávania, že centrálne banky budú musieť čoskoro znížiť úrokové sadzby, výrazne stúpajú. Investori hľadajú útočiská a vyčkávajú, či centrálne banky zareagujú uvoľnením menovej politiky.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.