Od dnešného dňa je možné obchodovať s akciami spoločnosti Coinbase Global na burze.
Od dnešného dňa je možné obchodovať s akciami spoločnosti Coinbase Global na burze.
Absolútna správa:
Burza kryptomien Coinbase Global Inc. dosiahla vo svojom stredajšom obchodnom debute hodnotu 105 miliárd dolárov. V reakcii na vstup spoločnosti na burzu z počiatku dňa rástli ceny kryptomien. Bitcoin sa dostal až nad cenovú hranicu 64 000 USD, avšak v priebehu obchodného dňa svoje zisky mierne korigoval. Akcie spoločnosti sa v newyorskom obchodovaní vyšplhali až na 405,05 USD po otvorení na 381 USD. Coinbase teda nasleduje niekoľko ďalších spoločností vrátane spoločností Slack Technologies Inc., Palantir Technologies Inc. a naposledy Roblox Corp. pri výbere priameho úpisu oproti tradičnej počiatočnej verejnej ponuke. Nasdaq v utorok stanovil pre kótovanie spoločnosti Coinbase na burze referenčnú cenu 250 dolárov za akciu, čo je podmienka pre začatie obchodovania s akciami. Na rozdiel od ponukovej ceny pri IPO je to sprievodca pre investorov a akcie na základe toho neobchodujú. Tesne pred koncom obchodného dňa sa akcie spoločnosti nachádzajú na úrovni 324 USD, čo predstavuje denný nárast približne o 30 %.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Freeport – McMoRan Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 7,56 % (výkonnosť za 5 rokov: 238,1 %). Freeport-McMoRan Inc. je medzinárodná spoločnosť zameraná na prírodné zdroje. Spoločnosť prevádzkuje veľké, geograficky rôznorodé aktíva s dlhou životnosťou a so značnými zásobami medi, zlata, molybdénu, kobaltu, ropy a plynu.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Taiwanská spoločnosť Pegatron postaví v mexickom El Pase závod na výrobu komponentov pre Teslu. Turecký úrad pre reguláciu hospodárskej súťaže vymeral americkej internetovej spoločnosti Google pokutu vyše 296 miliónov TRY, dôvodom sankcie je zneužívanie dominantného postavenia na trhu. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,83 %, Hang Seng +1,42 %, Nikkei 225 -0,44 %.
Talianska vláda plánuje žiadať o súhlas s dodatočnými výpožičkami vo výške až 45 miliárd eur, v drvivej väčšine na podporu firiem a zamestnancov .Nemecké hospodárske inštitúty znížili výhľad rastu HDP Nemecka na tento rok na 3,7 z predchádzajúcich uvádzaných 4,7 percenta. Na vine je dlhšie uzavretie časti ekonomiky, ako sa pôvodne očakávalo. Priemyselná výroba eurozóny klesla vo februári o 1,6 % v medziročnom porovnaní. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,23 %, CAC 40 +0,40 %, DAX -0,17 %.
Goldman Sachs hlási príjmy z investičného bankovníctva v 1Q vo výške 3,57 mld. USD, odhad bol na úrovni 2,68 mld. USD. Ropa WTI rastie o 5,2% na 63,28 USD za barel. Medzinárodná agentúra pre energetiku IEA zvyšuje svoj odhad dopytu po rope. Dôvodom je zotavovanie ekonomiky USA, ktoré pomáha odstrániť prebytok komodity na trhu. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,16 %, S&P 500 -0,40 %, NASDAQ -0,99 %.
Prečítané: 1487x
Štvrtok 10. apríla 2025 sa obchodovanie na globálnych trhoch nieslo v znamení zmiešaných sentimentov, keď sa po dočasnom zmiernení obchodného napätia medzi svetovými veľmocami objavila úľava, ale dlhodobá neistota stále pretrvávala. Tento deň priniesol nové makroekonomické údaje a výkyvy akciových indexov, ktoré ovplyvnili nielen USA, ale aj Áziu a Európu.
Väčšina globálneho trhu sa aj v stredu 9.4.2025 ocitla v červených číslach, keď sa colná prestrelka medzi dvoma najväčšími veľmocami prehlbuje. Ostrá reakcia Číny na zvýšenie ciel zo strany USA na seba nenechala dlho čakať. Kým čínsky trh reagoval pozitívne, nedalo sa to povedať o zvyšku sveta a napríklad európske trhy klesli na najnižšie úrovne v tomto roku. Na to aké obchodné pravidlá sa má trh pripraviť spolu s ďalšími podnikovými správami sa pozrieme v pravidelnom dennom komentári.
K 8. aprílu 2025 prechádzajú medzinárodné trhy vývojom, ktorý je ovplyvnený rôznymi faktormi, vrátane obchodnej politiky USA pod vedením prezidenta Trumpa. Neistota týkajúca sa zavedenia nových ciel a ich potenciálnych dopadov na globálnu ekonomiku naďalej vyvoláva obavy medzi investormi, čo sa prejavuje aj na pohyboch akciových indexov.
Svetové akciové trhy zažívajú najprudší výpredaj za posledné roky. Investori čelia kombinácii obáv z recesie, rastúceho geopolitického napätia a narastajúceho rizika obchodnej vojny. Indexy v USA, Európe aj Ázii výrazne stratili, pričom niektoré sa už nachádzajú v medveďom trhu. Očakávania, že centrálne banky budú musieť čoskoro znížiť úrokové sadzby, výrazne stúpajú. Investori hľadajú útočiská a vyčkávajú, či centrálne banky zareagujú uvoľnením menovej politiky.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.