Americký index S&P 500 po prvýkrát v histórií prekonal psychologickú hranicu 4000 bodov.
Americký index S&P 500 po prvýkrát v histórií prekonal psychologickú hranicu 4000 bodov.
Absolútna správa:
Americké akcie pokračujú v raste po solídnom marci. Podporili ich najmä ďalší fiškálny stimul. Tentokrát ide o plán investícií do infraštruktúry s cenovkou 2,25 bilióna USD. Pozitívom na trhu je taktiež znovu otváranie ekonomiky. Niektorí analytici z Wall Street sa však obávajú, že zvýšenie firemnej dane, ktoré je súčasťou Bidenom navrhovaného balíka, môže predstavovať riziko pre zotavenie ziskov firiem a rast cien akcií. Taktiež ďalšia finančná injekcia, zvyšuje riziko multiplikačného efektu, kvôli ktorému môže nekontrolovateľné vzrásť miera inflácie.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Diamondback Energy Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o vyše 8 % (výkonnosť za 5 rokov: 5,82%). Spoločnost Diamondback Energy sa venuje ťažbe ropy a zemného plynu. Jedným z dôvodu rastu cien akcie je práve posilnenie cien týchto komodít.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Automobilka Hyundai Motor kvôli nedostatku čipov čiastočne preruší výrobu v Kórei. Od 7. apríla na týždeň zavrie hlavnú továreň v meste Ulsan na juhovýchode krajiny, ktorá produkuje SUV Kona a elektromobil Ioniq 5. Začalo rokovania OPEC + a saudský minister energetiky hovorí, že zotavovanie trhu s ropou nie je ani zďaleka na konci. Opatrnosti vraj nie je nazvyš. TSMC investuje v priebehu troch rokov 100 miliárd dolárov na zvýšenie kapacity. Egypt hovorí, že môže usilovať o odškodnenie zhruba vo výške 1 miliardy USD potom, čo obria kontajnerová loď skoro týždeň blokovala Suezský prieplav. Čiastka je hrubým odhadom strát spojených s tranzitnými poplatkami či za náklady na vybavenie a prácu spojenou s vyslobodzovaním lodi, povedal predseda úradu pre Suezský kanál Osama Rabie. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 + 1,24 %, Hang Seng + 1,97 %, Nikkei 225 + 0,72 %.
Lufthansa žiada na výročnom valnom zhromaždení o súhlas s navýšením kapitálu o 5,5 miliárd EUR. Nemecké maloobchodné tržby bez sezónneho očistenia klesli vo februári medziročne o 9 %, trh odhadoval miernejší pokles na úrovni 5 %. Španielska centrálna banka odporučila vláde rozšíriť všetky dočasné podporné schémy známa aj ako Erte. Týkať by sa to malo všetkých ekonomických sektorov zasiahnutých pandémiou, najmä cestovného ruchu. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 + 0,68 %, CAC 40 + 0,59 %, DAX + 0,66 %.
Počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA minulý týždeň vzrástol na 719 000, odhad trhu bol pritom 680 000. Svetový obchod s tovarom sa v tomto roku zvýši o 8 % po minuloročnom prepade o 5,3 %, za ktorým stála pandémia choroby COVID-19. Predpovedala to včera Svetová obchodná organizácia (WTO). Zlepšila tak svoje októbrové odhady, podľa ktorých sa mal obchod vlani znížiť o 9,2 % a tento rok stúpnuť o 7,2 %. Apple v strednej Kalifornii postaví skladisko obnoviteľnej energie na 240 megawatthodinu energie, čo je dostatočné množstvo pre napájanie viac ako 7 000 domácností na jeden deň. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones + 0,47 %, S&P 500 + 1,11 %, NASDAQ +1,68 %.
Roman Lechovič, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.
Prečítané: 1386x
Štvrtok 10. apríla 2025 sa obchodovanie na globálnych trhoch nieslo v znamení zmiešaných sentimentov, keď sa po dočasnom zmiernení obchodného napätia medzi svetovými veľmocami objavila úľava, ale dlhodobá neistota stále pretrvávala. Tento deň priniesol nové makroekonomické údaje a výkyvy akciových indexov, ktoré ovplyvnili nielen USA, ale aj Áziu a Európu.
Väčšina globálneho trhu sa aj v stredu 9.4.2025 ocitla v červených číslach, keď sa colná prestrelka medzi dvoma najväčšími veľmocami prehlbuje. Ostrá reakcia Číny na zvýšenie ciel zo strany USA na seba nenechala dlho čakať. Kým čínsky trh reagoval pozitívne, nedalo sa to povedať o zvyšku sveta a napríklad európske trhy klesli na najnižšie úrovne v tomto roku. Na to aké obchodné pravidlá sa má trh pripraviť spolu s ďalšími podnikovými správami sa pozrieme v pravidelnom dennom komentári.
K 8. aprílu 2025 prechádzajú medzinárodné trhy vývojom, ktorý je ovplyvnený rôznymi faktormi, vrátane obchodnej politiky USA pod vedením prezidenta Trumpa. Neistota týkajúca sa zavedenia nových ciel a ich potenciálnych dopadov na globálnu ekonomiku naďalej vyvoláva obavy medzi investormi, čo sa prejavuje aj na pohyboch akciových indexov.
Svetové akciové trhy zažívajú najprudší výpredaj za posledné roky. Investori čelia kombinácii obáv z recesie, rastúceho geopolitického napätia a narastajúceho rizika obchodnej vojny. Indexy v USA, Európe aj Ázii výrazne stratili, pričom niektoré sa už nachádzajú v medveďom trhu. Očakávania, že centrálne banky budú musieť čoskoro znížiť úrokové sadzby, výrazne stúpajú. Investori hľadajú útočiská a vyčkávajú, či centrálne banky zareagujú uvoľnením menovej politiky.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.